Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nahradí Opava blbé logo ještě blbějším?

Opavský grafik Martin Petrásek zaslal do redakce odkaz na právě probíhající soutěž na nové logo města Opava. Namísto dosavadního symbolu páva se ale většina účastníků zamilovala do „originálního“ symbolu srdce…

Obyvatelé města si mají logo vybrat z pěti finalistů.

A) Nikdo sice nechápe, co ta lodička má znamenat, ale je to originální. A zapamatovatelný. :-) Jak se tohle dostalo do výběru?

B) Kdyby tam nebyla ta černočerná miniradnice, ale jen velké O z těch zelených lístků a pod ním nápis Opava, dali bychom tomu hlas. Takhle ne. 

C) Žížalka Julie. Tady měl být slogan jiný – třeba "Veselé město" 

D) Srdce... srdce... srdce... kolik měst ho už má? Tady je navíc brutálně našroubované na nápis. 

E) To je asi od Slávisty... jako logo tahle složitá kompozice nemůže fungovat (ve zmenšení atd.).

 

No, Font si dovolí to shrnout asi tak – Opavo, Opavo, měli jste relativně krátce nekvalitní logo s pávem (viz článek). Ale bylo by lepší ho nechat, než teď vyhazovat statisíce a miliony za logo ještě horší (cena zohledňuje implementaci a zavedení ve známost). Kdy dostanete rozum (po kolika dalších soutěžích) a necháte tuto práci (nejen návrhy, ale i zadání a posuzování komise) dělat ty, kteří tomu rozumí? A zaplatíte jim za to slušnou cenu, aby se značka nemusela co pár let měnit (což vyjde stokrát dráž)? Znáte rčení: nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci? Chápete význam?

Martin Petrásek nám zaslal i svůj návrh, který ale do finále neprošel. Zajímavý je jeho komentář v prezentaci návrhu: „Do této soutěže se hlásím proto, že jsem Opavan. Můj patriotismus zde překonal zášť vůči grafickým soutěžím, které jsou vyhlášeny vysloveně blbě, neodborně a jen těžko mohou ve výsledku přinést kvalitní značku a hlavně její korektní grafický manuál. A pak, přiznejme si, logotyp za 3 tisíce korun žádný rozumný grafický designér neudělá. Pracoval jsem na zmíněném návrhu více pro svůj vztah k Opavě, než kvůli soutěži.“ Líbí se nám asi nejvíc, ale Martine, proč zase srdce???

 A co si myslíte o návrzích vy?

 


Komentáře k článku

19. 1. 2012 11:23 M

Proč nesoutěžili o páva?

19. 1. 2012 09:48 Font

Nakonec zvítězil návrh Tomáše Havranka z Otic (Fontem označený jako žížalka Julie), který zaujal 42 % všech hlasujících. Vítěz získá odměnu ve výši 3 tisíce korun.
„Po vyhlášení soutěže se na nás obrátila odborná i laická veřejnost. Lidé se nás často ptali, proč chceme změnit logo města a místo loga s pávem, které používáme teprve od roku 2006, hledáme něco nového. Existenci dvou různých opavských log považovali nejen laici za zmatečné,“ říká k soutěži náměstek opavského primátora Dalibor Halátek a dodává: „Jejich názor jsme po zralé úvaze uznali. Vzhledem k tomu, že soutěž již byla vyhlášena, rozhodli jsme se ji nerušit a vítěze řádně vyhlásit a odměnit. Vítězné logo však nakonec pro projekt Zdravého města nevyužijeme, ale doplníme stávající logo s pávem tak, aby mohlo vhodně prezentovat i tento projekt. Všem, kteří se do soutěže zapojili, ale děkujeme za zajímavé návrhy.“

Zdroj: http://www.opava-city.cz/scripts/detail.php?id=47903

12. 12. 2011 14:17 Pepa

bod pro Martina Petráska. Akorát jim mohl jako návrh poslat kosočtverec s čárkou uprostřed (to by bylo za 2 body).

8. 12. 2011 18:20 aja

3. 12. 2011 11:06 MartinCZ

Redakci Fontu se samozřejmě omlouvám za neúmyslnou mystifikaci.
(Zaslal jsem jen trochu lakonický odkaz na probíhající soutěž a jelikož jsem se zúčastnil, tak také svůj návrh - bez jakýchkoliv ambicí. O tom zda měl nebo neměl můj návrh šanci postoupit/vyhrát nebudu vůbec spekulovat. Nehodnotím to. Na soutěž jsem upozornil proto, jak blbě byla vyhlášena a jak blbě je teď hodnocena.)

Já sám pochopil soutěž jako soutěž na logo města v rámci projektu Zdravé města. O šíři využití loga podle zadání neměli jasno ani zadavatelé. Takže jsem prostě udělal návrh k projektu i jeho obecnou variantu, ostatně možnost použití loga na vizitky bylo v zadání explicitně uvedeno -- že by pak měly existovat dvoje vizitky představitelů města?

Petr Bernát: ať už logo zobrazíte v obrysech nebo jako výplň, IMHO zachová svůj nezaměnitelný vzhled a řeší tak situace při umistování na rastry i na jednobarevné podklady. Viz aplikace loga (druhý příspěvek v diskuzi).

30. 11. 2011 15:42 HAHAHA

To jsou všechno strašlivý loga i u jiných "zdravých" měst -
http://www.varnsdorf.cz/files/Zdrava_mesta.jpg
a srdíčko má každý druhý

28. 11. 2011 23:39 DH

Podle webu to organizuje radnice města a je to projekt města Opava. Takže to není tak úplně mimo. Nepotřebují to.

28. 11. 2011 19:18 Vojtěch Bruzek

TO NENÍ SOUTĚŽ O LOGO MĚSTA OPAVY!!!!

Když začla, psal si o informace lidem kteří to organizují a ti mi odpověděli, že se jedná pouze o logo organizace nesoucí tento název!!! Vůbec to nesouvisí s logem OPAVY!!!

28. 11. 2011 13:30 daniel tille

jestli ta lodička (logo A) nebudou spíš písmena opava a zároveň smějící se ,mrkající obličej..nebuď smutný martine

28. 11. 2011 11:18 Font

Omlouváme se za zavádějící informaci ve článku. Také jsme podle návrhů nepochopili, že jde jen o nějaké "druhé" logo, které páva nenahrazuje. To ovšem na naší kritice nic nemění. Ba naopak. Souhlasíme s názory čtenářů, že mít dvě značky Opava je vskutku zbytečný luxus a budou identitu města jen tříštit.

28. 11. 2011 11:00 Ondřej Panoch | quickdesign.cz

Osobně nechápu, proč o výsledku soutěže má rozhodovat nezúčastněná laická veřejnost. Výběrové řízení přece zadali odborníci z vedení města, tak ať sami vyberou to nejlepší. Rozhodovat se na základě 5 malých obrázků z ankety - tomu tedy říkám zhovadilost. Nebo snad za výsledek nechce nikdo ze zadavatelů nést zodpovědnost? Chápu, že takhle aspoň můžou říct - lidi si to vybrali a šmitec.

28. 11. 2011 10:27 David Ledl

Jinak mimochodem, nové logo je skutečně pro "Projekt Zdravé město Opava", tedy nikoliv pro Město jako takové a logo s pávem tedy nenahrazuje. Na druhou stranu se ale všechna finálová loga (i to od M.P.) tváří jako loga města – byť nepovedená – a ve výsledku budou se současným "pravým" logem města jen kolidovat. Jestli to bylo nepochopením, nebo hloupě vypsaná soutěž, to netuším.

28. 11. 2011 10:13 David Ledl

Radnici v návrhu B jsem na první pohled vnímal jako vztyčený prostředníček :-)

27. 11. 2011 13:34 speedy

A k čemu potřebuje město Opava dvě naprosto rozdílná loga?

26. 11. 2011 22:41 Milan Hrubý

Logo nemá nahradit stávající logo s vyobrazením páva. Špatně napsaný článek, při němž je autor velmi zaujat proti ostatním návrhům.

26. 11. 2011 12:43 Omar

Mimochodem nepřipomíná vám logo, které je aktuálně ve vedení, něco? http://www.flora.cz/ Dokonce i barevnost byla z části zachována

26. 11. 2011 12:37 Omar

Ta loga jsou tvořená od srdíčka, to nikdo nechápete?!?!?!?

26. 11. 2011 10:21 Petr Bernát

Upřímně, kdo čekal od této soutěže něco extra? Já myslím, že dopadla přesně podle očekávání. Nechápu tento článek. Možná, že je autor předpojatý (sám se účastnil), možná také ne, ale není důvod plakat nad rozlitým mlékem.

Návrh Martina se mi jeví sice zdařilejší, než ostatní zde uvedené, ale také by se našly připomínky (proč tolik variant? jednou jen obrys, pak výplň, obrys s výplní…).

26. 11. 2011 09:11 mw

B vidím tedy ne jako O ale také jako srdce, sorry.

26. 11. 2011 03:36 Michal Gebauer

Zaprvé: Je super, že pod tak třeskutým článkem není nikdo podepsaný.

A teď k tématu: Nechápu proč město chce navrhnout logo po dětech v mateřské školce. Stávající páv má špetku elegance, kterou postrádají všechny návrhy, také dětskou pointu, zmínku na wikipedii a se slonem na vlacích City Elefant dělá pěkné zoo. Ale jinak je na úrovni log Prahy a Brna, bude vám lézt na nervy a po čase ho začnete ignorovat, jen myšlenkové pochody autorů vám zůstanou utajeny.

Snahu lhát sloganem města všichni nadšeně podporují srdíčky. Po tutlání zpráv o stavu ovzduší za poslední roky to vypadá na poslední snahu radnice vyhrát ještě větší lží. Pár z nich zakládá na slušný šok, asi tak jako soubor a způsob použití fontu na této stránce.

Pro Opavu by měl dělat navrhovat starší a zkušenější měšťan, tyto návrhy by nedělaly ostudu leda tak Havířovu.

25. 11. 2011 23:41 David

A není to ještě náhodou celé tak, že logo s pávem zůstane a přibude další prasárna? Je to napsané, že to je pro "projekt Opava zdravé město" a ne pro město Opava. U nás taky máme projekt "Obec přátelská rodině" s vlastním logem...

25. 11. 2011 22:46 Libor

Vzhledem k tomu, jaká loga vyhrávají tyhle soutěže jsem se rozhodl, že se tomu asi možná začnu věnovat. Stačí "hodit na papír" první věc co mě napadne (může to být uplně cokoliv) a je skoro jisté že postoupím do závěrečného kola.
A asi tak 50% šance na vítězství. Pak to hodím sem, font to zkritizuje, odkaz hodím městu, město vyhlásí novou soutěž, a zase bude kšeft. Zdá se že mám o živobytí postaráno.

25. 11. 2011 22:16 Tomáš

To logo A asi nebude loďka, spíš to vypadá jak hlava páva s vystřeleným okem:)

25. 11. 2011 19:27 Dan

zdravé město se dá udělat i jinak než srdcem (to mají i různé lázně atd.) Třeba mě se líbí také ten nápad fontu s velkým O v podobě lístečků z návrhu B (a bez té věže)

25. 11. 2011 19:09 MartinCZ

Jinak k srdcím, předmětem soutěže bylo, cituji: "logo Zdravého města Opava v grafické podobě. Nejlepší, porotou vybrané logo bude propagovat Zdravé město Opava a bude používáno ve vztahu k jeho činnostem."

25. 11. 2011 17:55 gregory

25. 11. 2011 17:26 Petr Holub

"...návrh loga pro Projekt Zdravé město Opava."
Potom použití srdcí chápu

25. 11. 2011 17:15 MartinCZ

Zdravim, prikladam link na svuj kompletni navrh zaslany do souteze:

http://issuu.com/martincz/docs/logo-opava

A proc srdce? Chvili jsem koukal na znak mesta Opavy, ktery obsahuje tri krokvice. Kdyz se zakulatily vypadly mi nejen tri srdce ale hned jejich aplikace do textu. Proste z cisteho nebe. Nad mnozstvim srdci v logach jinych mest jsem vubec neuvazoval.

Jan Macek: A vite ze i to srdce misto pismene P jsem mel v jednom variantnim navrhu chvili nakresleno? :-)

25. 11. 2011 17:06 Jan Macek

V návrhu Martina Petráska mohlo být místo P také srdce, hrotem mířící vlevo nahoru :)
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.