Město Litvínov má novou identitu
Nová identita pracuje s motivem „kousku“ jako metaforou blízkosti i různorodosti města. Vítězný návrh studia Trifor, vzešlý z designérské soutěže organizace Czechdesign, propojuje místní specifika do jednotného a dlouhodobě funkčního vizuálního systému.
Nová vizuální identita se opírá se o několik hlavních inspiračních zdrojů: blízkost přírody reprezentovanou Krušnými horami, silnou hokejovou tradici i podobu mozaiky světově proslulého výtvarníka Zdeňka Sýkory.
„Pracovali jsme s motivem kousku, neboť poloha města a velikost patří k jeho největším benefitům. Všude je to kousek, po městě, do práce, do přírody i k lidem. Výraz kousek také přirozeně odkazuje na charakter města, které nabízí kousek všeho, historie, kultury, sportu nebo technického dědictví,“ vysvětlují autoři Tomáš Trykar, Ilona Šnábl a Lucie Novotná ze studia Trifor.
Princip „kousku“ se propsal i do samotného logotypu. Tečka vzniklá redukcí písmene „i“ společně s písmenem „L“ evokuje hokejový symbol, zároveň tento prázdný prostor spolu s upravenou čárkou nad písmenem „í“ připomíná fragmenty Sýkorovy mozaiky. Výsledkem je jednoduchá značka, která v sobě nese několik významových rovin.
Identitu doplňuje na míru navržené bezpatkové písmo Puk Sans, vytvořené ve spolupráci se studiem Superior Type, a barevnost stojící na kombinaci šumné zelené a hokejové žluté, doplněné čtveřicí sekundárních tónů.
Pro městské organizace je připravena zjednodušená varianta značky – písmeno „L“ s tečkou v hlavní barvě doplněné názvem organizace.
Město Litvínov dosud ve své komunikaci využívalo městský znak s postavou archanděla Michaela, patrona města, vlajku a logo z roku 2016, určené pouze pro internetové stránky a turistické materiály.
O soutěži
Soutěž proběhla jako uzavřená, dvoufázová a na základě rešerše do ní bylo vyzváno pět účastníků: Grid 931, Studio Horáček, Studio Petrohrad, This is Martins, Trifor Studio.
Kromě grafického konceptu identity museli účastníci v soutěži navrhnout též podobu místního zpravodaje, plakátů, tiskovin, propagačních předmětů nebo komunikace na sociálních sítích.
Do druhého kola soutěže postoupila studia Grid 931, Petrohrad a Trifor.
V hodnotící komisi (nezávislá část) zasedli:
Mgr. Linda Kudrnovská — teoretička designu, novinářka, autorka a editorka mezinárodních ročenek 365typo & 52typo,
MgA. Martin Strnad — grafický designér, spoluzakladatel studia HMS design,
MgA. Pavel Frič — grafický designér, pedagog na UJEP v Ústí nad Labem.
Všichni účastníci za svůj soutěžní návrh obdrželi skicovné, vítězné studio pak zakázku na dopracování svého návrhu, jeho implementaci a tvorbu grafického manuálu vizuální identity města Litvínova.
Zdroj a více zde.
Jak se „nový“ Litvínov líbí vám?
Komentáře k článku
4. 3. 2026 11:36 hokič
Jen bych uvedl, že protože ne každý musel vidět ty avizované Sýkorovy grafiky, je dobré je pro ten kontext znát. Ten prvek je tam hodně silný a v Litvínově přeci jen je povědomí o jeho estetice vyšší.
Jakkoliv je to jen jeden z aspektů té identity.
4. 3. 2026 00:00 vitt86
to jen většina subjektů chce to stejné:(
U měst to platí 4x násob
















