Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Město Kroměříž vybralo nové logo!

Před několika měsíci jsme Vás informovali o soutěži na nový vizuální styl města Kroměříže, více se dočtete zde. Dnes jsme obdrželi tiskovou zprávu s vyhlášením vítězného návrhu, který pochází z dílny studia PORTA DESIGN
z Brna (mimochodem tento návrh byl v naší diskuzi nejčastěji označen za nejlepší a i my pro něj hlasovali).

Kroměřížská radnice vyhlásila vítěze soutěže o logo města

Kroměříž – Zjednodušeným symbolem Velkého náměstí a kašny se bude již brzy prezentovat město Kroměříž. Právě tento motiv se stal vítězem soutěže o logo města Kroměříže, kterou v loňském roce vyhlásila zdejší radnice a do níž se přihlásilo 76 autorů z celé České republiky. Nové logo bude v následujících letech stěžejním grafickým prvkem při propagaci města, cestovního ruchu a všech dalších marketingových aktivit souvisejících s činností radnice.

Soutěž na vytvoření loga se setkala s mimořádným zájmem tvůrců. Mnozí ze 76 autorů využili možnosti pravidel a do soutěže zaslali až pět různých návrhů. Odborná komise složená ze zástupců radnice a přizvaných expertů na marketing a vizuální tvorbu sestavila z tohoto nepřeberného množství užší výběr, který postoupil do druhého kola. „Výběr loga skutečně nebyl jednoduchou záležitostí. Sešlo se hodně zajímavých návrhů, takže už samotný výběr do druhého kola byl obtížný. Ve spoluprácí s odborníky z fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity jsme nakonec vybrali pětici návrhů, z nichž vzešel vítěz“, uvedla kroměřížská místostarostka Olga Sehnalová. Podle ní radnice tuto pětici návrhů předložila k posouzení také veřejnosti, a to jednak na webových stránkách, jednak prostřednictvím prezentace ve vestibulu radnice. „Z tohoto výběru celkem jednoznačně vyšel návrh brněnské společnosti PORTA DESIGN, který nakonec i rada města po diskuzi akceptovala jako návrh vítězný,“ poznamenala Sehnalová.

Podle autorů návrhu grafický symbol zjednodušeně naznačuje půdorys Velkého náměstí jako typické dominanty města. Uprostřed symbolu se nachází motiv kašny, přičemž zostřené rohy motivu zdůrazňují historický charakter místa. „Typografie je ovšem ve vyváženém kontrastu vytvořena písmem moderního řezu. Chceme tak zdůraznit, že se jedná nejen o historické město s řadou památek, ale také o místo, které se dívá do budoucnosti a je místem pro život v 21. století,“ vysvětlil Walter Pisk ze společnosti PORTA DESIGN a dodal: „Jako barva symbolu je zvolena temně žlutá až okrová, která je dostatečně výrazná a zároveň dostatečně umírněná pro symbol města. Pro typografii se nám jako vhodná jevila stříbro-šedá barevná kombinace.“

Podle místostarostky Olgy Sehnalové logo může na místní občany působit neobvyklým dojmem, protože nevychází ze zavedených symbolů města. „Je to trošku jiné, než na co jsou Kroměřížané zvyklí. Šlo nám však také o to, abychom prostřednictvím následných prací, zejména grafického manuálu, byli schopni rozlišit aktivity města a také zpřísnit pravidla při užívání městského znaku jako do jisté míry unikátní záležitosti, která by se měla objevovat jen ve vybraných případech. Z pohledu některých názorů možná není existence loga tím nejpodstatnějším problémem města, ale zdejší život se skládá z mnoha kamínků do mozaiky a logo města do této skládačky velmi dobře zapadá,“ je přesvědčena místostarostka.


Reakce vítěze Bc. Waltera Piska z PORTA DESIGN

Jsme velmi potěšeni, že se kroměřížská radnice rozhodla pro náš návrh logotypu. Domníváme se, že náš návrh loga byl zvolen především díky své jednoduchosti a přímočarosti. Lze říci, že je výrazný, snadno zapamatovatelný, což jsou atributy, které se od současných „značek“ očekávají. Současně jsme se snažili o takový návrh, který nebude „módní“ záležitostí, ale bude jej možno používat dlouhodobě bez ohledu na trendy, které přijdou v budoucnu. Přístup k hodnocení a celkový postoj radnice v soutěži vidíme jako velice profesionální a férový, což nebývá vždy pravidlem u podobných veřejných soutěží. Těšíme se na další případnou spolupráci s radnicí při budování a zavádění nového jednotného vizuálního stylu města Kroměříže.


Komentáře k článku

24. 4. 2008 00:47 Jakub Čaja

to pipe: Musím se přiznat, že jsem se náležitě začervenal... Stačilo přehlédnout zmínku na začátku článku, že se jedná o tiskovou zprávu a dopustil jsem se faux pas. Za nařčení se omlouvám, jednal jsem příliš impulzivně.

16. 4. 2008 19:39 Ondra

Logo se mi líbí, ze všech ostatních návrhů, které tu byly k vidění je nejpříjenější a nejčistší. National Geographic možná ano, hlavně ve variantě na černém podkladu, ale na druhou stranu je město samo o sobě na seznamu UNESCO, je to památka jak hrom, přírody je tam navíc hodně...tak ten NG k tomu významově možná trochu sedí ;o)

Kdybyste chtěli vidět návrh v pdf. i s dalšími variantami, našel jsem ho na stránkách města tady:

http://www.mesto-kromeriz.cz/download/n%E1vrh%20%E8tverec.pdf

15. 4. 2008 22:10 Kazda

Anebo National Geographic za Kroměříž, viď? :-)

15. 4. 2008 14:37 Zdenek

Teď už jen zbývá přejmenovat Kroměříž na National Geographic

15. 4. 2008 11:49 mk

podla mna je logo v pohode, pouzitelne, jednoduche, ma logiku...neviem si ale pomoct, stale mi tam vyskakuje NATIONAL GEOGRAPHIC(iba ak je pouzite spolu s textom) . stacilo by iba inak ulozit text alebo zvolit inu farebnost...

15. 4. 2008 09:39 Darina

Halóóóóó, nemeli bychom zde spise resit jak se nam, vam nove logo libi??? Prestante si jesitne honit trika v pracovni dobe a vyjadrete se jako grafici:)

15. 4. 2008 00:44 Venca

PORTA DESIGN z Hrotovic na Třebíčsku? Vždyť maj v kontaktech na webu, že jsou z Brna (http://www.portadesign.cz/kontakt/). To bych teda chtěl vidět, co by dělali v takovým řepákově :) (bez urážek)

15. 4. 2008 00:18 pipe

> Jakub Čaja: Tím se myslí ta tisková zpráva? :o)
Takovou poznámku pak považuji za nesmírnou unáhlenost (ne-li něco horšího)...

14. 4. 2008 22:54 Jakub Čaja

Na oněch již zmiňovaných neoficiálních stránkách www.kromeriz.cz se objevil článek o novém logu Kroměříže kompletně okopírovaný odsud z Fontu, a jako autor je uvedena "redakce". Takové jednání považuji za nesmírnou drzost...

14. 4. 2008 17:56 Johan

Sláva, opravdu bylo nejlepší, a zaplať pán bůh, že není modro červené, že...

14. 4. 2008 17:51 foxikk

oficialni stranky mesta kromerize jsou:
www.mesto-kromeriz.cz
Ty se take zobrazi na prvnim miste pri hledani na googlu.
Je to nejspis nejlepsi co se dalo vybrat, ale stejne to na me pusobi jako znacka National Geographic :)

14. 4. 2008 17:35 JaK

OK, ale k čemu si pak města budují pracně CI, když má někdo jejich doménu a na tom jako "neoficiální" logo města nějakou hrůzu? A dělá jim jen ostudu...
Domény názvů měst měl asi nějaký zákon zablokovat pro ta města...

14. 4. 2008 17:16 BaZ

www.praha.cz a www.kromeriz.cz jsou neoficiálními weby měst !

14. 4. 2008 15:31 JaK

To je jen "logo" toho webu. Jako treba na www.praha.cz také není logo Prahy :-)

14. 4. 2008 15:11 mk

co je to za logo na www.kromeriz.cz vlavo hore?to bolo docasne alebo povodne? vie niekto?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box