Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Mercedes mění hvězdu

 

Po 18 letech si nechává Mercedes Benz přeleštit image. Na změnách se podílelo grafické studio Claus Koch, düsseldorfská „dcera“ společnosti BBDO, které je zodpovědné za firemní design. Zajímavostí je, že zatímco všichni ostatní mění své značky do módní 3D podoby, Mercedes jde cestou právě opačnou.

 

Cílem je získat touto redukcí vizuální „odstup“ od ostatních automobilových značek, u kterých dominuje 3D-optika jejich ochranných známek. Zatímco se Fiat, Opel nebo Lancia před několika měsíci rozhodli svá loga upravit směrem k plasticitě, vydal se Mercedes Benz opačným směrem. Celoplošně, jasně a bez kudrlinek. Dobrý skutek pro oko, které se muselo v  posledních letech vypořádat s čím dál více efekty, odrazy světel, stíny a zrcadlením. Je to kontrast ke stylu designu Apple, který byl v posledních letech dominantní. Nic proti Apple, ale bylo už na čase vymyslet alternativu k tomuto často kopírovanému stylu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Textová část a známý symbol trojcípé hvězdy půjdou do budoucna každý svou vlastní cestou. V současných inzerátech a televizních šotech stojí oba znaky vycentrovaně přímo nad sebou, v budoucnosti se bude symbol hvězdy nacházet v horní části, zatímco text zůstane na stejné ose, ale poputuje do dolní části. Oba elementy tak vytvoří grafickou svorku. Oba elementy jsou tak silné, že mohou vystupovat i samostatně. Málokterý jiný optický znak má tak vysokou úroveň povědomí. Oddělením od nápisu se možná Mercedes snaží jít cestou firmy Nike, která jako první na světě úspěšně zavedla samotný symbol bez textového názvu firmy. Osová kompozice textu a symbolu hvězdy Mercedesu však dosud platila za dokonalou ukázku řešení kombinované značky – budeme si tedy muset najít jiný příklad.

Nový design bude zaveden od 1. listopadu.

www.mercedes-benz.de

O značkách automobilek jsme psali ve Fontu 4/1998. 

 


 


 

 

 

 

 


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.