Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Masarykova univerzita rebranduje

Zbrusu nové logo a na něj navázaný jednotný vizuální styl od Studia Najbrt zvolila brněnská Masarykova univerzita. Vybrala ho u příležitosti stého výročí a zavádět ho začne postupně v příštím roce.

Univerzita mění tvář po mnoha letech. Předchozí logo s písmeny M a U obkroužené latinským nápisem Universitas Masarykiana Brunensis používala od roku 1990.

„Současné logo vznikalo ve spěchu a je z doby, kdy se vysoké školy prezentovaly značkami ve tvaru pečeti, i když to v řadě případů nemělo žádnou historickou souvislost. Ke stému výročí potřebujeme logo, které bude představovat moderního ducha a charakter univerzity – důraz na funkčnost a efektivitu, ale i sebevědomí a odvahu hledat nová řešení,“ uvedl rektor univerzity Mikuláš Bek.

Ve dvoukolovém výběrovém řízení nakonec zvítězilo Studio Najbrt. Univerzita oslovila studia a mladé tvůrce, kteří dodali návrhy. Z nich vybrala dva pro další zpracování. „Účastníci soutěže dostali za úkol vytvořit základní grafické zpracování názvu Masarykova univerzita, navrhnout barevnost a písmo. Desetičlenná porota složená z odborníků na design, zaměstnanců a studentů univerzity nakonec vybrala právě Studio Najbrt,“ popsala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.Nový styl vychází podle autora konceptu Aleše Najbrta z myšlenky funkcionalismu, meziválečné doby a ideálů, které si s nimi lidé spojují. „Máme totiž za to, že se překrývají i s hodnotami Masarykovy univerzity. Proto je vizuální styl účelný a jednoduchý,“ vysvětlil.
Totéž podle něj platí také pro písmo, v němž každý písmový znak zabírá stejný prostor, což odkazuje na rovnost příležitostí a demokratičnost. 

Jednotlivé prvky nového vizuálního stylu začne univerzita postupně používat od března příštího roku. První diplomy s novým logem dostanou studenti promující v říjnu.

Zdroj zde.

 

Dosavadní logo Masarykovy univerzity

 

Ve Fontu 154 zaměřeném na identitu univerzit získalo dosavadní logo MU průměrné hodnocení.
Jak byste hodnotili novou podobu?


Komentáře k článku

18. 12. 2017 13:07 Font

A už je tu zase petice studentů, kteří tomu nerozumí. Ach jo. Jako na VUT, UK atd...

"Proti novému logu vznikla i petice, kterou za tři dny podepsalo více než devět set lidí."

Natalie: "Ty peníze mohli raději dát nám, studentům, a my jsme to logo mohli udělat taky."

Viz: http://www.munimedia.cz/prispevek/anketa-nevyrazne-nekreativni-ale-i-elegantni-studenti-masarykovy-univerzity-hodnotili-nove-logo-13179/

18. 12. 2017 12:37 M

Tak jest u Croma! K tomu maly internacionalni exkurz. Jen aby bylo jasne, ze za hranicemi nasi kotlinky existuje jeste nejaky svet. https://www.underconsideration.com/brandnew/archives/new_logo_and_identity_for_masarykova_univerzita_by_studio_najbrt.php

15. 12. 2017 15:33 Barbar Conan

Chce to klid, nadhled, rozhled. Je to kvalitni prace s potencialem, coz lidi s rozhledem a graficti designeri na vyssim levelu poznaji. Dokazou vydedukovat i reseni vsech rgb uskali v tisku a nemuseji se nad tim pak pohorsovat. Drzim tomuto vizualu palce!

15. 12. 2017 11:47 Petr Stránský

To písmo je super a opravdu připomíná brněnský funkcionalismus. Barvy jsou dost syté, to by mě zajímal záměr, proč jsou tak syté. A třeba ta modrá MUNI na červené na to buttonu, to je dost šílený, klidně to MUNI mohlo být bílé a bylo by to OK.

12. 12. 2017 19:45 lh

neni to zadna pecka, ale ani si to nezaslouzi hejty. Slusna prace a doufam ze realne vystupy budou o kousek lepsi.

11. 12. 2017 08:58 pala

RGB tisk? :D No tak to je zajímavý koncept :D

10. 12. 2017 22:12 djmouka

Modrá je to IKB?

10. 12. 2017 16:41 karel

„Totéž podle něj platí také pro písmo, v němž každý písmový znak zabírá stejný prostor, což odkazuje na rovnost příležitostí a demokratičnost.“
To je smutné, že i Nabrti používají takové klišoidní argumenty. A - srovnám-li třeba literu M a I - ani to není pravda.

9. 12. 2017 01:25 Petr Staníček

Nápad mi přijde skvělý, aplikace funkční, celkový koncept docela kreativní a dlouhodobě životaschopný. Jenom ten Pistorův font je prostě hnusnej jako prdel.

8. 12. 2017 23:50 David Sasin

Preji diskutujicim, aby se jim take darilo delat veci na urovni Najbrtu. To pak bude v Cesku vizualni raj.

8. 12. 2017 23:22 Radim Zahraj_Typoadesign

MUNIFIKACE...
UNIFIKACE!
NIFIKACE?

Po 3! se jiz k praci studia N se nevyjadruji, TTT (Tak Tedy Takto)

8. 12. 2017 19:23 Josef Belehradek

Na první, druhý i třetí pohled je to slušný průšvih. Tohle není logo hodné univerzity se stoletou historií. Ani provedením, ani barevností, ani způsobem užití. Rádoby cool moderní bastl, který vypadá jak z portfolia studentíka "co taky dělá grafiku". Toto nebyla dobrá volba.

8. 12. 2017 17:05 M

Trochu utazena exekuce bez vyranejsiho oziveni ve vizualu, ale i tak slusne. Na to, ze jde o tak rozsahlou instituci lze v podstate rict, ze to je i odvazny. Oproti protivnemu manyrismu AmuHamuDamu si dokazu predstavit, ze s casem bude logo dokonce zrat.

8. 12. 2017 16:03 wgx

Kdyby na začátku článku nebyl nadpis, že jde o Masarykovu univerzitu, tak nemám absolutně tucha vo co go. A ani z těch 6 obrázků různých aplikací sem se to nedozvěděl... to je blbý, nebo ne?

8. 12. 2017 13:21 Ondřej Musil

V poslední době se hodně tlačí na to, aby byl vizuální styl stavěn primárně na originální, ideálně na zakázku vytvořené typografii. V mnoha ohledech je to pak pěkné, přehledné, poutavé, originální. Zde mohu jen říci, že písmo je tedy originální a aplikace skrze ostatní výstupy to zachraňuje. Ale v základu se mi to vůbec nelíbí a to logo samotné mi přijde velmi nevyvážené a nehezké.

8. 12. 2017 12:59 Manana

Klasická Najbrtovina, styl rok cca 2002, nuda, šeď, chaos. Kdejaký mlaďoch by to udělal lépe a za 1/10 ceny.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box