Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Logo Divadla na Orlí

Nové Divadlo na Orlí, tedy hudebně dramatická laboratoř a scéna Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, zná už svůj vizuální styl a může představit i nové logo. Z veřejné soutěže, která se uskutečnila ve dvou kolech, vzešel koncem minulého roku jako vítězný návrh Martina Poláčka.

Do klání o logotyp zcela nového pracoviště studentů brněnské umělecké akademie bylo původně přihlášeno celkem šestačtyřicet prací. O výsledku rozhodovalo desetičlenné kolegium rektora složená z nejvyšších zástupců této vysoké školy v čele s rektorem Ivo Medkem.

Na Poláčkově návrhu zaujalo jmenovanou porotu řešení, které svojí barevností, hravostí a možností variování vlastně dotváří podobu nového moderního pracoviště pro budoucí profesionální hudebníky, herce, režiséry, dramaturgy, scénografy ale také odborníky na různé jevištní technologie a práci se zvukem a další divadelní profese. Nové logo bude také využité a zapojené do celkové vizuální podoby nového divadelního prostoru.

V současné době škola spolupracuje s vítězným grafickým designérem na finálním dotažení definitivní podoby , jejíž varianty schválila. Základním prvkem, kolem nějž jakoby rotují ostatní symboly je litera O jako iniciála divadla. Jde vlastně podle výtvarníka o jeviště, divadlo, tematický okruh, ale také středobod a formálně vymezenou hranici. Kolem divadla se tady lidově řečeno zkrátka vše točí. Ostatní grafické prvky po obvodu vzpomínaného kruhu v podobě písmene O symbolizují činohru, tanec, zpěv, hudbu a pantomimu tedy druhy umění, které se na JAMU vyučují a které na nové scéně najdou své zákonité místo.

Nové Divadlo na Orlí zná tedy ještě před dokončením své stavby, ke kterému dojde v létě 2012 , svůj vizuální styl. Vznikne tady špičkově vybavené pracoviště v oblasti jevištních technologií, především zvukových a světelných, které umožní studentům připravovat se na profesionální kariéru v prostředí odpovídajícím současným světovým trendům. Poslouží zejména studentskému hudebnímu divadlu, tedy opeře a muzikálu.

Kulturnímu Brnu nabídne brněnská umělecká akademie variabilní scénu mladého umění a k současné architektonické podobě města přispěje zástavbou proluky ještě z doby 2. světové války moderní budovou z ateliérů brněnských architektů Pavla Rady a Milana Raka. Moderní budova bude otevřena počátkem zimního semestru akademického roku 2012-2013. Prvním titulem tady bude česká premiéra muzikálu Footloose aneb tanec není zločin, který je dílem autorského tria Tom Snow, Dean Pitchford a Kenny Loggins.


Slovo autora

Logotyp Divadla Orlí pracuje s grafickými symboly, coby elementy, které dohromady naplňují divadelní prostor. Cílem loga je poskytnutí maximální možnosti variability pro budoucí vizuální styl. Pro logo je nejpodstatnější organická živost, která zároveň přirozeně asociuje laboratorní pokusy, tvořivou svobodu a otevřenost přístupů.

Podstatnou složkou, ovlivňující výpovědní hodnotu logotypu a vizuálního stylu, jsou samotné motivy symbolů, které v sobě automaticky nesou sémantické poselství. Žádný z oborů (činohra/pantomima/zpěv/hudba/tanec) nelze díky jeho rozmanitosti postihnout doslovným ztvárněním. Vždy dojdeme do bodu, kdy je doslovnost buď nedostačující nebo ještě hůře, prvoplánová. Symboly poskytují prostor pro identifikaci, volné pole pro představivost a asociace, všeobecnou přístupnost a v neposlední řadě široké spektrum použití na propagačních materiálech.

Typografický doprovod má na starosti písmo Avenir next od Adriana Frutigera.

 


Komentáře k článku

19. 2. 2012 23:38 Jaroslav

Pořád dokola to same. Uhk je alespoň k veci.Tohle a divadlo nemá nic spolecneho.Vzdyt jde o znaky. U sčítání lidu to taky mělo opodstatneni. Ostrava a tři vykricniky, budis. Tohle ale opodstatnění nema,jen lenost vymyslet něco noveho.

6. 2. 2012 21:48 stope32

Když jsem tu srandu náhodou našel na serveru divadla a následně poslal Fontu, byl to pro mě jasný klaun přejetý parním válcem... A za těch pár týdnů se nic nezměnilo. Děti, přijíždí morbidní cirkus divadla na Orlí, hurá!

1. 2. 2012 19:36 Abu

Na ceske pomery se mi to moc libi! Nejsem jen 100% presvedceny o zachazeni s typografii. klidne bych ji udelal cisteji s vetsim klidem, ale volba fontu OK. Myslenka a evokace pocitu genialni! Tleskam a opakuji se, presahuje to ceske zatuchle, amaterske, omezene, diletanstske pomery.

30. 1. 2012 17:25 Kočka Junior

Cirkus, kolotoč, cukrvatu a jedéééém!

30. 1. 2012 11:14 Ondřej Panoch | quickdesign.cz

Co ten barevnej průjem? Univerzita HK má tedy daleko stylovější barvy. Chápu jak je těžké to trefit, ale právě tohle dělá rozdíl mezi dobrým a špatným. Vizitka je těžkopádná. K tašce chybí už jen propisky a další design ve stylu UHO (Univerzální Hnědá Omáčka) je na světě. Typografie je taky nezáživná. Je mi líto, ale osobně to hodnotím jako šedý průměr, i když to hýří barvami jak v mateřské školce.

30. 1. 2012 11:00 dan

delate si srandu? podle me hodnotite autora a ne logo......docela bych byl zvedavy, co by jste rikali, kdyby to delal nekdo jiny, treba nejakej amater.........kouknete se na to jeste jednou..vzdyt je to hrozny.....symbol, sazba....proste vsechno

30. 1. 2012 10:24 Hanka

Je to boží!

30. 1. 2012 00:03 martin

Takže zlatý bludišťák putuje samozřejmě Romanovi ).

Co se týče podobnosti s UHK, je to pro mne překvapení. Vizuální styl UHK si pamatuji jako "závorkový". V alternativních verzích logotypu Orlí byly podobné dokonce 4 ze 6 ikon ). Celé kouzlo tkví ve výběru symbolů ze znakové sady písma. Je to ovšem opravdu jen náhodná shoda.

29. 1. 2012 14:09 Kenny

Mno nechci křivdit autorovi a třeba jde o podobu opravdu čistě náhodnou, ale shluk barevných symbolů obzvlášť na zěch propagačních předmětech připomíná vizuál Univerzity Hradec Králové, až to hezký není.

28. 1. 2012 19:52 Roman

No, že vykřičník bude pantomima mě napadlo docela rychle. To "f" mi víc než logo facebooku (snad barva dává ten pocit) evokuje ikonu Adobe flash. Co mi to však připomíná nejvíc, je výkroj na těle smyčcových nástrojů. Takže tipuju, že to bude symbolizovat hudbu. Tohle znamánko < bude zpěv, zelené "o" tanec a * činohra. Mám bludišťáka? Mám??? :)

28. 1. 2012 19:48 Roman

No, že vykřičník bude pantomima mě napadlo docela rychle. To "f" mi víc než logo facebooku (snad barva dává ten pocit) evokuje ikonu Adobe flash. Co mi to však připomíná nejvíc, je výkroj na těle smyčcových nástrojů. Takže tipuju, že to bude symbolizovat hudbu. Tohle znamánko "

27. 1. 2012 18:59 simona

taky nejsem objektivní, protože jsem jse souteže taky zúčastnila..ale myslim že je to teda moc špatné... Jak má ubohý neznalec zjistit že výkričníček je pantomima? nebo odkdy mám ze znaku facebooku vyčíst že jde o muzikál nebo neco takového?

27. 1. 2012 17:35 Jakub

Pojď pojď trochu šťávičky...

27. 1. 2012 16:42 andrea M.

no není to špatné, ale..... ...ale nejsem objektivní...

přikládám své pokusy:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.227989743906340.54697.227940653911249&type=1

27. 1. 2012 16:40 belka

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že houslový klíč vypadá úplně jinak....

27. 1. 2012 16:16 Kanibal

Tak je tam všechno...

27. 1. 2012 15:37 Jakub

Jsme veselé a hravé! :) Ale proč ne, když je to pro divadlo studentů?

27. 1. 2012 15:35 tenced

barvičky poď!

27. 1. 2012 14:57 kritik

zase bordel...

27. 1. 2012 14:56 smelinka

wtf?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box