Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

KDU-ČSL vybrala návrhy do 2. kola soutěže o nové logo

Minulý týden se sešla komise, která rozlepila soutěžní obálky k novému logu KDU-ČSL. Bylo přihlášeno 62 návrhů, z důvodu nesplnění zadání z nich komise ale vyřadila více než polovinu (32 návrhů). Členové komise (Jan Chlubna, Jaroslav Poláček a Pavel Štulc) ocenili, že soutěže se zúčastnily všechny věkové skupiny autorů od ročníku 1929 do ročníku 1990. Soutěž obeslali navrhovatelé z řad fyzických osob i designérských a grafických studií.

Komise vybrala čtyři nejlepší návrhy, které postoupily do 2. kola – pracovní názvy jsou motýl, spojená srdce, lipový list a pouta (zleva shora). Lidovečtí poslanci a senátoři se s nimi seznámí na výjezdním zasedání a celostátní výbor by pak měl rozhodnout, který návrh stranu nejlépe vystihuje. Veřejnosti chtějí lidovci slavnostně představit nové logo až během sjezdu strany, který se bude konat 19. a 20. dubna v Pardubicích. 

Přečtěte si náš komentář a tipněte si vítěze...

Podle zadání soutěže nové logo má být srozumitelné, snadno zapamatovatelné, nápadité a mělo by korespondovat s obrazem KDU-ČSL. V symbolice loga by se měla odrážet úcta k hodnotám, odpovědnost, solidnost, vytrvalost, ryzost, čestnost, které jsou reprezentované i souslovím „klidná síla“. Podle sociologického šetření se z volných asociací KDU-ČSL pojí s řadou vlastností a principů, jejichž jádrem jsou spíše lidé a vztahy, než abstraktní tvary či zvířata prezentovaná v symbolické rovině.

Zde si můžete přečíst podmínky soutěže.

Nové logo KDU-ČSL bude v barvách trikolóry stejně jako to současné. Jeho autorem je pražský grafik Hynek Bouček z agentury BOART. Na následných úpravách se pak podíleli Aleš Kašpar, Martin Sodomka a Milan Jaroš. Logo znázorňovalo zeměkouli a lidovci ho používají již 15 let. Teď se už ale přestalo líbit. „Je logem, s kterým si lidé nespojují ani hodnoty, které KDU-ČSL prosazuje, ani stranu samotnou“, vysvětlil mluvčí strany Martin Horálek.

Nové návrhy jsou oproti starému logu podle Jaroslava Poláčka z KDU-ČSL konkrétnější, ale je v nich různá míra abstraktnosti (?).

video: Reportáž Alice Machálkové

Dosavadní loga KDU-ČSL jsou ke stažení na jejich stránkách.

Ostatní strany vsadily na konkrétní přírodní symboly. ODS má modrého ptáka, komunisté třešně, zelení k názvu strany připojují čtyřlístek a sociální demokraté si vybrali růži (viz logo norské strany práce). Žádná z těchto stran se v dohledné době logo měnit nechystá. O logách politických stran jsme psali ve Fontu 3/96.

KDU má oproti ostatním parlamentním stranám v identifikaci značky nevýhodu – nemá jasnou barevnost. Pravicové strany mají modrou, levicové červenou (u sociálních demokratů pod Paroubkem upravena na oranžovou), ekologové mají zelenou, ale jaká barva je typická pro KDU-ČSL?


Kdybych si chtěl rýpnout, tak s ohledem na jejich vyhlášenou „schopnost“ být ve vládách pravicových i levicových, je trikolóra ideální – žádnou z případných velkých stran neurazí. To se týká i symboliky, která je velmi obecná. Umíme si představit, co vtipného se asi objevilo mezi polovinou vyřazených návrhů (had...:-)

Čtyři vybrané návrhy se zdají být spíše průměrné a s ohledem na zadání (hledá se logo nápadité... spíše lidé a vztahy než abstraktní tvary) vypadá soutěž jako neúspěch.

Například lipový list nebo srdce se často objevují i v návrzích na symboliku celé České republiky (srdce má v logu ale i např. Maďarsko). Jde o dva velmi zprofanované symboly. Tedy rozhodně nic nápaditého a už vůbec ne symbolika vlastností a principů konkrétně jen KDU-ČSL.

Druhé dva návrhy – překryté kružnice, které si KDU-ČSL sama označila jako „pouta“ (sympatičtější by byla spíše asociace s prsteny, jako symboly manželství nebo rodiny…) nebo návrh vzdáleně připomínající motýlka (ve stylu moderních značek pracujících s průhledností) jsou zase spíše abstraktními tvary, které již strana nechtěla. Rozhodně nebudou pro starší členy strany „snadno zapamatovatelné“. Navíc motýlek je již např. v logu Slovenska.


Autory návrhů zatím neznáme. Ozvou se nám?
Jasného favorita mezi nimi nevidím, tak si můžeme zatím jen tipnout na vítěze. Já asi preferuji toho podivného motýla. Jeho aplikace vypadají řešeny profesionálně. Co vy na to?
-OK-


Komentáře k článku

31. 1. 2008 10:32 Radim Zahraj pres

Posliam neco k novym logum KDU-CSL
Nevim, jak se "lidovci" rozhodli pro nektere ze zaverecnych variant, ale pri brouzdani po netu jsem nasel loga velmi-velmi podobna, Zelené mesto s lipovym listem (www.zelene-mesto.cz) je dokonce od nas a nabizi domy v Praze...
Druhe Health Marketing Solution (www.health-marketing.com) je ze zahranici a take zde je podobnost velmi napadna...
At uz se rozhodnou jakkoli, faktem zustava, ze nejvice originalni a puvodni budou asi "kruhy" – bohuzel take nejhorsi...
Radim Zahraj

17. 1. 2008 01:22 Pavel

Podle mě nejlépe vypadá "motýl" a nejlépe splňuje zadání "srdce". "Pouta" u mě evokují spíše mince.

16. 1. 2008 17:06 Jaroslav Poláček

Jen upřesňuji, že KDU-ČSL žádný z návrhů (ani pouta) sama neoznačovala. Jde o pojmenování z dílny autorů.

16. 1. 2008 10:21 Ondřej Kafka

Teď jsme aktuálně od tiskového mluvčího KDU-ČSL získali i jména autorů těchto vybraných čtyř návrhů:

"motýl" je od Lukáše Tanečka
"srdce" je od Vítězslava Hamaďáka
"lipový list" od graf. studia ZP Profit
"pouta" jsou také od Lukáše Tanečka

15. 1. 2008 20:31 Honza

No, to je mi náhoda. Zrovna jsem se díval na soutěžní návrhy nového loga a vizuálního stylu pro Kroměříž a na jednom z návrhů (návrh č.2 - poslední strana) jsou prakticky stejné aplikace jako na fotografii výše s tím motýlem. Vsadím boty že je to od samé agentury. Btw. co váš názor na tuto soutěž a návrhy v druhém kole? O soutěži jsem doposud nikde na oborových webech neviděl zmínku.
Jednotlivé návrhy jsou ke stažení zde: http://www.mesto-kromeriz.cz/zprava.asp?zprava=5194&modul=navstevnik&map=15 a všelidové hlasování (k čemu proboha!) naleznete tady: http://www.mesto-kromeriz.cz/fotoalbum.asp?pg=0&zprava=5194&album=193&modul=navstevnik&map=15

15. 1. 2008 09:23

Ja osobne si myslim, ze spousta kvalitnich grafiku ci grafickych studii se teto souteze neucastnila jen z principu, ze je to politicka strana. Ne snad proto, ze by si nove logo nezaslouzila, ale ja osobne nehodlam prezentovat seskupeni, ktere se chova tak, jak se chova.

14. 1. 2008 14:13 Kanibal

Taková úroveň se dala očekávat, nechci se dotknout KDU-ČSL, ale zrovna v jejím případě se budu vždy bát toho známého umění vyřazení kvalitních návrhů a tlačení obyčejných, fádních nebo rovnou diletantských návrhů.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.