Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Kolín si vybral kůly

Ve veřejné soutěži na nový logotyp města Kolín zvítězil návrh společnosti KLUCIvespolek. Autory vítězného loga jsou Honza Švarc, Michal Koubský a Jirka Novák.

Město Kolín vyhlásilo v červnu veřejnou soutěž na vytvoření jednotného vizuálního stylu reprezentujícího město Kolín. Cílem bylo vytvořit prezentaci odpovídající charakteristice Kolína jako moderního, dynamicky se rozvíjejícího města se zajímavou historií a turistickou atraktivitou. Soutěž byla uzavřena k 31. srpnu 2011. Její vyhodnocení proběhlo v polovině září – komise se jednoznačně shodla na vítězi a vybrala návrh společnosti KLUCIvespolek, s.r.o., se sídlem v Kolíně. Na druhém až třetím místě se umístily návrhy Radky Folprechtové  z Poděbrad a Veroniky Šindlerové z Prahy.

Legenda k logu:
kolín - koliti - kůly - [cool] - cool in - kolín

Název Kolín patrně pochází ze staročeského slova „koliti“, tj. „zatloukat kolíky, kůly“, a souvisí s polohou Starého Kolína v často zaplavované oblasti na soutoku Klejnárky a Labe, v jehož okolí se pomocí dřevěných kůlů zpevňovala půda. Později byla pro rozvíjející se trhovou osadu vybrána výhodnější poloha na vyvýšeném místě 7 km západním směrem. Nová osada (a pozdější královské město) si ponechala jméno původní osady. 

Více informací zde.


Komentáře k článku

23. 11. 2014 22:05 jan

to logo je desny nikdo z toho mepochopi co maj ty obdelniky znazornovar

29. 12. 2011 22:59 Branodon

Jasný "fuck-off"! Buď si niekto robí srandu/prdel, ale to je pomsta ;-))

14. 12. 2011 11:12 Michal Domnosil

Výběrového řízení jsem se, víceméně pro pobavení, zúčastnil. Udělal jsem takový rychlý jednoduchý návrh ve stylu londýnského loga a Kolín rozdělil na KOL a IN, přičemž akcent nad i byl protažen doprava jako linka značící kolínskou rovinu :-).

Nic světoborného, ale mrzí mě, že Kolín ty návrhy aspoň nezveřejnil, za návrh člověk nic nedostane, tak aspoň menší zviditelnění by neškodilo. Navíc bych si docela rád tady početl kritiku a aspoň se něčemu přiučil...

13. 12. 2011 13:58 radimzahraj / TD

Kolin se mi moc libi, a taky si myslim, ze ne vsechna loga musi mit jasny "vyznam"...vice abstrakce by lidem neskodilo...at si namahaji jejich zavity, at je logo donuti premyslet kazdy den. at v tom objevuji nove a nove vyznamy...proc ne...neni to sice pripad kolina, ale kolik s kuly je povedeny a je mi uplne jedno jestli to ma nejaky hlubsi vztah a vyznam k mestu...proste "pastelky" jsou fajn

12. 12. 2011 14:11 Pepa

Mně se to logo líbí. Na kůly se vys... Nevím proč má každej potřebu cpát do loga nějakej hustopřísnej hlubokej význam. Co je špatnýho na abstraktním logu?

12. 12. 2011 11:55 Petr

Podle mě jedno z nejlepších log českých měst poslední doby. Kůly mě napadly na první pohled. Vadí mi malé "k".

V explikaci mi příjde trošku divná legenda (kolín - koliti - kůly - [cool] - cool in - kolín)... To "cool" už je přeci jen trochu mimo, i když se to nabízí (jako např. u restaurace Coolna v Praze, ve Svitavách, v Otrokovicích, v Dobřanech....).

12. 12. 2011 11:52 medvědi od Kolína

formalismus, nic víc,
jediné co lze ocenit je schopnost nakecat radním nějakého města,
že právě tahle pitomost vyjadřuje jejich město,
a je jedno jestli to dělají Kluci v akci nebo naši mistři,
ještě mohli dát pod ty kůly tečky,
proč bychom se netěeešili když nám prachy radní daj...

12. 12. 2011 11:00 MS

Bydlim kousek od Kolina a v zivote bych si za symbolem mesta nepredstavoval kuly... Za me palec dolu, logo je sice moderni a minimalismus mam rad, nicmene pro Kolin je to logo nevhodne.

Mimochodem, ja pred precteni clanku videl pastelky :)

10. 12. 2011 22:42 Omar

2Jirka Dvořák: Moderní, dynamicky se rozvíjející město je popis, který dneska při požadavcích na logo zadává každé druhé město. Je to hezká, ale značně idiotská fráze, kterou s trochou řečnického umu můžeš aplikovat i na logo Sokola.

Hmm, asi mam v hlavě jinak seřazené asociace, protože kůly mě napadly hned, fakáč až po pročtení některých příspěvků.

10. 12. 2011 16:22 Petr Chutný

Mě se to docela líbí. Jedince co si stěžují na to že nějaké logo nekomunikuje stereotypní zadání typu "úspěšné / rozvíjející-se / atd." bych poprosil aby přestali navštěvovat přednášky marketingu.

10. 12. 2011 12:29 orol

,,l, no tiez si nemozem pomoct, vidim tam fuckera ;-)
na druhej strane sa mi paci ze tu vidim aj pokus o hladanie o inspiraciu v historii - potrebuje to este doladit - napad je to ale dobry - gratulujem!
,,l,

10. 12. 2011 11:41 Jirka Dvořák

Tyvole, hlavně kůly (navíc asi málokomu dojde, že se jedná o kůly) maj symbolizovat moderní, dynamicky se rozvíjející město?

9. 12. 2011 17:42 abu

Omar: Ale to tady nikdo nerekl, mam rikat, ze se mi to libi kdyz nelibi? Cest klukum ze to vyhrali a fandim jim, ale neni to muj salek kavy.. Me to pripomina fakace, jako piktogram u radia Wave:) a ke ztvarneni, trendy grafika dneska vitezi... fajn by bylo rozstrelit kulem napis:)

9. 12. 2011 17:01 tesiltouch

Kolín, Kladno, Tišnov, Kuřim... Už to tu začíná být pěkná OTRAVA!!!

9. 12. 2011 16:41 Omar

Koukám, že se tu vždycky najdou lidé, jejichž loga jsou tak nadlidsky dokonalá, že všechno, co neudělali oni, je pro ně odporné, špatně udělané. A nebo, že by v tom nebyly kvality diskutujících? Že by v tom byla jednoduchá závist, že někdo má práci, ale já to nejsem, tak se jdu alespoň předvést se svým světonázorem a přísným vkusem?
Tohle je povedené logo, vtipné, jednoduché, s relativně dobře vybranou typografií, má spojitost s původem názvu města (jestli teda ti akční klucí nekecají), což je vlastně mnohem lepší, než kdyby se v logu vyobrazovala jakási památka či cokoli jiného s městem souvisejícího (dle mého názoru). Navíc si dokážu logo jasně a zřetelně představit ve vizuálu. Co teda máte za problém?

9. 12. 2011 15:22 Ondřej Panoch | Quickdesign.cz

Mě se to líbí. Barevná kombinace i minimalistické pojetí je fajn. Jenom ten DIN už je trochu profláknutý. Určitě z toho půjde udělat zajímavý a moderní vizuál. Kůly nemusí lícovat geometricky, důležitější je aby to lícovalo "opticky" - přijde mi to v cajku.

9. 12. 2011 14:03 abu

Marne jsem patral v mysli nad Vavrovym sumnym Kolinem, jestli tam neni nejaky architektonicky skvost, ktery to znazornuje. Po precteni pribehu loga u me kleslo o jeden cely kolik. Logo neni opticky dotazene a byt odvazne pojaty pribeh z deje nejasny. Chybi mi tam interakce s napisem a to i treba tvaroslovna. Ale mohlo vyhrat horsi logo i kdyz jine navrhy jsem nevidel a Folprechtova byva dobra.

9. 12. 2011 13:49 p

Zasun svuj Koli(k)n ???

9. 12. 2011 12:59 spedy

Ti Kluci v akci vyhráli už i Kutnou horu nebo Kladno. Umí v tom chodit :-)

9. 12. 2011 12:55 minduser

Není to nějaká recese, kterou radní nepochopili? Nebo v tom jedou s nimi? Tohle, že má tři autory? Toto že je výsledek více než dva měsíce trvající soutěže? A jednoznačný vítěz?

Obdelníky (kůliy) nelícují s nerozkřivkovaným (!!!) DIN Next LT Pro Bold nápisem ani zleva ani zprava a i mezi všemi "kůly" je pokaždé jinak široká mezera! Jasně, jde o vtip... Po Brně chtějí i v Kolíně ukázat smysl pro recesi...

9. 12. 2011 12:52 mw

není to reklama na kolínskou tiskárnu?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box