Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Karlovy Vary v novém roce s novým logem

Novou podobu městského loga Karlových Varů vybrali radní ve veřejné soutěži, kde mezi sedmnácti přihlášenými uspěla mladá grafička Eva Hudečková z Plzně. Novému logu dominuje barevně odlišený název města a označení stupně teploty.

Karlovy Vary dosud používají logo s názvem města doplněné o červený oblouk jako symbol tryskajícího vřídla. Postupně ji teď na oficiálních tiskopisech a propagačních materiálech nahradí logo nové. To má dát městu zcela nový vizuální styl. Stěžejní bude nápis Vary. Náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák (KOA) informoval, že historický název města byl Vary, až později bylo přidáno Karlovy. Grafik a designér Jan Pelc říká, že výhodou nového loga je flexibilita, která v tom stávajícím nebyla. Nové logo má pochopitelně i své kritiky. Některým zastupitelům vadí, že o jeho podobě rozhodlo jen nejužší vedení města. Nové logo už schválila rada města. Magistrát ho tak na oficiálních materiálech začne používat hned 1. ledna. Ředitelka Infocentra města Karlovy Vary Jitka Štěpánková upřesnila, že realizace manuálu značky bude stát zhruba 150 tisíc korun.

Dosavadní podoba loga oficiálně dosloužila s posledním prosincem 2011.

 

Symbolická anketa zveřejněná na IDNES nevypadá pro nové logo přívětivě. Tak už to ale s novými pohledy na staré věci bývá. Reportáž ČT můžete shlédnout zde.

 Zdroj: ČT24


Komentáře k článku

19. 2. 2012 11:51 Pavel V.

Několik vět na obhajobu vítězného loga od zadavatele soutěže MMKV:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3060544766309&set=o.233010832993&type=3

(pozn.: Bc. Jan Kopál - vedoucí oddělení, tiskový mluvčí Oddělení lázeňství, cestovního ruchu a vnějších vztahů MMKV)

3. 2. 2012 23:03 Pudingo

Super, parádní nápad, svěží, takový "party logo" :) Docela mě to tam nalákalo. Těším se na MFF!

6. 1. 2012 10:32 MarekP.

Je to taková hezká "skica"... Jako první nápad, co byl hozen na papír... Bez dotažení...
Prostrkání šílené, kerning strašný... Typ laciný, jakoby vybraný náhodně a narychlo... Celkově něco, co spíchnu ve Wordu za 15 vteřin...
Ve srovnání s původním logem krok zpět (a vlastně vůbec netuším proč měnit?)...

4. 1. 2012 18:44 hieronymus

Asi vytvořeno na přání prozatím ruské menšiny. VAR je v ruštině "Tóčka kuplenia" v překaldu - bod varu...
Zajímavé, ale ne to logo

4. 1. 2012 18:30 radimzahraj / TD

No cekal jsem trochu vetsi "vodvaz" vod kluků a holek z Carlsbadmagistratu, kdyz jim tam kazdy rok jiz nekolik let ukazuji Najbrti jak vypada design....myslel sem ze to schramstnou oni, kdyz sou ve varech pečení-vaření, ale asi je to nezajimalo neb vedi to co my ne, ze na magistratu sedi lide takoví a makoví a asi nema cenu nic delat (zlaty to primator ostravy, ktery k nim prijel zaklepat na dvere az do prahy a pozadal je o nejaky ten napis:-)...spatne to uplne neni, to zjednodusovani se mi zacina jevit uz delsi cas jako slepa ulice, ale tak proti gustu...pismo bych cekal lepsi - modernejsi - barvy dobre, stupne celkem jo...ale prijde mi to takove "jak jiz zde zaznelo" nedotazene, polovicate, nedodelane....a ty ukazky pouziti to odhalily v same nahote...

abych blbe nekecal ja sel cestou symbolu a napisu zde:
http://www.typoadesign.cz/KV_logo.jpg

4. 1. 2012 13:22 Der Designer | wodak.cz

stupeň stupeň stupeň°

To písmo je fakt pro město hodně obyč, pokud by byl grafik student dá se to pochopit. Jinak supr°

4. 1. 2012 12:46 Tomáš Galajda

ak už ísť do grafiky loga, ktoré má tvoriť čisto typografická časť tak sa mi zvolené písmo zdá veľmi fádne a skôr by som ho volil ako doplnkové a možno vôbec... určite sa s týmto dalo ešte "vyhrať". Je veľa kvalitnejších písiem...
myšlienka nie je zlá, farebnosť si myslím že je fajn len to písmo...
uvidíme ako dopadne manuál

4. 1. 2012 12:43 Tomáš Galajda

ak už ísť to grafiky loga, ktoré má tvoriť čisto typografická časť tak sa mi zvolené písmo zdá veľmi fádne a skôr by som ho volil ako doplnkový... určite sa s týmto dalo ešte "vyhrať". Je veľa kvalitných písiem od skutočných majstrov v remesle...
myšlienka nie je zlá, farebnosť si myslím že je fajn len to písmo...

4. 1. 2012 12:15 MartinCZ

Vítězný návrh se mi nelíbí. A to jak po stránce grafické tak marketingové.

Typografie je bohužel nevhodná a navíc nedotažená. Barvy přece vůbec tomu městu neodpovídají. Trik s chybějící mezerou a verzálkama mi přijde jako klišé. Rozumím nápadu stupně, ale když už nějaký buzz tak pořádný. Jsem zklamaný a hlavně mě mate to, kolik je tady z řad grafiků pochval. Asi jsem divný :-)

No a marketingové hledisko - ukažte plakát zahraničnímu potenciálnímu turistovi, pozná z kolečka a typografie že jde o honosné lázeňské město?

Z toho co jsem tady viděl se mi asi nejvíce líbí návrh od Ondřeje Panocha.

3. 1. 2012 20:20 DN

Kromě zajímavého avšak dle mého názoru nevhodného nápadu pro město toto logo moc nenabízí. Jistě každý grafik ocení originalitu nápadu ale k čemu to když nejde do hloubky?

3. 1. 2012 16:55 harry

Je fakt, že logo je poměrně odvážné a dotažené tak na půl. Symbol stupně je celkem hravá nadsázka, ale typografie je špatná, opravdu neodpovídající duchu města. Ale je taky třeba vzít v potaz to, že Vary nejsou jen lázně, takže ok, ještě vidět použití v praxi.

3. 1. 2012 16:19 minduser

Onřej P. > Však ona ta "myšlenka" se stupni celsia má k nějaké "hloubce" také daleko. Ovšem image loga je absolutně mimo a zavádějící, ... ploché, bez emocí, ... prostě jen čisté s drobným fórkem a trochou křeče s vezrálkami a absencí mezery. U vašich návrhů je ale image naprosto v souladu s tím, jak lázně vnímám a s takovým logem bych neměl žádný problém.

KV nebudou (pevně doufám) nikdy atraktivní pro to, že jsou "moderní dynamicky se rozvíjející město", ale právě pro svou historii, dobovou architekturu, fyzické i duševní ozdravení a nezaměnitelný genius loci. Nic z toho vybrané logo nedává ani ve vzdálených asociacích tušit a moc si nedovodu představit, že to nějaký vizuální styl korespondující s tímto logem dožene... Je to zkrátka relativně dobrý koncept použitý na pro něj naprosto nevhodném subjektu...

3. 1. 2012 14:40 Ondřej Panoch | quickdesign.cz

Toto logo snad zachrání propracovaný logo manuál - doufejme. Bohužel na české poměry je to mezi městy asi lepší průměr. Barvy mi přijdou trochu prvoplánové a použité odstíny až zbytečně hravé (jak pro děti). Nejsem velkým zastáncem tradicionalismu, ale v případě Varů by se mi asi také líbilo něco tradičnějšího, reprezentativnějšího, s nádechem lázeňské čistoty až luxusu. Zkusil jsem několik rychlých experimentů s erbem města (bez nějaké hlubší myšlenky) - zde je výsledek, jak by mohlo vypadat logo v tradičnějším a decentnějším stylu - pokud by to někoho zajímalo :) http://www.quickdesign.cz/vary.php

3. 1. 2012 14:19 wein

Hlavně ten SAMOVAR°...ten je dost vhodnej.
Naléhavě se mi také vkrádá na mysl jeden z možných výkladů toho kulatého obrazce u slova Vary - kulka. S ohledem na mnohdy mafiánské poměry v životě města - špica vzkaz.
Přeji Varům maximum flexibility při využívání tohoto loga.

3. 1. 2012 13:44 Miroslav Toman

Tak tohle je velká nuda. Jen srovnejme s tolik kritizovaným logem Ostravy. Jak naprosto chybějí emoce, technická čistota (nedořešený kerning v kondenzované Helvetice (?)) a ty nápady s využitím verzálkového VARY mi přijdou až moc vycucané z prstu.

3. 1. 2012 13:13 Čenda

Zvláštní jsou ukázky užití loga zde: http://karlovarsky.denik.cz/multimedia/galerie/3484208.html?section=1,1
Jako například CarlsBAD, DP Karlovy VARY... Tak nevím, jestli právě dopravní podnik KV bude taky za... :)

3. 1. 2012 11:39 minduser

Jako výsledek nějakého školního zadání, který po "oznámkování" poputuje do šuplíku a autorova portfolia jako "volná tvorba", je to dobré logo a líbí se mi.

Jako značka, která má reprezentovat náš lázeňský světově proslulý klenot, jednu z "výkladních skříní" našeho turizmu, je to ovšem dle mého soudu tragický omyl. Mám silný dojem, že autorka ve Varech v životě nebyla a ani se nijak nesnažila, byť jen z "Googlu", lázně poznat. A "nejužší vedení" na radnici má zjevně už tolik peněz z korupce, že mu na důstojné a kvalitní prezentaci města stimulující turizmus a jeho další rozvoj nijak nezáleží.

Ano, u Plzně bych to bral, ale Vary nejsou Ostrava...

3. 1. 2012 10:43 Lostindream

Navíc – doufám, že to není pravda, to by mne vážně mrzelo – prý původnímu autorovi loga nebyla dodnes vyplacena odměna za užívání loga a nové logo se dělalo jen pro to, aby se tomu jen vyhnulo.

3. 1. 2012 10:31 Lostindream

Já nevím. Není to prostě ono. Navíc logo bylo prý původně děláno pro Plzeň°, které by asi slušelo více. :-) Tady mi nějak nesedí font, barevnost a tak nějak celkově to není ono (verzálky apod.). I když stupně nejsou vůbec špatným nápadem.

Zkrátka souhlasím s Romanem Mikelem v komentáři pode mnou.

3. 1. 2012 10:16 Petr

Je super, že Karlovy Vary vybraly logo Evy Hudečkové. Pochopili k čemu má logo sloužit a že opravdu není nutné mít ve značce vřídlo, hrníček, kamzíka nebo lázeňskou promenádu.

Návrhy pana Sadílka Mikeše by se určitě více LÍBILY lidem (stejně jako se např. lidem líbí více TV Nova než ČT 2).

Mrzí mě ale, že se např. oficiálních stránkách Karlových Varů logo ještě neobjevilo, byť radnice slíbila, že jej začne používat hned 1. ledna.

3. 1. 2012 09:12 Roman M.

Na tomhle návrhu je, z mého pohledu, několik nedostatků. Nudná, subtilní a naprosto nevýrazná typografie. KV jsou přece vytrína luxusu, kam se sjíždí top klientela z celé Evropy. Tak proč se logem prezentovat, jako průměrné, nezajímavé město? Druhé, co mi nesedí jsou verzálkově vypsané pouze Vary. Jestli jsem to dobře pochopil, tak to má zdůrazňovat původní jednoslovné jméno. Tedy by mě zajímalo, kolik pamětníků původního názvu je a kolika z nich tento název chybí. Nebo se snad vážně uvažuje o návratu k jednoslovní variantě? Jinak totiž dělení oficiálního, všude užívaného názvu nechápu. No a má poslední připomínka se týká samotné ideje. Znaménko stupně za jménem mě jako symbolizace teploty dostačuje. Zdůrazňovat to ještě modročerveným barevným řešením je nadbytečné a tato zátěž navíc potápí logo kamsi na úroveň vývěsního štítu vodo-topo prodejny z počátku 90. let. Samotný stupeň je ale tak všeobecný a neosobitý, že by ho v logu mohlo s (ne)klidem použít jakékoli jiné lázeňské město. A že jich není málo.

3. 1. 2012 08:06 HEHE

Proč ne že, tečky byly...vykřičníky byly, uvozovky byly, lomítka byla, otazníky byly, závorky na všechny způsoby byly... tak fajn že se našly "stupně"

3. 1. 2012 03:08 Petr Staníček

Sorry, ale to prostě není logo. Úpadek řemesla. Smutek.

3. 1. 2012 02:40 AA

Neviem, kam to napisat, ale co hovori Font na najnovsiu slovensku typo-designersku kauzu?

http://kultura.sme.sk/c/6199164/web-sng-umenie-alebo-podvod.html

www.sng.sk

3. 1. 2012 00:48 honza

no logo bych pochválil :) je čisté a hravé s tím stupněm :) ;) pokud bych se měl vyjádřit Mikešovi tak se mi logo nelíbí :) promin nevidím tam ani dobrý nápad,ani pěkné spracování což je škoda protože spracování pro konkrétní použití máš spracováno nadprůměrně a ve srovnání s logem to je úplně jiná úroven :) ;) myslím ten druhý odkaz v pdfku. :)

2. 1. 2012 22:08 andrea M.

mikeši mikeši,
ona znaková metafora ve sprostém písmu je graficky čistá
na rozdíl od těch sladkých překroucenin :)

2. 1. 2012 21:42 MikeS

AHA - neberete tagy s odkazem, tag - tedy tak to zkusím takhle: http://www.metafory.cz/inpage/jak-jsem-nam-chtel-osladit-zivot/
nebo v PDF co šlo do 1.kola
http://www.metafory.cz/soubor/kvlogo2012-michal-sadilek-pdf/

2. 1. 2012 21:38 MikeS

Jsem vážně rád, že si FONT od podzimu, kdy byla soutěž vyhlášena všimnul, že se KV snaží najít novou grafickou identitu. Ve skrytu duše jsem doufal, že když jsem se účastnil téhle veřejné neanonymní soutěže, tak alespoň odborná veřejnost bude do ní zatažena - ale ouha jen tím - aby srovnala vítězné a staré logo. I městská část Praha12 vám stála za to zveřejnit i další návrhy v soutěži. Chápu, že můžete vařit jen z toho co je dostupné - tak alespoň tady je můj návrh, a prosím i další autory, aby své návrhy nenechali někde zastrčené - protože KV stojí za víc, než jen nejasnou znakovou metaforu ve sPROSTÉM PÍSMU

2. 1. 2012 17:44 KarloVary

Hurá, sen každého konceptualisty,
vyber nejhnusnější grotesk a napiš 20 stran obhajoby,
ještě chybí vřídlo z půlitru,
kolik mají Vary stupňů? nejsou třeba nealko?
nemohlo tam být bublinek za ty peníze víc?
vrchní, radši zdrhni!

2. 1. 2012 17:28 Ctirad „Moralista“ Přikryl

A víte jak se řeknou Karlovy Vary v brněnském hantecu?

2. 1. 2012 15:04 stoupa.bat

Typo nuda, ale nápad super ;-)

2. 1. 2012 14:59 FIlip

Jako Karlovarákovi se mi nápad líbí, už míň se mi líbí typografie. Ale nápad "mojeVARY°" je zajímavý :)

2. 1. 2012 14:53 Štěpán Soukeník

Moc se mi líbí nápad, ale zpracování už tolik ne. Rozpaly mezi písmeny jsou divné a celkově mi to logo pozičně nepřijde zrovna propracované.

2. 1. 2012 12:44 DH

Moc se mi to líbí. Dobrý nápad. Snad bych jen zvolil zajímavější písmo...

2. 1. 2012 12:04 andrea M.

hezky pěkně!
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box