Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Kačka – problém s podobností vyřešen dohodou

podobnost

Zajímavá kauza se odehrála na Slovensku, kde síť obchodů Kačka získala od agentury Core4 nové logo (vpravo), které ale bylo napadeno grafikem Deividasem Bielskiszem z Litvy, že je nápadně podobné jeho staršímu návrhu (vlevo). Namísto soudních tahanic se ale zde obě strany dohodly a litevskému grafikovi bylo vyplaceno 1500 eur za autorská práva (i když jsou v agentuře Core4 nadále přesvědčeni o tom, že jejich logo vzniklo jako původní nápad)…

O kauze informoval startitup.sk:

Určite si už aj ty zachytil správu o tom, že sieť CBA sa postupne začala rebrandovať na potraviny Kačka. Novú ikonu s motívom žltej kačky vymyslela podľa Stratégií pre zadávateľa slovenská reklamná agentúra Core4. Na rebradingu začali pracovať už minulý rok. Ako uvádza sieť Kačka na svojej oficiálnej stránke, operenca si ako svoj symbol vybrali kvôli „uletene“ nízkym cenám.

Nová ikona, názov, zmena formy komunikácie a celkový redizajn značke určite pomohol. Háčik je však v tom, že grafický dizajn kačky, s ktorou sa potraviny prezentujú, sa nápadne podobá na prácu grafika Deividasa Bielskisa. Ten svoju prácu uverejnil na stránke Dribble.com v januári 2018. Podobu si všimli ľudia na sociálnych sieťach.

Grafik pre Startitup potvrdil, že o podobnosti vie od mája tohto roka. „Myslím, že to bolo 20. mája, kedy som od anonyma dostal mail, že ukradli moje logo. S agentúrou Core4 som sa potom spojil a po nejakom čase a vyjednávaní súhlasili, že mi zaplatia 1 500 eur za moje autorské práva. Potom odo mňa chceli, aby som logo zo stránky odstránil, čo som, samozrejme, neurobil,“ vyjadril sa Bielskis.

Aj napriek tomu, že agentúra grafikovi z Litvy za jeho práva zaplatila, poprela, že ide o krádež. Aj jemu samému tvrdili, že podobnosť je čisto náhodná a s logom prišla agentúra sama. Rovnako reagovala Core4 aj na otázky Startitup.

Více zde.

 

Co si o tom myslíte? Věříte tomu, že je zde „podobnost čistě náhodná“?


Komentáře k článku

4. 8. 2019 17:44 Total Romantic

Uplna pohodka, jahodka. Neviem co tu riesite sprostosti.

Sme solidarna krajina a chranene dielne maju plnu medialnu podporu.

Su to len blbe loga predsa...

2. 8. 2019 08:15 Mach

Zadavatel to už používá https://www.kacka.sk/
Až na ten vznik to nevypadá zle, na druhou stranu to za chíli nikdo řešit nebude.
Takže zadavatel je asi spokojený. Jen by mě zajímalo, za kolik to koupil a jestli dostal nějakou slevu :)

1. 8. 2019 13:17 adam P.

Martin Krasnansky >> chápu kam míříš, ale tohle asi nebude ten případ. tohle je prostě úplně stejné, i proporčně. jediné, co je jiné jsou přidaná kolečka a zaoblení konce linky. podívej se na odkaz od pala. to je asi podle Core4 ona jejich "kreativa". fakt se vycajchnovali, kuci. je to zcela bez diskuze sprostě okopírované. a to jak se k tomu celému v Core4 postavili asi nejlépe dokládá, kdo a jací vlastně jsou... ví někdo jak se k tomu postavil zadavatel? vzal si to? pokračuje s nimi ve spolupráci? nebylo by třeba na místě odstoupit od smlouvy, kradené logo si nevzít a požadovat náhradu škody? jasně, Core4 si to jakože koupilo, tím to právně ošetřilo, ale morálně je to pořád obyčejná zlodějina, nic jiného. já bych se zlodějem spolupracovat teda nechtěl. jaký na to máte názor vy?

31. 7. 2019 13:33 lh

1500 EUR je hodne za hubicku.

30. 7. 2019 16:24 Martin Krasnansky

Podobnost čistě ani náhodou náhodná.Ale myslím si,že vím,jak to také může vznikat, ty podobnosti. Podvědomí je potvora, někde jste něco viděli a téměř hned to zapomenete. Pak si na to člověk jen tak mimochodem vzpomene a pokládá to za svůj skvělý nápad. Takže tomu grafické studio opravdu může věřit, jak bezva návrh to je. Ale není, už to někde viděli (internet je plný takových věcí) a nepamatují si to. A zásah do autorského práva je na světě.

29. 7. 2019 23:31 Petr Bernát

Náhody se sice stávají, v tomto případě je ale podobnost tak drastická, že mi to jako náhoda nepříjde. Vidím to spíše tak, že studio předpokládalo, že si toho původní autor nevšimne, bohužel pro ně, autor si toho všiml.

Samozřejmě nemohou na rovinu říci „logo jsme obšlehli“, tak se řídí heslem: „Zatloukat, zatloukat, zatloukat a když to praskne, zatloukat dále.“ Každopádně, tak jako tak, si tohle studio do rámečku nedá a jejich reputace značně utrpí.

28. 7. 2019 11:50 pala

Jo, tomu určitě věřím, podobnost je v tomto případě jasně zcela náhodná.
https://i.imgur.com/pO0HM14.png
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box