Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Jaroměř má logo za pět tisíc

Po Náchodu, jenž představil svůj vizuál připomínající značku kávovarů na podzim, se pro pořízení městského loga rozhodla i radnice v nedaleké Jaroměři. Místo 150 tisíc korun za vítězný návrh však zaplatila jen pět tisíc, tedy třicetkrát méně. Přihlásit se mohl kdokoliv.

Svůj návrh městského loga mohl do soutěže poslat každý. Podmínky byly velmi jednoduché, stačilo ho nakreslit na papír velikosti A4 nebo poslat elektronicky. Žádné složité logomanuály, ale ani žádné horentní odměny. Za první místo radnice vypsala pět tisíc korun, další dva návrhy dostanou tři a jeden tisíc.

„Jiná města logo zpracovávají za daleko větší peníze, ale podle mě to není potřeba. Logo není extrémně důležitá záležitost v životě města. Považuji ale za pozitivní, že se vizuál sjednotí,“ vysvětluje Klepsa rozhodnutí radnice, proč do loga neinvestovat desetitisíce.

Výběr loga měl dvě kola. Ze všech doručených návrhů nejprve odbor školství a kultury vybral čtyři, o nichž hlasovali lidé v anketě na webu města. V prosinci pak z těchto čtyř návrhů vybírali zastupitelé. Ti se nemuseli výsledkem ankety řídit, a tak zatímco na internetu vyhrál nenápadný logotyp se dvěma šipkami, zastupitelé nakonec vybrali červenožluté logo s korunkou místo písmene M.

„Přišlo nám více než sto návrhů. Počet autorů byl ale nižší, protože každý mohl poslat až pět logotypů. Do druhého kola vybírala návrhy hodnotící komise, kterou zvolilo zastupitelstvo,“ popisuje vedoucí odboru školství a kultury Bohumila Steklá.

Podle kritiků ale nízké ceně odpovídá kvalita návrhu. Na facebookové stránce, která upozorňuje na grafické nešvary, uživatelé rychle odhalili, že soutěž byla určená široké veřejnosti a nikoliv odborné sféře.

„Jako nejsem odborník, ale tohle dělala paní na podatelně o pauze na oběd, ne?“ napsal například uživatel Lukáš Classic.

Zdroj zde.

Jak se vám logo líbí? A co si myslíte o tom, že nejsou potřeba žádné „složité logomanuály“, a o výši odměny? Je to profesionální přístup a odpovídá významu loga a vizuálního stylu pro město? :-)

 

 

Zajímavý znak města by podle nás mohl rozhodně jako základ identity fungovat dobře (vyčištěný a doplněný o název do kombinované značky).


Komentáře k článku

9. 3. 2017 11:09 DavidK

Teda jsem tu po letech a nestačím se divit. Když jsem před několika lety psal že hodně obcí může mít místo paskvilloga jen upravený svůj Erb, div jsem nebyl ukamenován pro staromodernost. Dnesj e to opačně :-) lev v pantone 306, trnitá koruna v coolgray 10 a bylo by to také hezké. Ale z důvodu zachování barev to bude muset být 485 pro lva a 012 pro korunu :-)

20. 2. 2017 08:56 DN

Kdyz si predstavim, kolik si nekdo dal prace s navrhem jejich mestskeho znaku a srovnam to s vybranymi logy...je to skoda.

13. 2. 2017 16:23 eix

Ten lev je v té trnové koruně krásně zakomponovaný. Když se jim takovýto povedený znak nelíbí, tak ať si do loga dají tu použitou píšťalu z písničky Když jsme táhli k Jaroměři :-)

13. 2. 2017 15:50 Jirka

Boha jeho, a takovej nádhernej zapamatovatelnej znak mají...

11. 2. 2017 15:38 Vera Maresova

Jakub x Chrudoš – důležitá je jakákoli diskuze a každý tady má "svou" pravdu. Je to o tom, že logo se zadá architektovi a zde je důležitá profesionalita architekta, který má říct, "já navrhnu skvělej dům, který bude stát a fungovat" logo jasně taky navrhnu, ale jak bude "stát" a nebude se bortit, to nevím ... jde o sebereflexi jedince ...

11. 2. 2017 07:42 Jakub

Chrudoš> Jenže i ten Pardubický kraj je přece o nedbornosti, jak tu psala Věra Marešová. Logo tam zadali architektovi, který je evidentně nevzdělaný v typografii (na nápisu je to vidět). Kdyby to dělal odborník - grafický designer/typograf, vypadalo by logo lépe.

11. 2. 2017 01:13 kolo

Koupit odborníken vytvořený FONT.
Vysázet, vyřešeno na 100 let.

11. 2. 2017 00:00 Chrudoš

Jakub: Myslím si, že tomu rozumím velice dobře. Baťa měl výhodu, že neexistovali sociální sítě plné chytrolínů, kteří by mu psali, že je to idiot, neboť jeho reklamní prospekty jsou ošklivé.

Robot: ano, to byl nemá to s politikou nic společného, beru zpět

Hele, debata jestli je něco hezkého nebo není, je úplně o ničem - absolutní pravdu nemá nikdo. Jednomu se líbí černý čtverec, druhému bílá koule. Polemika nad tím je víceméně jen plkání a ztráta času. To, že si Jaroměřáci zvolili zastupitele, kteří zvolili takovýto přístup, je jen jejich věc. Já prostě nechápu jak se někdo může v tomto oboru ohánět odborností jako zárukou kvality. Se koukněte na loga těch odborníků - akademických malířů, architektů ... třeba ten Pardibický kraj... resp. přečtěte si ty komentáře pod nimi tady na Fontu. Je to úplně to samé, jako když něco spáchá o přestávce paní z podatelny (jak někdo psal níže). Představa, že když si člověk odsedí něco ve škole a dostane na to papír, tak má i "vkus" je lichá a svědčí pouze o naivitě a životní nezkušenosti.

10. 2. 2017 23:33 Petr

Presne jak pise Font, meli jen upravit soucasny znak. Vlastne by se nemusel skoro vubec upravovat, jen doplnit hezky nazev a mohli mit jednu z nejlepsich identit v Cesku a za par korun. Ale to by na radnici musel nekdo pouzivat hlavu a treba se zeptat nejakeho odbornika.

10. 2. 2017 21:06 robot

ja nevim, proc sem nekdo vubec taha nejaka smerova temata. Logo je o nicem a odpovida vyberu, cene, designerum kteri se ucastnili. A ze se sjednoti vizual? To nechci videt...

10. 2. 2017 19:47 Jakub

Chrudoš: To právě levičáci jsou proti profesionalitě, víme jak to za socialismu tady vypadalo... Naopak takový Baťa by svou propagaci amatérovi (jen proto že je ve straně) nesvěřil. Najímal si a dobře platil ty nejlepší v oboru! Chápeš to?

10. 2. 2017 17:37 Roman

Furt lepší Jaroměř za 5 než K-k-k-rnov za 95. Celkově ale musí být na Slunci pořádné erupce, protože to, co se zde v poslední době prezentuje (hlavně identity měst a krajů), nemůže vzniknout a projít bez ovlivněné mysli zúčastněných.

10. 2. 2017 16:52 Chrudoš

stará škola: jasně, souhlasím, i hudbu by měli dělat jen lidé z Ježkárny, nebo by se měly zpět vrátit přehrávky.. komise, která budou schalovat co je pěkné a krásné a co není... :):):) tyvole prober se, existuje volný trh, ... když chtějí mít hnusné logo za 5000 Kč, tak ať ho mají.. co Tebe to sere... fakt nechápu vás levičíáky, jak neustále chcete někomu řídit život...

10. 2. 2017 16:33 stará škola

A jsme zase u jádra pudla, pokud by nebyl grafický design volnou živností, tak by se podobné věci nemohli dít. K čemu jsou odborné školy a následně léta praxe, když samu podstatu tohoto oboru deklasuje legislativa. I instalatér, nebo kuchař musí míti k vykonávání živnosti a obdržení živnostenského oprávnění relevantní vzdělámí. Jesliže je grafický design volnou živností, tak se holt nesmíme divit, že se do tohoto oboru cpe každý, kdo má do p.....e díru. A už vůbec je dehonestující, že odbornou práci hodnotí kdejaká blbka z odboru školství či kultury, ale on tento jev je i v privátních společnostech, kde většinou do marketigu "zasvěceně" krafají kočičky 20 +, jejichž přednostmi nejsou rozhodně znalosti z oboru, nýbrž benefity rázu vizuálního....

10. 2. 2017 15:56 Vera Maresova

celé je to o vzdělanosti lidí, kteří rozhodují o tom, že vůbec bude jejich město mít logo, jak přistupují k celému procesu a co od toho očekávají, že mají promyšlenou "nějakou" komunikační strategii města apod.

10. 2. 2017 13:52 Stanislav Bilek / www.apoka.cz

#soryjako ale nám to stačí: JAROMĚŘ rulezzzz

10. 2. 2017 12:14 Jakub

Jaroměř, Jesenice, Krnov...
Logo není v životě těchto měst extrémně důležité, v tom jediném má pan starosta nejspíš pravdu. V tom případě by ale bylo lepší ta loga nedělat a spokojit se se znakem.

9. 2. 2017 18:53 Vera Maresova

Smutné, výsledek a taky přístup radnice ...

9. 2. 2017 17:22 lh

pokud logo neni dulezite pro zivot mesta (s cimz se da u mensich mest souhlasit) proc ho vubec realizovat. bud to delam poradne a nebo vubec. diletanti v rozhodujicich pozicich jsou pro nas typicky.

9. 2. 2017 16:32 Swantoviet

Bavím se nad myšlením, ehm, tvůrce 2. návrhu: Dizajn je, když vodmažu háčky a nahradím je plujícíma kachničkama. :-D

9. 2. 2017 14:53 Jig

Krása (sarkasmus). Zadarmo je to drahý.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.