Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Jan Švejnar bojuje „poamericku“, i s logem

Včera v poledne Švejnarův tým zprovoznil webové stránky http://www.svejnarprezidentem.cz/ a kandidát na prezidenta představil i své logo, které je (jak jinak) podobné jinému logu. :-) Podívejme se přitom také na loga amerických kandidátů na prezidenta USA…

Do boje o Hrad vstupuje Jan Švejnar i s novým logem s českou trikolorou, které má podle něho symbolizovat jednotu (tři spletené Svatoplukovy pruty symbolizující sílu v jednotě). Značka působí elegantně a sebejistě, je vidět, že se Jan Švejnar inspiroval ve „své“ Americe.

Tvarově toto logo připomíná značku Mezinárodního měnového fondu, kterou navrhl ak. mal. Rostislav Vaněk (viz článek ve Fontu 52). Značka MMF však byla navíc z teček, pamatoval jsem si. Při podhledu na uvedený článek z roku 2000 jsem však zaplesal „Bingo!“. Je zde totiž i nerealizovaný návrh profesora Vaňka, který je již opravdu podobný (vpravo).

Tento lov za podobností berme prosím s nadsázkou a jako zábavu…

Klausův vyzývatel se na svých stránkách lidem představuje v obsáhlém životopise i v krátkých bodech, kde prezentuje některá svá přesvědčení. "Věřím v Českou republiku. Český národ dokázal, že umí být ve světě úspěšný a věřím, že to bude dokazovat i nadále. Máme skvělý lidský potenciál a musíme ho plně využít," uvedl Švejnar, který se na webu netají svými úspěchy ve světě. Škoda, že se již objevila první skvrnka – Švejnar prý na webu uvedl, že je v týmu, který nominuje na Nobelovy ceny a zjistilo se, že to není tak úplně pravda…

Představit uchazeče o Hrad má napomoci i kniha rozhovorů se spisovatelem a novinářem Karlem Hvížďalou. Kniha by měla vyjít za dva týdny. Švejnar část nákladu rozdá volitelům, zbytek půjde do prodeje, řekla Švejnarova mluvčí Klára Jírovcová Pospíšilová.

Václav Klaus se zatím na aktivity Švejnara zatím dívá s úsměškem, ale kdo ví? Třeba nakonec Švejnar vyhraje a podobné americké praktiky (logo, turné po zemi) se stanou i u nás běžným jevem provázejícím prezidentské volby. Kdyby se časem navíc začalo volit přímou volbou, byla by z toho podobná megashow, jakou jsou dosud volby do poslanecké sněmovny. Ale ty nám, myslím, už stačí…

Pro zajímavost přinášíme ukázku log demokratických kandidátů z probíhající kampaně v USA – Hillary Clinton a Barack Obama. Patkové písmo má navodit dojem serióznosti, barevnost je v Americe předem daná (opičí se po nás).

Konzervativněji (kupodivu) pojatá značka Hillary obsahuje výřez z americké vlajky (jen tři hvězdy?) a rakouskou vlajku. :-) Zatímco průměrné logo Hillary neurazí, ale ani nezaujme, tak Obama se pokusil o graficky nápaditější značku.

V symbolu totiž vidíme nejen počáteční písmeno O, ale zároveň nad vlajkou (zemí) vycházející slunce (alias černošský kandidát Obama). Mnohovýznamová značka! Uvidíme, kdo tam i tady nakonec vyhraje…

-OK-


Komentáře k článku

20. 3. 2008 15:42 sew

Zajímavé je take logo OMNI - http://www.omnitv.ca/

6. 2. 2008 10:17 OK

Velmi podobný je i symbol v logu firmy Česká distribuční.
Viz www.distribucni.cz

8. 1. 2008 14:57 Pavel

Podobné logo, sice ne až tak moc, má i Státní fond životního prostředí ČR, které je k vidění třeba na http://www.sfzp.cz/ .
A když už má tento příspěvek politický podtext, neodpustím si taky malý komentář.
Myslím, že pan Klaus je "skvrnitej" až dost a jen se o tom tiše mlčí a u pana Švejnara se skvrny začaly teprve objevovat, takže myslím, že jsou v tomto směru nastejno i bez pořádání turné.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.