Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

EUSPA má nové logo (bohužel)

euspa na hopemepage

Agentura Evropské unie pro kosmický program se sídlem v Praze vyhlásila cca před rokem celoevropskou soutěž pro designéry na vytvoření nového loga. Bylo osloveno i naše studio, tak jsme něco zkusili, abychom zjistili, jak soutěž bude probíhat. Inu, nic moc…


soutez

Vizuál k vyhlášení soutěže.

 

Soutěž této evropské agentury byla od počátku trochu zvláštní, podivně komunikovaná, bez jasného zadání, termínů vyhlášení výsledků nebo komise… Vlastně nám ani nikdo neoznámil výsledky, jen se prostě někde najednou po roce objevily… A bohužel ani autor nebyl uveden. Což je u takto rozsáhlé akce zarážející a k autorovi (byť si o jeho návrhu myslíme cokoliv) neuctivé.

 

sidlo holesovice

Nové označení sídla v ulici Janovského v pražských Holešovicích.

 

Aktuální tisková zpráva jen uvádí:

„Díky nové agentuře již brzy bude mít Agentura Evropské unie pro vesmírný program nové logo díky kreativitě tisíců grafiků. Zjistěte, jak to vypadá. V roce 2020 zahájila Evropská agentura pro GNSS (GSA) soutěž o design loga EUSPA za účelem koncepce a vývoje nového loga Agentury Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA). Soutěž podnítila nové myšlení a inovace s cílem vyvinout vizuálně nápadné, esteticky přitažlivé logo, které zachytí podstatu nové agentury.

Prvky, které tvoří nové logo EUSPA, se skládají ze symbolů rozšířené působnosti nové agentury, ale také připomínají její dědictví. Logo, inspirované tvarem Země, představuje jak spojení agentury s vesmírem, tak její misi poskytovat satelitní služby. Přesněji řečeno, modré a žluté kruhové tvary symbolizují hodnoty EUSPA týkající se integrity a profesionality, ale také jednotu Evropské unie a spolupráci s více aktéry při zajišťování synergií EU Space. Otvor na pravé straně kruhu je „/ zahrnuje zkratku EUSPA, aby předvedl, jak bude agentura komunikovat s komunitami uživatelů a také s evropskými partnery. Tisíce grafiků odpověděly na soutěž a výběr bylo opravdu těžké provést. Ale s výsledkem jsme nadmíru spokojeni a věříme, že EUSPA bude díky tomuto novému logu j‚asně patrný,“ poznamenal jeden člen poroty.“

euspa stare                           logo final

Předchozí a nová podoba loga. Je to změna k lepšímu?

 

 

Nalezli jsme některé další návrhy ze soutěže (z nichž řada působí mnohem kvalitněji než vybrané řešení). Pár na ukázku vybíráme:

ecko

Autor a více ukázek zde.

 

kruh

Autor a vice ukázek zde.

 

komiart

Autor a vice ukázek zde.

tecky

Autor a vice ukázek zde.

 

euspa behance 1

euspa behance 2

Další ukázky například zde.

 

Celkově je tedy akce zklamáním. Nejen pro její průběh, ale i pro výsledek (asi nejsme zcela objektivní, ale výsledek je nemoderní, svým stylem nám připomíná spíš tak dobu před rokem 1989, nejen tou rádoby sci-fi typografií). Jak se vybrané logo líbí vám?

 

Zdroj a více zde.

 

 

euspa_kafka design

A pro vaše pobavení připojujeme i ten náš návrh – trendy, minimalistický a variabliní (poslední písmeno A coby raketa postupně letí vzhůru). Jak to, že nevyhrál? :)

 

 


Komentáře k článku

16. 7. 2021 10:48 Marko

A preto sa nezapájam do týchto súťaží, lebo tu by neuspeli ani dizajnérske hviezdy ako Paul Rand, štúdio Pentagram či CGH. Toto tu je lotéria.

15. 7. 2021 12:05 Jig

Jakub: to je pravda, ale nedělal bych si iluze o tom jak to funguje ve vyšších patrech

13. 7. 2021 22:29 Jakub

To není o tom, že to dotuje EU. Toto je o té konkrétní organizac, jejím vedení,i a o způsobu, jakým vedli svůj tendr. Jako v jiných přípedech. To se bohužel děje všude. Buď je zadavatel rozumný a profesionál, a chce kvalitu, nebo to je amatérská či dokonce zkorumpovaná akce s mizerným výsledkem. Kdyby oslovili na tento tendr organizace typu Czechdeigsn nebo UGD, takový průser by to nebyl. Minimálně by vše bylo transparentní, zvěřejnila by se dopředu odborná komise a hlavně kdo je vítěz. Tohle je bordel několika konrétních lidí v Holešovicích. Celou EU bych do toho netahal.

13. 7. 2021 16:15 Roman Káčerek

A přitom se v soutěžních návrzích objevilo několik zajímavějších návrhů s nápadem. Bohužel když to dotuje EU, tak tam asi musí mít i své logo. Aneb dva v jednom. Za mě velký palec dolů. ????

13. 7. 2021 02:40 Jan Vybíral

Tak tohle jsou opravdu 80. léta. :D Písmo typu Stop atd. Všechno špatné..

12. 7. 2021 23:13 * Karel *

Tohleto je opravdu hrozný. To výsledný logo je děsná... Ale krásně to zapadá to všech těch všemožných log spadající pod hlavičku EU. Přitom vlajka EU je skvělá a nadčasová a lze z ní dobře vycházet. To tam měli nechat to původní logo, které je v tomto smyslu. Už jsem se častěji setkal se soutěžemi, jejichž vizuál byl lepší, než výsledek soutěže... Všechny zde prezentovaná nevítězná loga, včetně toho vašeho, jsou o několik kvalitativních kategorií výš. Velká neúcta k autorům a ostuda toho úřadu. Stav s EU logama je jak s prezentací státní správy v ČR. Přelogováno, ale nikam to nevede, jen vizuální smog, nic víc.

12. 7. 2021 19:20 Jig

Krása a nádhera... hádám, že to dělal někdo z výběrové komise po večerech v powerpointu.

12. 7. 2021 16:03 Stará škola

A kde je Majka z Gurunu???????
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box