Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Dnes strana TOP 09 představila vybrané logo

V návaznosti na včerejší článek dnes přinášíme explikaci k vítěznému návrhu Jana Tippmana a ukázku grafického manuálu.

TOP 09 – explikace návrhu logotypu

Asi se shodneme na tom, že pro logo nově vznikající politické strany je stěžejní především barevnost. Hledání piktogramu a jeho vhodného sémiotického obsahu trvalo většině politických stran v ČR dlouhá léta. Na to jsem u dané značky – v situaci pár týdnů před volbami – čas nedostal, a ani to v tomto konkrétním případě nepovažuji za stěžejní.

Jediným výslovným přáním zadavatele bylo, aby barevnost loga vycházela z trikolory. Tento požadavek jsem dále rozvinul. Připadalo mi totiž nevhodné, aby si národní barvy v základní podobě přivlastnila konkrétní politická strana. Na požadované barevnosti se mi v tvůrčím procesu líbilo, že červená a modrá představují dva opačné póly barevného spektra. Svět se však neskládá jen ze dvou protikladů, proto jsem tyto barvy vzájemně prolnul a znázornil tím mnohotvárnost dnešního světa.

V polovině mezi ženskou modrou a mužskou červenou se nachází fialová. Fialová barva má původ v královských obřadech, fialové květy reprezentují důstojnost, hrdost a úspěch. Fialová vždy symbolizovala vznešenost a odvahu. Je to barva rezervovaná pro krále. V církevní symbolice je barvou vysokých hodnostářů, kteří takto demonstrují své duchovní kvality.

Fialová barva je z hlediska psychologie často vnímána jako problémová (magie, mystičko, homosexualita), což ji z užití ve vizuální identitě firem a organizací téměř vytěsňuje. Díky tomu je však tato barva v mnoha segmentech volná… Užití fialové barvy jsem se nebál ze dvou důvodů:

1. Vhodně se pojí s upřímností, se kterou nová strana TOP 09 vstupuje do politiky. Ve svých programových východiscích mezi jiným píše: „Nechceme být populární za každou cenu a už vůbec ne za cenu nereálných volebních slibů. Jsme připraveni otevřeně pojmenovávat i nepříjemné problémy a nabízet jejich řešení. Nepřiměřené sliby způsobují vážné problémy do budoucna a ve svém důsledku jsou i zdrojem nespokojenosti občanů s politikou.“

2. Fialová není v tomto logotypu dominantní barvou, ale jen barvou, která vzniká sekundárně mezi dvěma protipóly. V grafickém manuálu tuto barvu mezi základními barvami přímo nedefinuji – její definice je skryta v definici přechodu červené a modré.

Na zvolené barevnosti je důležitá také její obsahová stránka – z politického pohledu na rozložení barev je v našich zemích již tradičně červená rezervována pro levici a modrá pro pravici. V původním návrhu jsem měl logo z větší části modré a jen zhruba z 15 % červené. Barevnost pro mě představovala jasnou orientaci na pomyslné ose pravice – levice. TOP 09 vnímám jako pravicovou, ale v jejím programu jsem našel i některá levicová témata (např. ochrana přírody a ekologie).

Pan Schwarzenberg si však přál polohu přechodu vyrovnat a obě barvy v logotypu zastoupit rovnoměrně. V některých zemích světa jsou totiž barvy mezi pravici a levici přiřazeny přesně obráceně a pan Schwarzenberg vše vidí víc v mezinárodních měřítcích než běžný občan ČR…

Vyjádření zadavatele

Předseda přípravného výboru TOP 09 Karel Schwarzenberg se k vybranému logu vyjádřil takto: „Náš odznak či, jak se dneska říká, logo, vychází z české trikolory, neboť považujeme vlastenectví i v dnešních dobách za nezbytný základ státu. Je to vědomě strohý odznak se jménem naší strany, která na rozdíl od velkých tradičních stran ještě není tak známa, ale jsme přesvědčeni, že i s pomocí tohoto odznaku bude.

Vědomě jsme zvolili světlejší odstín, neb jsme přesvědčeni, že i ty nejtěžší úkoly, které před námi stojí, zvládneme s veselou myslí a pevným odhodláním..“

Autorova sebereflexe

Na střízlivé hodnocení vlastní práce ještě nejsem připraven, protože jsem od ní zatím nezískal patřičný odstup. Jsem však přesvědčen, že výsledný logotyp a vizuální styl jsou plně funkční a splňují identifikační, estetické i technologické požadavky kladené na moderní značku.

Jan Tippman, grafický designér, Praha, 16. 7. 2009

Zde naleznete stručný grafický manuál ke stažení ve formátu PDF (862.7 KB).

 

Článek o představení loga je zde.


Komentáře k článku

20. 8. 2009 07:20 Pavel

Nadhera. Ale ne to logo. Jen jak za par minut vydelat krasny prachy. "grafik" se musel v koutku duse moc usmivat, kdyz takova nadhera prosla.

10. 8. 2009 14:32 Zuzana / www.fashiongrapher.com

http://www.lidovky.cz/ods-ma-k-volbam-nove-logo-ptaka-v-srdci-d8w-/ln_domov.asp?c=A090805_180323_ln_domov_pks
Tak neviem ci naozaj nema radsej vyznam ta strohost Jana Tippmana ako orientacia na nizsie vrstvy, lasku a harmoniu ODS.

21. 7. 2009 04:05 SKAKALA

Lukasi to ne. To tak nebylo mysleny. Ja sem tohle fakt myslel uprimne a ani sem se na Jana Tippmana nejak neosocil – navic je jesny, ze tam byly nejaky osobni vztahy, coz je skoro vzdycky na prd. To je spatnej pristup a sam se mu marne vyhybam – porad si to lijeme do hlavy, ze takhle uz nikdy...
To ze se cas od casu taky takhle nechame zlanarit je prave hloupy. Jenom tohle byla krasna ukazka. Nebudu tady prece vytahovat tvoje spinavy pradlo, kdyz se pere cizi (a vytahnout moje by me ani ve snu nenapadlo).

Sam pises, ze problemem je to, ze ti kluci neumi zadavat praci odbornikum. Ale to je prece jednou z podstaty managementu – vytvorit si tym lidi. Proto maji kolem sebe sedm miliard trista padesat dva poradcu, namestku, zastupcu a okresnich prisluhovacu. Kym se to teda obklopili, kdyz tihle to neresi a oni sami to resi spatne? Navic to puvodni logo meli dva mesice na stole.
Nemocnici muze vest manager, ktery pred tim vedl slevarnu. A proc ne. A dela se to tak. Manager od limonad, co jde delat do pocitacove firmy. Proste je to vedouci a jeho nastrojem jsou lidi. A spatnej clovek vybira špatný/špatně lidi.
Ja tyhle indicie povazuju za jasnou ukazku jejich vlastni nekompetence. Kdyby se jednalo o ojedinely pripad, ale tohle je furt dokola!!! Jak pises o obchodnikovi – dobry obchodnik se stara o obchod (jestli je u toho zaroven i grafik neberu ted v potaz). A k tomu mu pomuze cela rada nastroju a jednim z nich je designer (je jedno v jakem skupenstvi). Me to prijde jednoduchy (aspon takhle na monitrou, nicmene sam se o sebe taky postarat vubec neumim, ale nehraju si aspon na managera).

A k te zaujatosti – ANO JSEM ZAUJATY!!! A zpruzeny a taky kurva uz nedockavy!!! Cekam neustale zmenu, protoze si myslim, ze nase demokracie neni extremne mlada, ale je uz zrala!
Ale samotnyho me nenapada, jak to zmenit. I kdyz se snazim, nejde mi to. Tahle frustrace je horsi, jak sedet doma a prizpusobovat se
A krome te zaujatosti si hodlam pamatovat vsechny ty svinarny, co tihle lidi delali a delaji.

21. 7. 2009 03:30 skakala

Joshuo. Ja s tebou nesouhlasim. Tvuj pristup je stagnace – pasivni prijimani skutecnosti s ocekavanim zmeny, na ktere se vsak nehodlas podilet.

1) "...jedinym validnim obrazem kazdeho naroda je jeho vlada..."
To si tak v Cesku ze setrvacnosti rika jedna lina skupina lidi. Neco se nepdari a hned za to muze treba to, jakou mame vladu. Lidi jezdi rychle, ale to protoze to tak delaji politici, krade se, ale protoze se to pry ted tak dela, ale az nahore krast nebudou, my prej taky ne...
Dalsi vec je – kdyz je revoluce a vlada jeste vladne, je tento obraz naroda stale validni? Nebo pri okupaci. Je okupovany narod konfrontovan s validnim obrazem sebe sama?

2) "...nase dejiny jsou etalonem fungovani naseho naroda a myslim si, ze v konecnym dusledku, az na svetle vyjimky, neni moc o co stat."
Proc to flagelanstvi? Tech vyjimek je cela rada a prave kvuli nim bys mel neco delat pro zmenu a ne hazet flintu do zita.

3) "Fandim cloveku, ktereho vizualni styl vyhral... A proc? Protoze velice dobre vedel jak se prizpusobit danym lidem, kteri to budou posuzovat..."
Ja Janu Tippmanovi samozrejme take fandim. Ale fandim predevsim lidem, kteri jsou schopni ty lidi, kteri veci posuzuji, presvedcit o reseni, ktere je dobre (lepsi nez cekali, protoze to, co cekali, casto a logicky nedosahuje urovne odbornika, ktereho si najimaji) a ne takove, ktere oni povazuji za dobre. Prizpusobovani se neni cesta. Cesta je hledani reseni, ne strkani hlav do zadku ocekavajic, ze se ti v rektu taky casem nejaka objevi.

5) "V tomhle pripade nejde totiz o estetiku. Nikdy neslo a nikdy nepujde. Estetika je neco k cemu musi lidi dozrát. A ja nasemu narodu a jeho predstavitelum davam jeste cca 200 let dokud budou moct neco validne posoudit."
Jestli takhle obhajujes svoje prace u klientu, pak potez klobas teda. Asi na estetiku prdis.
A navic kdyz "nikdy neslo", tak proc za 200 let pujde?

20. 7. 2009 18:24 karel

pavle, vida, nejsme ve při

20. 7. 2009 17:43 Pavel

Karel: tři základní barvy v případě aditivního míchání barev jsou červená, zelená a modrá, tři základní barvy v případě subtraktivního míchání jsou azurová, purpurová a žlutá. Co se červené, modré a žluté týče, to byla daleko do historie sahající snaha o definici základních barev, později ovšem překonaná. (z těchto barev totiž třeba azurovou neumícháte) Více zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Primary_color

20. 7. 2009 14:43 Joshua | www.joshuacreative.eu

Docela me to cele pobavilo :-) Ja se sice skoro zasadne podobnych tendru nezucastnuji, ale tentokrat jsem se nechal taky premluvit – zmena je zivot a zivot je zmena, takze proc ne... Nikoli ale jako primy dodavatel, ale pres jednu reklamni agenturu. Co na to rict, kazdy z autonomnich a kreativnich lidi si uzurpuje jakesi pravo rict si, ze jeho prace je ta spravna... Ja jsem si pred odevzdanim nechal udelat dost velky pruzkum mezi cilovou skupinou zminene politicke strany a defakto jednoznacne se muj vizual libil... A ve vysledku nebyl vybrán mezi finalisty... ani vlastne nevim jestli byl onou reklamkou prezentovaný. Proc to pisi – myslim si, bez ohledu na to ktery vizual vyhral, ze nase extremne mlada demokracie neni jeste zrala pro naprostou objektivitu. Protoze jedinym validnim obrazem kazdeho naroda je jeho vlada, to je vic nez jista vec...a to se vse odzrcadluje i do estetiky mysleni a do estetickeho citeni celeho naroda. Vsichni vime jak to s urovni nasi politiky a nasich politiků je... A proto, i kdyby vyhral vizual od kohokoli, jsem zcela presvedcen, ze by to nebylo (a ani to podle me nebylo) na zaklade naproste nezaujatosti a na zaklade korektni souteze. Je to zcela vylouceno... nase dejiny jsou etalonem fungovani naseho naroda a myslim si, ze v konecnym dusledku, az na svetle vyjimky, neni moc o co stat.
Fandim cloveku, ktereho vizualni styl vyhral... A proc? Protoze velice dobre vedel jak se prizpusobit danym lidem, kteri to budou posuzovat a taky jsem zcela presvedcen, ze je s danymi lidmi minimalne v obcasnem vztahu. A to je to, co je potreba pro konkretni uspech. I kdyz nejaky vizual pro politickou stranu asi uspechem moc neni, ale je to jisty indikator mysleni nasich lidi. Obdivuji lidi, kteri vedi jak se prosadit. V tomhle pripade nejde totiz o estetiku. Nikdy neslo a nikdy nepujde. Estetika je neco k cemu musi lidi dozrát. A ja nasemu narodu a jeho predstavitelum davam jeste cca 200 let dokud budou moct neco validne posoudit. Do te doby se smirte s tim, ze verejne souteze defakto neexistují a snazte se veci prosazovat jinak ;-)
Preji vsem krasny den a poroucim se z uctou...

Joshua

20. 7. 2009 13:32 karel

bať, pavle, ošidnost růuného vnímání výrazu "opak" a "protipol" nechám tedy koňovi. Ještě mi, prosím, rozeberte ty barvy primární, sekundární a komplementární, o čemž si myslím. že je v našem "neporozumění" zásadní čili ne okrajová záležitost.
Už vidím, jak se někdo našeho "sporu" chopí k pojednání o barvách vůbec. Já bych se např. vůbec nezlobil, zopakovat si základní věci někdy přinese i nový pohled na staré věci.
Dobré světlo všem diskutujícím!

20. 7. 2009 12:24 Pavel Buben

http://www.novinky.cz/domaci/173989-top-09-meni-sve-logo-nejen-kvuli-starostum.html Nevim jestli to zde uz nekdo ukazoval ale s prihlidnutim k dalsim vybranym variantam se mi Honzova libi nejvic. :-)

20. 7. 2009 07:58 Lukas Veverka / www.parasite.cz

A už vůbec je od tebe nefér skákalo dělat profesní nedostatek z toho, že Honza přistoupil na né uplně štastně zadanou soutěž. Víš sám nejlépe, že i ty sám, nebo my dva, společně, jsme Xkrát přistoupili na podobné podmínky, nekoncepční atd., protože jsme buď chtěli pomoct té věci, nebo jsme věřili, že postupem času nám přenechají důvěru či pochopí určité věci.

Ale to je fuk. U tebe je to vždy ok, ale jak to udělá někdo druhej tak je to neprofesionální. A děkuješ Honzovi že ti to ukázal jako odstrašující případ. Stačí se podívat do naší historie, našich zakázek, a našel bys podobných příkladů téměř v každé zakázce.

20. 7. 2009 07:52 Lukas Veverka / www.parasite.cz

Nevím nevím. Už jsem se párkrát setkal s lidmi, kteří byli odborníci ve svém oboru, a přestože jiným oborům vůbec nerozuměli.

Jedinou chybu udělali v tom, že si to řeší sami, a nenašli dost odvahy na to najmout odborníky. Kterým by přenechali vedení celé kampaňe. Pro tebe jsou to indicie vedoucí k tomu, že nemůžou dobře zastávat funkce ministrů. Je to asi jako kdybych já nemohl dělat grafika, protože jsem špatný obchodník.


Je škoda, že to češi pořád ještě neumí, přenechat práci odborníkům. To je prostě smutný fakt. Chvilku to ještě potrvá. Chce to odvahu. Stejnou odvahu chce, si nechat poradit a změnit logo, byť si původně mysleli, že je skvělé.

Ty z nějákého důvodu nesnášíš Kalouska a celou TOP09. I kdyby bylo logo sebekrásnější, tak by jsi stejně kritizoval ten název, stranu cokoliv. A to mě nebaví. Nevadí mě názory k designu, ale když za každý svůj argument dodáš, že nadávku tak se snižuješ na úroveň disktujících na iDnes. Kde každá událost co se stane ve světě i u nás, je pro určité troglodyty můstkem k tomu, hodit špínu na jednu neba druhou stranu. :(

20. 7. 2009 00:49 ente

když politik bude schvalovat loga a designér kecat do politiky, tak to dopadne TOP09.

19. 7. 2009 23:48 SKAKALA

> Lukas
Tak profesni nedostatky... tezko rict, co by to mohlo byt. Esteticka cast je hodne subjektivni, ale tady se mi zda, ze to nebude zadna parada jak pro odbornika (at uz je jim kdokoliv) tak pro laika.
Navic, jak sem uz psal, kdyby management (v nasem pripade je to patrne ustredni vybor strany) zadal zakazku jednomu cloveku, dokazal by zbyvajici cas vyuzit mnohem efektivneji. Dokonce by se mohlo i stat, ze predevcirem, vcera, dnes a mozna i jeste par dnu by se pilovalo logo. A kdyby se nad tim trochu myslelo, tak by se predstavilo logo soubezne s kampani. Tim by se ziskalo pomerne hodne casu. My sme vsichni uplni blbci, my takhle uvazovat vubec neumime, ale vedeni... top management... tihle kuci, co si hraji na prvni ligu? Odvazuju se ocekavat, ze tihle by mohli.

Dalsi veci je ten nazev. To je prece otresna ukazka toho, pro koho to je. TOP 09... neni jina interpretace, nez docasnost. Tohle logo neni pro stranu, ktera ma byt volena v budoucnu (a tak to bude i interpretovano mnoha). Uz vidim, jak me v roce 2013 laka billboard strany TOP 09.

Dalsi vec je ta temer imbecilni predstava o sve pravde s klasickym prozrenim ex post ilustrovana puvodnim logem. Jak skvele bude asi tahle banda potvor ridit neco rozlehlejsiho, nez jsou oni sami. Dva mesice se natrasat s vlastni zrudou a pak si na posledni chvili nechat vysvetlit, ze ta obluda neni idelani a ani pres to ji nenechat vic, nez zlomek casu na vyvoj.

> KAREL
"vysvětli Pavlovi, že když něco tvrdím, že je to marginální, i když to zní jako zásadní...."

Pavle & Karle strasne se obema omlouvam, ale tohle nedokazu. Uplne sem se ztratil v margitalitach.
Pojdme vsichni hledat odpoved u odbornika: http://www.stefanmargita.com

19. 7. 2009 19:25 Lukas Veverka / www.parasite.cz

skakalo: k te rychlokvasce. A to ja bych se rad zastal Honzy. Jeho informace o casu se nevztahovala k vysledku. Nebyla to vymluva na cas. Naopak argumentoval proc pristupoval v tom danem case k logu tak jak pristoupil. Neprofesionalni by bylo v kratkem case nastrelit vec kterou nedotahnes. Tohle beni ten pripad.

Ackoliv se me logo esteticky nelibi, neshledavam tam profesni nedostatky.
Nebo jsou tam nejake?

19. 7. 2009 19:08 Pavel

Karel: mě nešlo o to, jestli to co tvrdíte je v debatě okrajové nebo zásadní. Šlo mi spíš o to, že poukazujte na nepřesnosti v explikaci pana Tippmana a sám máte v příspěvku nepřesností mnohem více. A hodntoy 0 a 100 nejsou opaky (protože opačný pól nerovná se opak), ale jsou to opačné konce škály 0 - 100.

19. 7. 2009 18:45 Karel

skákalo, ano, jsem popleta dokonce neumětel, neumím namíchat ani modrou, ani červenou a dokonce ani žlutou , umím jenom zelenou, fialovou a oranžovou, pomozte mi.
a ještě, prosím, vysvětli Pavlovi, že když něco tvrdím, že je to marginální, i když to zní jako zásadní....

19. 7. 2009 17:01 SKAKALA

Karle... prej tri zakladni barvy. Ty jsi mi ale popleta. Zajimalo by me, ktery tri mas na mysli. Nebo jinak – tipuju, ze mas na mysli cervenou, zelenou a modrou. No jo... ale co ale treba azurova, zluta a purpurova? Co treba LAB?

Kajo neblbni. Viditelny spektrum je od jednoho mista do druhyho. Nahodou to vyslo na cervenou a fialovou. A to se jim tak jenom rika pro zjednoduseni. Pac ta cervena uplne na hrane viditelnosti je jina nez uprostred – a pokud nejsi barvoslepej, pak to mas stejny.
A to, ze modra neni uplne na opacne strane... to je marginalni.

Mrkni sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Color
No a pak zacni pocitat zakladni barvy tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow

19. 7. 2009 16:28 Karel

Pavel. Když je něco v pozici 0 a něco v pozici 100, tak to jsou opaky? A co se týče barev, tak nemohu než opakovat, že jsou tři barvy základní, které vytváří tři barvy podvojné, které spolu tvoří tři dvojice barev doplňkových. A odkáži vás ještě na váš původní text vysvětlující logo. Protipoly ve vašem pojetí by byly červená a fialová a ne červená a modrá. Na to jsem si dovolil zareagovat. Bojujete statečně, ale špatnou bitvu.

19. 7. 2009 15:06 Pavel

Karel: Nemluvíme tu o elektromagnetickém vlnění jako celku, ale o barvách. Barva je vjem, který v našem oku způsobuje viditelná část elektromagentického vlnění. Slovo spektrum můžeme docela klidně nahradit třeba výrazem škála či rozsah. Rozsah člověkem viditelných vlnových délek, je tedy totéž co barevné spektrum. A v tomto spektru jsou červená a fialová na jeho opačných koncích.

19. 7. 2009 15:03 SKAKALA

Ti Starostové jsou asi nějaká rodina? Jinak moc nechápu to velke "S".

Ale já bych za tohle Janu Tippmanovi strašně rád poděkoval. Je tady krásně vidět nejen rozporuplnost práce pro politická uskupení, ale především, že taková rychlokvaška je vždycky k ničemu. A nejde jen o tu vlastní práci, která za takovou krátkou dobu snad ani nejde udělat promyšleně, ale také o autorovu reputaci, která tím strašně trpí.
K čemu to výběrový řízení? Proč to "z loajality" k panu Schwarzenbergovi, jak Honza Tippman psal, nedělal rovnou. Ušetřila by se tuna času, který se mohl věnovat dílu a ne soutěži. Byl to kočkopes od začátku – stejně jako celá ta strana.

Takhle narychlo to nikdy nebude vono a takhle narychlo to taky něco ukazuje o managementu zadavatele. Napřed si chtěli prosadit svou zrůdu a pak na poslední chvíli všechno vyřešit tím, že zodpovědnost hodí na někoho jiného. Vždyť takhle to dělají od začátku i v politice.

19. 7. 2009 00:56 Schwarzkunde

To snad ani není možné. To je hnus!!!!!

18. 7. 2009 21:14 Divin

Nachapu prispevky, ktere se podivuji nad tim, ze pan Tippman odvedl tak hroznou praci. Kdyz nahledneme do portfolia pana Tippmana, tak se tam opravdu nenachazi nejaka extra kvalitni prace — kdyby toto logo udelalo studio nebo designer typu: Side2, ReDesign, Laborator, atd...tak se take budu divit, ale v tomto pripade mi kvalita loga TOP09 pripada naprosto adekvatni kvalite ostatnich praci v portfoliu.

18. 7. 2009 12:46 Pjenkava

Teďka jsem si všimnul, že na tý desce, kterou na fotce drží pan Schwarzenberg, není dodžena minimánlí ochranná zóna loga!!! :-D

18. 7. 2009 01:12 dresing

s novým logem byl veřejnosti představen i nový vizuál pana Schwarzenberga :)

18. 7. 2009 00:05 David

Verze s gardientem dle mého nepřliš zdařilá, verze s ostrým přechodem zdá se mi lepší - ironií osudu je však článek o parodiích loga NBL z minulého týdne...

18. 7. 2009 00:02 DF

Proboha, proč patkové písmo?

17. 7. 2009 23:08 darkfejzr

Mě zajímá jen jak bude vypadat razítko :-P

17. 7. 2009 20:29 Lukas Sudacki

Podle mne je to logo prostě tragické a mám pocit, že kdyby se nevědělo, že ho dělal Honza Tippman, tak by hodně lidí hodnotilo jinak.

Podle mne se má hodnotit logo a ne čekat na aplikace (jak někteří zmiňují), ty mají, dle mého, užití loga rozvíjet, ale ono samotné musí obstát také. Kdyby ALESPOŇ byly ty barvy uvnitř nápisu a ne za ním ... kdyby ... kdyby.

Zrátka pro mne velké zklamání.

17. 7. 2009 18:59 Petr Široký

Tolik řečí o jednom odporném logotypu. Nedostává se mi sil, vidím světlo...

17. 7. 2009 18:06 Pavel Jílek

Úplně mne bolí z akrkem, jak stále ještě nevěřícně kroutím hlavou. Jak to mohl Jan Tippman předložit a obhájit takového logo!
Přechod mezi červenou a modrou s neobhajitelnou fialovou nemůže být nikdy dostatečně nosným prvkem. Jiný významově nosný prvek logo nemá. (Obdelníkový podklad, ani "unikátní" písmo nenesou žádnou výraznou vizuální identitu.)

17. 7. 2009 18:05 m2s

ale fuj

17. 7. 2009 17:34 Dave

Pan Tippman jako grafik podcenil ještě jednu zásadní věc. Ve svém příspěvku ji zmiňuje i noname Tomas. Dominantní červená, i když přáním byl poměr půl na půl. V tom případě se však střed střetu u těchto dvou barev nesmí nacházet přesně na středu (hezká věta, že :-). To by snad měl pan Tippman vědět, že optický střed se mnohdy o dost liší od středu matematického... ale i bez toho je to hnus velebnosti...

17. 7. 2009 17:29 vlastenec

nepatřilo by k vlastenectví také původní české písmo, že jich existuje vhodných dostatek....

17. 7. 2009 17:22 karel

červená a fialová nejsou opačné konce spektra, je to jen rozsah člověkem viditelných vlnových délek, ale budiž, beru vaše protipóly to jako nadsázku....
Dodatečně oceňuji vaši upřímnost v posledním odstavci vysvětlení: "Na střízlivé hodnocení vlastní práce ještě nejsem připraven,..."

17. 7. 2009 17:00 noname

Aha, tak už to chápu proč vyhrálo tak hnusné logo, autor si jej totiž zjevně umí hezky obhájit. A už taky chápu proč bylo tak těžké přijít s nějakým dobrým logem, když si nadefinují takovou blbost jako je trikolora, kterou tu má v logu snad dvacítka stran.
Už se moc těším, jak ty barevné přechody budou tisknout na cokoliv. A dát si do loga strany dominantní rudou barvu z nich prostě dělá napůl rudé. A zcela chybí nějaký jednoduchý symbol jako je růže, pták, čtyřlístek či třešně.
Hlavně mi ale vadí, že prostě nedají na odborníky ani na názory svých voličů, to je v mých očích naprosto diskriminuje jako politickou stranu, protože si myslím, že tak budou postupovat vždy a takových je tu 12 do tuctu

17. 7. 2009 16:19 Matěj Grabovský

Dyť to bylo jasný. Jan Tippman rulez!

17. 7. 2009 16:17 Pjenkava

Nový logo... Toto je jak z bláta do louže. Já myslim, že kluci prachy maj, tak by do toho svýho firemního stylu mohli trošku víc investovat. Nebo se obrátit na nějakýho studenta, kterej udělá něco mnohem nápaditějšího a lepšího. To jsou ty Kalouskovi kamarádi "grafici", jak jednou prohlásil.

To gonee: 2 hodiny práce v AI? 10 minut práce v AI

17. 7. 2009 16:09 Petr

je to humus....

17. 7. 2009 15:14 lena

jak už tu bylo napsáno, mám pocit, že nějaký lepší font by se určitě našel.. a též se mi líbí víve černobílá varianta, protože najednou se tam neobjevují jen dvě barvy..ale díky přechodu jsou tam různé odstíny červené, fialové a modré.. i když voličům to bude asi jedno :)

17. 7. 2009 14:52 PZ

Už jen čekám, že se Tippoš přizná, že to dělal jako diverzní akci v žoldu Klause... A chudák kníže to spolknul i s navijákem.
Samozřejmě, že ze mne mluví uražená ješitnost, že mne nevyzvali, protože jsem měl v záloze geniální a neodolatelný logotyp:

TOP less
TOP inka
TOP ánka
TOP olánek
TOP rdele

a to celé v úhledně vertikálně děleném čtverečku.
Explikace: pět výrazů symbolizuje 5 zásadních českých témat: sex, žrádlo, hadry, politika a hospodské kecy. Výhodou toho řešení je, že vpravo může být modrá (jakože pravice) a vlevo červená… No možná bych ještě přidal něco o mystice hodnot vlnové délky světla na červeném a modrém konci spektra, aby to zaručeně koupili.


Ne, vážně...omlouvám se, ale nemohl jsem vydržet tu taškařici nekomentovat. Díky za zpestření pátečního odpoledne!

17. 7. 2009 14:41 gonee

Naprosto souhlasím s PFF. Chybí tomu jasná koncepce, což u "brandu" politické strany je cesta k záhubě. Abych pravdu rekl, vysledek naprosto nechapu. 2hodiny prace v AI.

17. 7. 2009 14:36 Mates

Omlouvám se, že můj příspěvek nesměřuje k tomuto tématu. Chtěl bych se poptat na koho se mám obránit, aby jste zde, mohli vyjádřit váš profesionální názor na redesign loga našeho sportovního klubu. Jsem přesvědčený o tom, že by k inovaci mělo dojít, ale vedení klubu bude třeba dodat alespoň nějakou vizi, která zatím neexistuje, proto se obracím na vás.
Problém je v tom, že je klubový rozpočet tak nízký, že by redesign musel proběhnout sponzorsky (za vydatnou marketingovou podporu od klubu) nebo za menší obdnos.
Děkuji za vaše názory.

17. 7. 2009 14:15 Pavel

Karel: při vší úctě k vám, než tu budete chytat docela zbytečně za slova, zjistětě si o problematice trochu víc, než vás naučili v první třídě. Pomůckou vám budiž hranol, možná pak uvidíte, že se červená a modrá skutečně nacházejí téměř (za modrou je ještě fialová) na opačných koncích barevného spektra, tedy červená má nejdelší vlnovou délku a fialová naopak nejkratší. Ono s těmi vodovkami, tedy mícháním barevného pigmentu je to trochu jinak, než s míchaním barev jako světla.

17. 7. 2009 14:06 Pepa

Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem si že starý logo dělal Kalousek a nový Schwarzenberg :-) Podle mě slabý, ale dejme tomu, že to je subjektivní.

Co ale nemůžu překousnout je ten neskutečnej blábol, kterej k tomu pan Tippman napsal :D gradient znázorňující mnohotvárnost dnešního světa, mystická fialová, obsahová stránka barevnosti z politického pohledu... Fakt jsem se pobavil, ale na mě trošku prvoplánová demagogie ;-)

17. 7. 2009 13:52 Penate

Typo vpořádku. U barev jsem na první pohled vůbec nezaregistroval ze by mohly vychazet z trikolory. Je to spíše střední cesta mezi červenou levicí a modrou pravicí. Postrádám myšlenku nebo cokoliv coby tomu dalo šmrnc.

Jinak mě dost zarazila kritika Skakaly na osobu Jana Tippmana. To by mě zajímalo koho bude volit!!! Pokud nikoho tak si rovnou může podat ruku s komunisty.

17. 7. 2009 13:49 Karel

stále doufám, že se pohybujeme na odborném fóru, takže ptydepe pro klienty apod. si můžeme odpustit. "Červená a modrá představují dva opačné póly barevného spektra.". Nevím, jak komu, ale při vší úctě k o. Tippmanovi, teorie barev nezná pojem protipólová barva. Teplá a studená barva jsou také spíš psychologické, než fyzikální aspekty barvy (světelného vlnění). Chtěl-li p. Tippman mluvit o něčem, co se laicky dá nazvat "protipól", tak to jsou batvy komplementární, doplňkové, které vznikají smícháním druchých dvou základních barev. Pro modrou pak touto barvou je oranžová. To jsme se přece učili v první třídě, když jsme se mazali vodofkama....
Ten barevej přechod je mimo už kvůli zadání, které znělo na trikolóru.
Musím-li si vybrat, tak snad to dvojbarevné provedení.
Ještě k trikolóře. Pokud moje znalost sahá, tak státní, (nikoliv vlastenecká!!!) trikolóra je určena zákonem jako pořadí zleva doprava bílá-červená-modrá.

17. 7. 2009 13:36 standa

souhlaísm se speedym, to červeno-modré poselství bude terčem jízlivých poznámek. Snad ne oprávněně. Ta žlutá barva byla lepší a dalo by se na ní stavět.

17. 7. 2009 13:17 Jiří Ibl

Typo ok, nuda ale proč ne. celková koncepce hrozné zklamání...

17. 7. 2009 12:54 Ondrej Ctvrtek

Celkem skoda. Podle me nevyuzita sance. Ale aspon, ze ta typoska je na urovni jinak celkove to neni nejak zasadni posun. Kdyby si k tomu clovek nespojoval autora (ktery ma opravdu kvalitni prace) tak nevim. B(

17. 7. 2009 12:42 Lukas Veverka / www.parasite.cz

Tak. Logo neni muj salek caje, ale libi se me na tomto vizualu jedna vec. Barevnost a vyraz, ktery odpovida memu vnimani teto strany.

Esteticky nelibi, ale stranu to definuje spravne i dobre odlisuje od pstatnich silnych stran. Coz je asi pro identifikaci s volici a tudiz pro samotnou funkci loga nejdulezitejsi.

17. 7. 2009 12:37 PFF

Logo TOP09 se mi nelíbí. Je nevypovídající, spíše zmatečné. Jako sám název. Ti hoši si sami sebou musí být setsakra jisti, když odvádí tak amatérkou práci na dvou základních vlastních marketingových znacích - názvu a logu. Prostě to berou jen jako nezbytné zlo, které být musí, ale jinak je to moc netankuje.

17. 7. 2009 12:36 Kanibal

Nejsem zastáncem záplavy bezserifových fontů, kterými se dnes chlubí až příliš mnoho firem, ale font užitý v tomto logu (Chaparral) mi připadá jako šlápnutí vedle (zejména číslice 9 podivně balancuje). Přechod z modré do červené je pro mne stejným strašákem jako ze zelené do červené, žluté do modré apod... přechodová barva je vždy "podivná" a esteticky takové řešení připomíná (tak jako předchozí logo TOP09) devadesátá léta a první podnikatelské pokusy v podobě duhových plodů WordArtu... Tohle se dle mého nepovedlo.

17. 7. 2009 12:30 Jakub Krčmář

speedy: s odstupem se mi jeví užití barev státní trikolóry lepíš, než hledání nové barvy pro politickou stranu ve spektru. Myslím, že cílová skupina voličů TOP09 to pochopí...

17. 7. 2009 12:26 speedy

Podle mne je to jako logo konzervativní strany ok. Vadí mi jenom ta barevnost, že ta strana jakoby lavíruje mezi červenou levicí a modrou ODS. Budou se tak chovat i po volbách? Proč si nenašli nějakou svojí barvu, jako jsou zelení zelení atd.

17. 7. 2009 12:25 MaLer

čb a lomená verze se mi libí nejvíc. Přechod je z mého pohledu holt problematický.

17. 7. 2009 12:19 MAtúš

Z blata do kaluže
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box