Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Blatná s růžovou identitou

jakub-vanek-studio-czechdesign-1-cover-foto

Vizuální identitu v netradiční růžové barvě právě představuje městská příspěvková organizace Centrum kultury a vzdělávání Blatná. V designérské soutěži, kterou pořádala organizace CZECHDESIGN, se svým návrhem zvítězilo Jakub Vaněk Studio. Autoři se inspirovali zdejší tradicí pěstování růží a vytvořili nápaditý a pozitivní styl, který se nakonec stane zároveň i vizuální identitou města Blatná.

Blatná je malebné město s přibližně 6 000 obyvateli v severozápadní části Jihočeského kraje s rozvinutou kulturní scénou a historickou tradicí pěstování růží, která je spjata se jménem slavného pěstitele a šlechtitele Jana Böhma. Ve městě působí příspěvková organizace Centrum kultury a vzdělávání Blatná (dále CKVB), která pořádá kulturní a vzdělávací aktivity a zastřešuje místní kino, muzeum, knihovnu, komunitní a informační centrum.

 

dosavadní logo CKVB

Původní logo CKVB

 

Pro svou prezentaci CKVB používalo logo, které ale z důvodu nečitelnosti v malém formátu a absence návazného systému nevyhovuje současným požadavkům. Proto vznikla potřeba vytvořit ucelený systém, který by sjednotil a systematizoval vizuální komunikaci a prezentaci organizace i jejích podznaček. Měl by promlouvat současným komunikačním jazykem a akcentovat atributy, které jsou s městem spojené.

Samo město Blatná v minulosti uspořádalo soutěž na identitu města, která ale nepřinesla profesionální výsledky a byla zrušena. Po této zkušenosti oslovili zástupci CKVB k organizaci soutěže odbornou organizaci Czechdesign.

 

jakub-vanek-studio-czechdesign-2.1

V designérské soutěži uspělo Jakub Vaněk Studio se sebevědomým konceptem vycházejícím z tradice pěstování růží. Vizuální styl se opírá o frazém „Z blata do růže“. Symbolem je stonek, který spojuje obě charakteristiky. Je mostem mezi „bahnitou“ krajinou a voňavým barevným květem, který představuje text. Blata zastupují minimalistické obrazce – průhledy krajinou, které jsou patrné na mapě blatenské krajiny.

 

jakub-vanek-studio-czechdesign-8     jakub-vanek-studio-czechdesign-2.3

Nové logo // Barevná paleta nového vizuálního stylu vychází z barev růží

 

Směr růží propsali autoři i do názvu instituce, která se nově bude prezentovat jako Kulturní Plantáž Blatná. „Tak jako Jan Böhm pěstoval růže na svých blatenských plantážích, Plantáž pěstuje vášeň pro kulturu a vzdělávání,“ doplňují autoři Barbora Micajová a Jakub Vaněk.

 

jakub-vanek-studio-czechdesign-2.4

Zvolené písmo

 

jakub-vanek-studio-czechdesign-4

Vizitky s leitmotivem vizuálního stylu

 

jakub-vanek-studio-czechdesign-5

Náhledy mobilního zobrazení webové prezentace Plantáž

 

Vizuální styl je dle poroty soutěže nápaditý, pozitivní a doslova květnatý. Porota ocenila až doslovné uchopení tématu růží, které je pro Blatnou charakteristické. Práce s jazykem se ukázala jako velmi silnou stránkou celého konceptu, který se tak rozvíjí dál za hranice grafického designu. Nezaměnitelná, odvážná a svěží je i barevnost vizuální identity.

 

jakub-vanek-studio-czechdesign-3    jakub-vanek-studio-czechdesign-7

 

O soutěži

Do soutěže, kterou pro CKVB zorganizovala odborná organizace Czechdesign v druhé polovině roku 2020, byly vybrány následující subjekty: Jakub Vaněk Studio, studio Colmo a duo Lucie Marková a Tereza Pejřimovská

Za nezávislou část poroty návrhy hodnotili: MgA. Kristina Fišerová, grafická designérka, pedagožka ZČU v Plzni, Jiří Hanek, grafický designér, Parteo, Jiří Toman, grafický designér, Studio Toman Design.

Soutěž měla jedno kolo, všichni soutěžící obdrželi skicovné a vítěz zakázku na vypracování nové vizuální identity organizace a její implementaci.

Zdroj a více zde.

 

Jak se tato růžová identita líbí vám?

 


Komentáře k článku

25. 4. 2021 22:38 pala.sicka

vizualně je to hezké. Líbí se mi i ten koncept s blaty. Odvážné, milé. Snad to přesvědčí i obyvatele. Dovolilm si pozńmku nadřazenou této práci a s ní přímo nesouvisející: škoda že města přicházejí o svoji heraldickou historii.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box