Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Benešov představuje novou identitu

logo-uvodni

Město Benešov představilo svou novou vizuální identitu. Nejlépe vystihnout náladu Benešova se podařilo Jakubovi Gruberovi v designérské soutěži, kterou pořádala organizace Czechdesign. Autor vytvořil jednoduchý a atraktivní systém vizuální komunikace, který se opírá o symbol hvězdy.

Osmicípá hvězda je zažitým symbolem Benešova, a proto jej do svého návrhu využil i Jakub Gruber. Symbolu ale přisoudil nový rozměr –⁠ funkci.

„V psaném projevu se hvězdička používá jako symbol za slovem, ke kterému ještě bude následovat vysvětlení. Zároveň slouží jako logický kánon pro zpracování dalších podznaček a zkratek. Na neformálních výstupech pak hvězdička figuruje v počátku sdělení a dostává nový rozměr, promlouvá,“ popisuje Jakub Gruber. 

Jednoduchý a hravý systém doplnil o úderné písmo písmo Gellix od benešovského typografa Martina Váchy a dvě základní barvy žlutou a modrou, vycházející z městského znaku.

Autor navíc předložil konzistentní architekturu značek města a jeho příspěvkových organizací a zajistil, že identita Benešova velmi dobře souzní s již existující vizuální identitou Muzea umění a designu Benešov, kterou vytvořil též Jakub Gruber.

Logo města _ Zdroj_ Jakub Gruber

Podznačky městských institucí _ Zdroj_ Jakub Gruber

Plakáty _ Zdroj_ Jakub Gruber

Interní a externí tisk _ Zdroj_ Jakub Gruber

 

O SOUTĚŽI

Do soutěže bylo vybráno pět účastníků: Markéta Steinert, Jan Matoušek, Jakub Gruber, Helena Jiskrová a Studio Svéráz. Všichni za svůj návrh obdrželi skicovné, vítěz pak zakázku na vypracování grafického manuálu, včetně implementace.

Nezávislá část poroty tvořili tito odborníci: Kateřina Přidalová – teoretička designu, Roman Černohous – grafický designér a typograf, Miroslav Roubíček – grafický designér a pedagog.

Zdroj a více zde.

 

Jak se nová identita Benešova libí vám?

 

stare logo                   logo ze soucasneho webu

Vlevo: Logo města, které vyhrálo v soutěži v roce 2012 (psali jsme o tom i na našem blogu). Vpravo: podoba s městským znakem, kterou dosud město používalo na svém webu.

 

 

 


Komentáře k článku

4. 12. 2021 19:41 * Karel *

Petr Staníček: Ten font asi nemá úplně dobře udělanou optickou korekci tahů, teda jestli to není záměř, ale fakt je, že to prostě nevypadá dobře. Mezeru mezi n-e jsem ani nevnímal, ale když to zkoumám, asi by to trochu stáhnout opravdu chtělo.

2. 12. 2021 03:20 Petr Staníček

Celkem standardní současný minimalismus, neurazí ani nenadchne. Ale ty různé síly tahů v tom fontu mě děsně iritují. Hlavně ty mínusky… A keming v samotném nápisu Benešov, to bolí, z té mezery n-e úplně šilhám.

25. 11. 2021 23:00 DH

Čisté, jasné, minimalistické, trendy, a v pohodě. Dnešní standard.

24. 11. 2021 19:55 jolly

Helvetika, Helvetika, proč se nás tak mocně týká? Oč by bylo méně bolu kolem kamen, kolem stolu, oč by bylo více síly pro sekery, dláta, pily, pro lopaty, pro motyky, nebýti té helvetiky.

21. 11. 2021 23:01 jakub

Podle mě dobrá práce, odkaz na heraldický znak je jasný, je to čitelné a jednoduché. Jen nechápu, proč měnit podobu té hvězdičky (viz logo MUD). Hvězd v logách už je spousta (Preciosa), tak ať si drží Benešov jen tu jednu svou typickou...
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


IGEPA_partnerske dny_Igepa CZ Select_09_2022_banner_font_125x125px


font-banner
UGD logo na vysku-box