Font

hw & sw

Výběr jazyka

cs / en

 

Cheetah 3D

Cheetah 3D od společosti MW3D-Solutions je modelovací, renderovací a animační aplikace pro Mac, podobná profesionálním nástrojům jako např. Cinema 4D nebo Maya. Oproti nim je ale několikanásobně levnější – na Applestore si ji můžete koupit za 99 dolarů(resp. 79,99 EUR).

Cheetah nabízí základní modelovací funkce (booleanovské, vytažení, obkroužení, vytažení podle křivky…), připravené 3D objekty (krychle, koule, válec, krajina, schody…), křivky (čtverec, kruh, hvěda, pružina…), deformátory (ohnutí, vyboulení, zkroucení…). V Cheetahu je možné vytvářet i animace pomocí časové osy a různých vlivů na chování objektů (gravitace, vítr, turbulence…). Ve scéně si můžete nastavit kamery, světla, atmosférické efekty…

Samozřejmostí je i vytváření materiálů. Každému materiálu můžete nastavit velké množství funkcí – kromě barvy a textury jsou to třeba průhlednost, odrazivost… Předdefinováno je několik různých materiálů, s tím, že každý má ještě několik různých druhů (např. kov – zlato, rez, staré železo…).

Cheetah 3D dále nabízí také UV editaci objektů, animaci postav nebo rendering s globálním osvětlením.

Uživatelské rozhraní je velice intuitivní, funkce se na jednotlivé objekty aplikují podobně jako v jiných 3D aplikacích – v paletce Object browser má každý objekt svou "vrstvu", kdy přesunutím objektů pod jednotlivé funkce se tyto na objekty aplikují (podobně jako v Photoshopu vrstvy úprav).

Cheetah 3D je určen těm, kteří se chtějí ve 3D teprve naučit. Pochopit, jak vlastně 3D "svět" funguje, jak se které tvarvy mohou modelovat, jak přiřadit a vytvořit požadované materiály a základy animace… Zároveň Cheetah 3D výborně poslouží 2D grafikům jako pomocný nástroj při prezentacích různých 3D objektů (výstavní stánek, interiérová grafika, reklamní předměty, logotyp ve 3D atd.).

3D grafika však nezná žádné hranice, všechny potřebné nástroje jsou v Cheetahu k dispozici (modely, světla, materiály, které si navíc můžte sami vytvářet) a tak je jen na Vás, jak Cheetah využijete a co vše z něho dostanete. :-)

Zde je ukázka některých realizací. Další naleznete zde.

Více informací o produktu naleznete zde:

Za 20 dolarů si můžete stáhnout pěti a půl hodinový video tutorial. Zde naleznete i odkaz na aktivní fórum o Cheetahu nebo si můžete koupit knihu Learn 3D with Cheetah3D 6.

-PS-


Komentáře k článku

10. 6. 2012 17:35 Adam

Souhlasím s Omarem.

28. 5. 2012 22:05 Omar

Hmm, ty rendery vypadají dost mizerně
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.