Font

foto

Výběr jazyka

cs / en

 

Výstava fotografií Rossana B. Maniscalchiho

Praha poprvé hostí výstavu fotografií mezinárodně uznávaného italského fotografa Rossana B. Maniscalchiho. Výstava ?! CONCEPT QUO navazuje na knihu fotografií vydanou v roce 2007 a bude pro veřejnost slavnostně otevřena v Italském kulturním institutu od 28. ledna do 21. února. Poté výstava putuje na severní Moravu do Galerie G v Olomouci, kde budou fotografie vystaveny od 2. dubna do 3. května. Podívejte se i na Maniscalchiho zajímavé portréty osobností (Václav Havel, Miloš Forman, Petr Čech...)

Po české premiéře se výstava přesune za moře: květen 2008 Las Vegas, říjen 2008 New York, v lednu 2009 se vrací zpět do rodné vlasti fotografa do Florencie a ukončena bude opět v Praze výstavou v galerii Mánes.

Rossano je známý svými uměleckými fotografiemi a portréty známých osobností. Několik jeho uměleckých fotografií vyhrálo prestižní ceny, např. fotografie „Sealed with Kiss“ (US Magazine Award 1994) nebo „Soul on Wheels“ (Fotografie roku, USA, 1995). Při fotografování uměleckých fotografií Rossano čerpá inspiraci z antiky a divadelní kompozice. Oproti tomu některé jeho erotické fotografie vedou až k jádru lidských sexuálních představ či vyprávějí o erotické hře mužů a žen.

Jeho portrétní fotografie se jakoby dotýkají „jiných světů“. Zajímavá je volba právě těch „jiných světů“. Rossano nehledá „krásu“ tváře, ale krásu duše a někdy můžeme najít spojení krásy obou. Hledá ji mezi nositeli Nobelovy ceny, básníky, filmovými režiséry, jazzovými hudebníky, rockovými zpěváky, bojovníky za svobodu, dramaturgy, designéry, umělci, atlety a také politiky. V jeho portrétech nacházíme bránu do onoho „světa duší“.

Rossano B. Maniscalchi vydal 6 knih, jeho poslední publikace z roku 2007 nazvaná ?! CONCEPT QUO vznikla ve spolupráci s Robertem Jaškem, designérem a ředitelem reklamní agentury Graffitti Networks v Praze. Společně se rozhodli, že vytvoří knihu, která bude výjimečná a bude se vymykat všemu, co bylo doposud vytvořeno.

Celé týdny trvalo vybrat zhruba 1000 fotografií, které posloužily jako základ pro užší výběr. Po dalších několika týdnech Robert Jašek představil svou vizi s pracovním názvem „?! CONCEPT QUO“. „Rosse znám velmi dobře. Navrhoval jsem dvě jeho předchozí knihy a u nás v Graffitti Networks máme většinu jeho portfolia. Jeho práci mám téměř doslova pod kůží. Takže když jsem přemýšlel o koncepci nové knihy, napadlo mě, že by mohla mít dva začátky a uprostřed jeden konec. Vnímal jsem to jako spojení dvou světů, mužského a ženského, celebrit a erotiky, fantazie a skutečného světa. I když říkám, že znám Rosse velmi dobře, nikdy předtím nás tento úhel pohledu nenapadl. Natolik mě to zaujalo, že jsem vytvořil koncept „?! CONCEPT QUO“. Střet dvou světů, které žijí vedle sebe a setkávají se uprostřed. Ve skutečnosti ale není tak těžké to vidět. Ano, můžete si otevřít naši knihu, ale stačí také otevřít oči. Tento střet je všude. Ross a já jsme ho jen trochu více zviditelnili,“ říká Robert Jašek, tvůrce designu „?! CONCEPT QUO“ a ředitel Graffitti Networks, s.r.o.

Když se zeptáte „proč právě ?! CONCEPT QUO?“, Jašek odpoví: „Položil jsem si filosofickou otázku, kam směřujeme, co je za tím smyslem kontinuity, a stále jsem nenašel odpověď. Myslím, že díky tomu, že jsme tu odpověď ještě nenašli, ptáme se dál. To pro mě znamená kontinuitu. Proto jsem koncept knihy nazval „?! CONCEPT QUO“.

Achille Bonito Oliva, umělecký kritik, řekl: ”Maniscalchi dokáže bůhvíjak odhalit společenský rys typický pro masovou civilizaci, který po slavných lidech chce, aby byli neustále odpovědni za svoji podobu. Odstup a účast, neutrální postoj a zvědavost se tak stávají krajními postoji fotografa, který je průzkumníkem v oblasti sociální a zároveň je ve službách profesionálnosti, což znamená nikdy v roli protivníka, ale vždy jen účastníka. Na způsob entomologa vytvořil Maniscalchi galerii portrétů, které vyrovnávají onen odstup existující mezi známými osobnostmi a publikem, které je obdivuje.“

Česká veřejnost může umělcovo dílo obdivovat každý den od pondělí do čtvrtka v Italském kulturním institutu ve Šporkově ulici.

Další fotografie v PDF: umění (1.2 MB), osobnosti (1.1 MB).

Vydal: Graffitti Networks, www.gng.cz


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box