Font

foto

Výběr jazyka

cs / en

 

Tak pravil LaChapelle

Výstava Tak pravil LaChapelle v pražské Galerii Rudolfinum má v kontextu LaChapellových dosavadních výstav výjimečné postavení. Jedná se o první retrospektivu jeho tvorby, která zahrnuje i rané fotografie z poloviny 80. let.

Právě rané fotografie a skici jsou vystavovány poměrně málo a pražská výstava je poprvé uvádí do souvislosti autorova dosavadního díla. Výstava představuje reprezentativní soubor 109 LaChapellových děl a mapuje všechny důležité etapy jeho tvorby. Důraz je kladen především na díla z posledních let, kdy LaChapelle téměř opustil prostor módy a reklamy, aby se vrátil ke svým uměleckým počátkům a k volné tvorbě. Na výstavě z této etapy nechybí žádná z důležitých fotografií, včetně monumentálních děl Potopa (2006) nebo Prám iluzí běsnící ku pravdě (2011).

David LaChapelle (* 11. března 1963, Fairfield, Connecticut) je americký fotograf a umělec v oboru video/komerce/film, který pracuje v oblasti módy, reklamy, portrétní a výtvarné fotografie. Je známý svým surrealismem, jedinečností a humorným stylem. Začínal v 80. letech, ještě na střední škole, jako fotograf slavných osobností pro časopis Interview Andyho Warhola. Portrétoval známé osobnosti jako jsou například Marilyn Manson, Naomi Campbell a Gisele Bündchen, David Beckham, Björk, Shakira, Drew Barrymore, Shirley Manson, Courtney Love, Lil' Kim, Lance Armstrong, Angelina Jolie, Pamela Anderson, Britney Spears, Cameron Diaz, Uma Thurman, Brook Shields, Leonardo DiCaprio, transsexuálka Amanda Lepore, zpěvačky Christina Aguilera, Mariah Carey, Madonna, P!nk, Rihanna, Kylie Minogue a v r. 2009 zpěvačku Lady GaGa.

Ve svých dílech se zabývá zvrhlostí a groteskností dnešní kultury, inspiruje se Warholem, výjevy ze života Krista, básníkem Williamem Blakem nebo Michelangelovými freskami v Sixtinské kapli. Kritizuje konzumní materialismus, zánik víry a tradic nebo nesmyslnost válek. V letech 2009-2011 opustil prostor módy a reklamy a vrátil se ke svým uměleckým počátkům a k volné tvorbě.

LaChapelle rozšířil své pole působnosti i do oblasti videoklipů, divadelních vystoupení a dokumentárních filmů. Tvořil klipy pro umělce jako jsou Christina Aguilera, Moby, Jennifer Lopez, Britney Spears, The Vines a No Doubt. Za klip pro Gwen Stefani získal cenu za nejlepší pop video v MTV Music Video Awards.

Nedávno byl zařazen časopisem American Photo mezi Top Ten nejdůležitějších lidí ve fotografii. Jeho fotografie byly vystavovány např. v Staley-Wise Gallery; Tony Shafrazi Gallery a Deitch Projects v New Yorku; Fahey-Klein Gallery v Kalifornii; Goss Gallery v Dallasu; mezinárodně pak v Artmosphere ve Vídni; Camerawork v Německu; Reflex Amsterdam; Alan Noihomme v Belgii; Palazzo delle Esposizioni v Itálii; Helmut Newton Foundation v Berlíně; a v Barbican Museum v Londýně.

 

Ukázky jsou z výstavy Artist and Prostitutes 1985-2005. Ukázka nahoře je z výstavy Tak pravil LaChapelle v Rudolfinu.

Tak pravil LaChapell
7. 12. 2011 až 26. 2. 2012
Praha, Rudolfinum, velká galerie

Zdroje: Galerie Rudolfinum
www.artnet.com
Wikipedia


Komentáře k článku

31. 1. 2012 13:48 Robert

Výstava mi přišla k duhu. Ohodnotil jsem fota z počátku kariéry i třírozměrné díla z jeho vrcholu. Škoda jen, že se do některých "současných" děl výrazně vkrádá lacině pornografická stylistika. Nemyslím tím ale obraz (fotografie není ten správný název, když se jedná o fotomontáže) s názvem "Berlínské historky", který je výborný, dokonalý.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box