Font

foto

Výběr jazyka

cs / en

 

Prezident Havel ve fotografii

Václava Havla zejména z doby, kdy byl československým a českým prezidentem, připomíná výstava fotografií na pražské Staroměstské radnici. Od 15. června do 6. července se na ní představí snímky fotoreportérů agentury ČTK, kteří Havla zachytili v prezidentských situacích, ale v mnoha případech i v situacích osobních.

Výstavu pořádá ČTK jako vzpomínku na Václava Havla, od jehož úmrtí uplyne 18. června půl roku. Průřezová expozice mapuje období 1988 až 2011, a je proto zároveň i ukázkou fotografií, které pořídili reportéři ČTK za celou dobu Havlova úřadu i v období těsně před ním a po něm. V archivu ČTK je dnes více než 14 000 Havlových fotografií.

Smyslem výstavy není dokumentovat historické události. „Chápeme ji jako poctu Václavu Havlovi, prezidentu a člověku, jehož život a dílo ve svobodných podmínkách naší země dokumentovali fotoreportéři ČTK takřka každý den,“ uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Vznikla jako spontánní nápad těch, kteří měli možnost sledovat Václava Havla uplynulých více než 20 let hledáčkem reportážního fotoaparátu, dodal.

Výstava v Křížové chodbě Staroměstské radnice nabídne kolem stovky velkoformátových fotografií. „Vybírali jsme spíš ve snaze ukázat zajímavé okamžiky, než abychom se řídili historickými milníky," řekl Majstr. "Věříme, že výstava zaujme nejen pamětníky, ale i mladší generace, žáky a studenty, pro něž může být i vhodným doplňkem při poznávání našich nejnovějších dějin,“ uvedl.

Šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, který byl hlavním organizátorem akce, 
hovoří 14. června s novináři před zahájením výstavy.

Grafickou úpravu výstavy zajistilo studio Kafka Design.

Více zde.


Komentáře k článku

21. 6. 2012 10:49 * Karel *

péťa: Všimni si kategorie "foto". Já jsem za tento článek rád.

21. 6. 2012 09:35 péťa

Téma Havel je určitě fajn, ale jsme na blogu, který je určený k diskuzi o grafice. Takže - ruku na srdce - si kladu si otázku, stojí-li to vůbec z grafického pohledu za vyvěšení jako samostatné téma. Tady je grafiky tak zoufale málo a v tuctové kvalitě, že to prostě musím chápat jako další selfpromo - a to přece pro autory těchto pěkných stránek není nutné.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.