Font

foto

Výběr jazyka

cs / en

 

Nejsilnější fotografie desetiletí

Podívejte se na sbírku fotografií nejvýraznějších momentů poslední dekády a připomeňte si, jaké události hýbaly světem…

Za událost desetiletí, která ovlivnila nejen Ameriku, lze jistě považovat útoky z 11. září 2001.

Mezi 144 fotografiemi je kromě velkých přírodních katastrof, válek nebo úmrtí významných osobností (Michael Jackson nebo papež Jan Pavel II.) i slavný zkrat Zinedine Zidana, kvůli kterému Francie nevyhrála MS ve fotbale.

Mrtvoly tuleňů, kterým lovci "jen" stáhli kožešinu…

Která fotografie vás nejvíce zasáhla?

Více zde.


Komentáře k článku

27. 7. 2011 19:35 drozd

vo, co na snímcích jde, že zachycují moment výstřelu, nekonzistentní výběr...

27. 7. 2011 19:32 bumbum

teda, pardon, dalo by se udělat třeba 10 výběrů - neřešim obsah, ale kvalitu snímků, z 11. září je spousta fotek výbuchů a trosek, proč zrovna tato a další nemlich to samý, ok, na světě je spousta diktátorů, na nespočtu fotek . . .

27. 7. 2011 19:31 drozd

hm, dalo by se udělat třeba různejch výběrů, nevim, z čeho čerpali, ale řek, že spíš v bulváru (jasně, dneska je bulvár v podstatě všecko, jako jo, spousta je známá, ale...), já chápu, že je dobrý připomínat, že my sice si žijem v klidu a míru (trošku na úkor zbytku světa :), ale tenhle výběr mě dost zklamal - co se kvality snímků týče, rozhodně existuje celá řada lepších snímků, technicky s neméně silnou výpovědní hodnotou, nejde o hnusné věci, ale hnusné fotky, já vím, asi bych to řešit neměl, ale jsem přesvědčen, že jsou jisté standarty, tohle jsou takové antifotografie, mohli čerpat víc ve world press photu, u celé řady vynikajících fotožurnalistů, které to uráží, protože oni se snaží a produkují většinou lepší snímky, kompozičně, výtvarnější apod.

14. 7. 2011 09:33 davidkotulan

to> Čenda: Jak víte že za dinosaury nemůžeme? Co když už jsme dávno kolonizátoři a náš zásah narušil jejich rovnováhu? :-D Ani nejoblíbenější Darwinova teorie je teorií nikoliv doložený fakt :-) Všechno na téhle planetě je v nějaké rovnováze (něco na úkor něčeho - druhy) u nás je to pouze člověk na úkor všeho , ale zpětně ne. A souhlasím s tím že za všechno může člověk, ne jednotlivec, vy, soused bo prezident, ale člověk jako takový. Dejte mi příklad jedné jediné věci, kterou člověk neovlivnil nebo se nesnaží ovlivnit :-)

14. 7. 2011 00:17 Čenda

Ale ano, žijeme si v bezpečí, člověk na prvním místě, práva člověka zajištěna, o tom žádná, ale že jsme za poslední století (z kolika století celkem?) dokázali zdecimovat na zemi co jen šlo na úkor našeho blahobytu je sekundární? Ale beru, že v dinosauřím finále prsty nemáme, ale proč tak rafinovaně spějeme k tomu, že po nás zbydou jen ohořelé navštívenky a plastové lahve nás přežijí? Neřešil jsem kdo za co může, spíš karmu lidstva jako takového, nikoliv jednotlivce, ale jaký je vlastně rozdíl mezi utrpením člověka a zvířete? Dá se říct, že si stejně tak jako člověk zvířata žijí v bezpečí, o kterém se jim do dnešního dne nezdálo?

13. 7. 2011 21:08 Vojta Lunga

To Čenda: Nerozumíme si, zkusím to vysvětlit názorněji. De facto říkáte "Ono ani není utrpení, za které [bych si já, Čenda,] sám nemohl..." Pokud vás tedy někdo napadne, okrade nebo Vám vypálí dům, můžete si za to Vy sám. Vidíte absurditu této (Vaší) logiky? Proto nevidím rozdíl v tom, jestli jde konkrétně o Vás, nebo o celé lidstvo. Tvrdím, že byste neměl trpět. Tvrdím, že by neměl trpět žádný člověk. Tvrdím, že naprostá většina lidí si za své utrpení nemůže.


To David K.: Přečtěte si prosím mou odpověď Čendovi, zvláště poslední větu. Nemyslím si, že jste egoistická opice, nemyslím si, že lidstvo žije bez řádu. Naopak velmi oceňuji systém (řád) západní civilizace, která zajišťuje a chrání práva jednotlivců v takové míře, že to v historii lidstva nemá obdoby. Ještě nikdy nežilo tolik lidí v takovém bezpečí a v takovém blahobytu jako dnes. A to jak v absolutním, tak relativním měřítku.


Ve výrocích typu "Po shlédnutí fotky s tuleni mě ostatní fotky, které zachycují lidské utrpení nechávají naprosto chladnou.. Lidstvo si tragédie zaslouží." vidím velké nebezpečí. Tito lidé by byli schopni apelovat na OSN, aby přijala rezoluci na ochranů křečků, zatímco by ve Rwandě probíhala další genocida. Vždyť si to přece zaslouží. V zájmu lidstva doufám, že je takových jedinců mnohem méně, než se jeví na tomto blogu.

13. 7. 2011 17:11 Čenda

Nééé! Já nejsem žádný Tarzan! A ani před lidmi do hlubin lesů neprchám, nepřekrucujte mě prosím :-)

13. 7. 2011 16:30 radek

A Čenda, sedm dní bloudíc pustou krajinou, zoufale volal a doufal, že se konečně někde objeví nějaký jiný člověk, který by mu pomohl, zachránil jej a navrátil do kdysi tak proklínané civilizace... Bále se strašidelných skřeků zvířat všude kolem. Jak rád by si s někým promluvil lidského slova, zasmál se, nebo pohladil svou milou...

13. 7. 2011 15:10 Čenda

=> Vojta Lunga: Jaký rozdíl je v tom, jde-li o konkrétně o mě nebo o celé lidstvo? Není snad lidstvo tím, co "naší" modré planetě nejvíc škodí na úkor dalších tvorů? Ne, nejsem ekofanatik, vesmířan, vegetarián ani pseudohumanista, ale pro příklady přeci nemusím mířit za hranice do Afriky. Zkrátka ať jsem kdekoliv, kupodivu mám vždy strach právě akorát z lidí. Nikdo jiný mi v životě jinak neublížil...

13. 7. 2011 10:30 davidkotulan

A proč více lidí soucítí se zvířaty než se svou rasou? Rozhlédněte se kolem sebe. Co vidíte? Desítky lidí, kteří vám ublížili nebo ublíží. Kolik vám ublížilo např. psů a kolik lidí? Z kolika psů jste měl strach a z kolika lidí? atd ...
A to je mentalita člověka, prostě se začínáme přemnožovat a neštěstí jiných nás nezajímá, to je jako s tím drakem jak mu dorůstá více hlav. Ty zvířata jsou čím dál víc v menšině a hrozí jim větší vyhubení než nám

13. 7. 2011 10:20 davidkotulan

K vašim válkám (bombardování, střílení atp.). Jde pouze o obchod jako u těch tuleňů ne o vnitřní nenávist. Afrika, stát který zajímá obchodníky jen pro odpisy z daní. Kdo z toho žije? Rebelové. Co hlásají? Hovadiny a to jen pro to že si je obchodníci platí na konflikty aby si mohly odepisovat obrovské částky. Důkaz? Mogadišo, skoro 20 let válek, v roce 2009 jej získala jistá islámská strana a byl tam rok naprostý klid (žádný mrtvý, rabování ... nic). jak to pokračovalo? V roce 2010 je pobila jako islámské radikály (prostě teroristy) OSN. Výsledek? Opět do dneška války.

Rozdíl tuleňů a lidí: stovky kusů s řádem a rovnováhou přírody proti miliardám egoistických opic bez řádu, bez rovnováhy!

13. 7. 2011 09:32 Vojta Lunga

Čendo, přečtěte si to ještě jednou "Ono ani není utrpení, za které by si člověk sám nemohl". Když chcete filosofovat o člověku, neberte ho prosím jako abstraktum, dosaďte si za toho "člověka" třeba sebe nebo své blízké.

13. 7. 2011 09:27 Vojta Lunga

Opravdu si, Lindo a Miriam, zasloužíte, aby Vám postříleli rodinu, vybombardovali dům, abyste trpěly hladem, aby Vás věznili a týrali? Fotky Totally Cool Pix nemají ilustrovat stav světa, takový svět naštěstí není.
Je ale zarážející, jak se lidé z blahobytné a bezpečné části světa pohoršují nad utrpením zvířat, přičemž utrpení lidí je "nechává chladnými".

13. 7. 2011 09:23 Čenda

Ono ani není utrpení, za které by si člověk sám nemohl... A emotivní fotky válek a násilí se stále dostávají na horní příčky žebříčků fotosoutěží. Přitom lidstvo bez přestávky válčí od dob, kdy slezlo ze stromu... Ale komu co tuleni udělali, to je otázka :(

12. 7. 2011 12:21 Linda Šperlová

Souhlas s tuleni. A to i v celém výčtu fotografií. To utrpení si zasloužíme.

11. 7. 2011 22:37 P.P.

Fotka č. 3 mě prohnala mráz po zádech.

11. 7. 2011 15:37 miriam

Po shlédnutí fotky s tuleni mě ostatní fotky, které zachycují lidské utrpení nechávají naprosto chladnou.. Lidstvo si tragédie zaslouží.




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.