Font

foto

Výběr jazyka

cs / en

 

Mraky, nebe, oblohy – www.sky-textures.com

Při úpravě exteriérových fotografií se často stává, že byť je ústřední objekt dobře vyfotografován a nasvětlen, nevyhovuje nám obloha. Buďto je přepálená, tmavá nebo zkrátka nudná. Řešení nabízí fotobanka mraků a obloh www.sky-textures.com.

Fotobanka obshuje téměř 1 500 fotografií. Vybírat můžete podle několika kritérií – procentuální množství oblačnosti (0 %, 25 %, 50 %, 75 % a 100 %), počasí (slunečno, oblačno, bouřka/déšť nebo západ slunce), barevného tónování (modré, bílé, oranžové/červené nebo šedé), tma a světlo. Dále si můžete vybrat horizontální nebo vertikální formát a jestli má obsahovat horizont nebo odlesky objektivu. 

"Mraky si můžu vyfoti sám, na tom nic není", řeknete si. Ale znáte to – buďto budete mraky do fotky montovat v noci, nebo venku bude zrovna šedivá obloha když budete potřebovat červánky a čekání na bouřku nebo duhu vám zákazník neproplatí. Některé fotografie navíc obsahují zmíněný horizont (město, pláž, louka...). 

Po registraci můžete stahovat zdarma náhledy v rozlišení 1024x768 px, což je velikost, se kterou se dá v rámci návrhu pracovat (narozdíl od miniaturních náhledů istockphoto nebo shutterstock). Ceny fotografií vycházejí z typu účtu. 

V případě FREE účtu platíte za fotku v rozlišení 3072x2304 px 3 dolary, 6496x4872 px (RAW) 6 dolarů, pokud byste chtěli, aby fotografie byla po zakoupení smazána z databáze a vy jste byli jejím exkluzivními vlastníky (Unique purchase), zaplatíte 26 dolarů. Unique purchase je něco mezi licencí Royalty Free a Royalty Managed - RF může stáhnout kdokoliv a kdykoliv (teoreticky se tedy může objevit současně několik kampaní se stejným motivem), v případě RM jste první a poslední kdo fotografii může zakoupit. Unique purchase sice nezaručuje, že fotografii nekoupil někdo před vámi, ale nekoupí ji po vás. Unique purchase je podle nás plně dostačující, podklady ze sky-textures.com totiž nejsou většinou použity jako hlavní motiv kampaně, vizuálního stylu nebo webových stránek. Minimální vklad je 25 dolarů. Za necelých 500 Kč získáte 8 resp. 4 fotografie v tiskovém rozlišení. 

Za účet STANDARD zaplatíte měsíčně 49 dolarů (249 dolarů za půl roku nebo 449 dolarů za rok) a můžete stahovat denně 15 fotografií v rozlišení 3072x2304 px. Za větší fotku si připlatíte 3 dolary (23 dolarů za  Unique purchase).

Účet PRO stojí měsíčně 99 dolarů (499 dolarů za půl roku nebo 899 dolarů za rok) a stahovat můžete 15 RAW souborů denně (Unique purchase za 20 dolarů).

K účtům STANDARD a PRO získáte kredity zdarma (viz ceník).

Za projektem stojí Playground Postproduction & mr. pixel (rozhovor s mr. pixelem – Janem Rambouskem) naleznete ve Fontu č. 109. Zde se mj. dozvíte, proč tento projekt vznikl.

Databáze fotografií se bude postupně rozšiřovat (už teď bychom uvítali např. více "bouřkových" fotografií). Je škoda, že byť se jedná o tuzemský projekt, celý web komunikuje jen anglicky a platby probíhají v dolarech. Hodilo by se i klasické slovní vyhledávání, ne jen dle přednastavených kritérií.

Sky-textures.com pro Vás připravili testovací balíček zdarma.


Komentáře k článku

21. 8. 2010 15:54 honza

Kdo probůh pracuje s oblohou tak často, aby si mohl dovolit platit 449 dol. ročně? Dovolím si tvrdit, že ani velká studia tuhle nabídku nevyužijí a raději koupí jednorázově.
A účet PRO? 15 souborů oblohy denně, co by s tím kdo dělal? U pornostránek bych to viděl jako reálné, ale kdo zpracuje 15 obloh denně?

3. 8. 2010 02:47 m2s / ideafirst.cz

s mirným skepticismem přeju autorům úspěch, homepage tomu však moc nenapomůže řekl bych :/, na redesign je vždycky čas
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box