Font

foto

Výběr jazyka

cs / en

 

Dvousvazková monografie fotografického díla Františka Drtikola

Před několika dny vyšla exkluzivní dvousvazková monografie FRANTIŠEK DRTIKOL Etapy života a fotografického díla / Secese – Art deco – Abstrakce / 1, 2 s textem Anny Fárové a sestavená Stanislavem Doležalem.

Nakladatelství Svět nabídlo milovníkům umění a zvláště fotografie dvousvazkovou monografii fotografického díla Františka Drtikola po několika letech badatelských a přípravných prací. Text pro knihu napsala historička umění se světovým renomé PhDr. Anna Fárová (1928–2010). K vydání monografii připravil a obrazovou část sestavil Stanislav Doležal, který léta s Annou Fárovou spolupracoval. Publikace představuje nejobsáhlejší průřez tím nejpodstatnějším a nejdůležitějším, co ve své fotografické tvorbě Drtikol vytvořil. Obrazový materiál byl čerpán především ze sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze a také z některých významných soukromých sbírek u nás a v zahraničí.

Dvoudílná monografie obsahuje 489 fotografií v obrazové části a 119 fotografií v textové části – celkem přes 600 fotografií. Fotografie nebyly skenovány, ale fotograf UPM je digitalizoval fotoaparátem tak, aby mohl pružně pracovat s osvětlením a získal vysoce kvalitní tiskové podklady. Vytištěna byla frekvenčně modulovaným rastrem Satin Screening od firmy Heidelberg. Formát knihy 33 × 24,5 cm umožnil publikovat většinu fotografií v jejich skutečné velikosti. Vytištěna je na papíře Hello fat matt 1.3 Natural. 

Nakladatelství Svět knihu vydalo ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a s podporou Ministerstva kultury ČR, UniCredit Bank a Skupiny ČEZ. Náklad je 1000 výtisků a prodejní cena 6000 Kč, tj. přibližně 240 euro. Předmluvu, poznámky, biografii, přehled výstav a bibliografii připravil Stanislav Doležal, resumé Josef Chuchma a anglický překlad Stephen Hattersley. Na přebalu knihy jsou použity fotografie Františka Drtikola ze sbírky UPM a na předsádce jsou použity zadní strany paspart Drtikolových fotografií ze sbírky UPM s nálepkami účasti na světových výstavách.

Zdroj a více na stránkách nakladatelství Svět a zde.


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.