Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Vizuální smog i na sanitkách

Ve Fontu jsme psali o tzv. vizuálním smogu již několikrát. Smyslem bylo upozornit na grafický chaos, nevkus a ve výsledku nefunkčnost takto přeplácaného veřejného prostoru kolem nás. Ono se ale stačí podívat na tak zdánlivě obyčejnou věc, jakou je sanitka. Dřív jsme si sanitku představili jednoduše – bílá dodávka s majákem a na ní nakreslený velký červený kříž. To už ale neplatí, dnes byste na její nakreslení potřebovali asi dvacet barev, naplácat tam několik různých log a grafických prvků a doplnit vše obřími čárami halabala, křížem krážem. U sanitek by nejednotnost a zmatečnost ale mohla být i nebezpečná…


   

 Vůz záchranné služby před 2. sv. válkou a známá Škoda 1203 za socialismu.

 

Takhle nějak jednoduše si lidé sanitku představovali a kreslili.

 

 

 A takhle „krásně“ pestře sanitky vypadají u nás dnes (i ta zkratka ZZSHMP je pěkná) :)

 A další ukázky naleznete zde.


 

V zahraničí (a výjimečně i u nás) přitom umí být střízlivější.

 

O tom, jak by sanitky měly vypadat a jak si je každý polepuje jinak (tzv. cirkus na kolečkách) jsme našli zajímavý článek, kde se mj. uvádí: „Kvůli zcela nejednotnému vzhledu si lidé ani neuvědomují, co vlastně sanitka ještě je, a co třeba vůbec není. U DZS nejednotnost a lidová tvořivost může způsobit a také způsobuje komplikace při jízdě.“

Více zde.

Jak si vy představujete ideální podobu sanitek? A neměla by být jednotná?


Komentáře k článku

20. 5. 2018 13:59 Vojta

Co se týče převozek a "sanitek" je v tom ještě rozdíl.

RZP - záchranka taká jakou jí známe, zachraňující životy, je zřizována vždy krajem, proto, je vždy jinak polepená, ale je daná zákonem jasná podoba. Žlutá barva (myslím RAL 1012) a poté Battemburská šachovnice (žluto - zelené kostky) než byl zaveden tento zákon, měli většinou žlutou barvu a červený pruh, proto si po zavedení kostek kraje snažili nechat nějaký ten prvek ze starého polepu.

DRN - převozka je soukromá sanitka, ikdyž občas zřízená nemocnicí není jen o převážení babiček a dědečků na vyšetření, občas i soukromé firmy převážejí vážně nemocné a na palubě je i lékař a drahé vybavení viz. Pragomedika, Meditrans a pod. Ovšem i ty by měli mít zákonem danou podobu, bílého vozidla a červeného pruhu

Vizuální smog je na vozech opravdu znát, pokud by došlo ale k jednotnému sjednocení, hrozní i sjednocení veškeré výbavy a vzdělání, v tomto je háček, některé kraje mají ovšem vybavení lepší a některé horší, proto se tomu kraje tak urputně brání a dopadlo by to jako s HZS a PČR kde je nedostačující označení i vybavení ...

Vizuální smog je v tomto případě sjednocen šachovnicí na vozech RZP, to co je na sanitkách DRN je už jen na majiteli firmy. napřikald meditrans má všechny vozy sjednocené v jednom designu.

A zrovna fotka sanitky s vytaženými nosítky v článku je polepená takto, protože byla použita jako předváděcí sanitka a poté odkoupena za nízkou cenu a majitel tak nemusel měnit polep.

17. 5. 2018 12:45 Robert

Logo (a název) „Červený kříž“ je inverzní švýcarská vlajka (přijato v roce 1864 na konferenci v Ženevě). Pokud by se konference pořádala v jiném státě, tak netuším, jak by to logo vypadalo :)

17. 5. 2018 10:42 * Karel *

Situace je opravdu tristní a smutná!
Pro sanitky je opodstatněná a postupně začíná být zažitá reflexní barevnost (žlutá v kombinaci s další reflexní barvou). Jestli na ní bude nějaký znak je celkem jedno, stačí nápis, možná pro cizince dobré i ten znak (hvězda, kříž bych nedával, přece jenom je to symbol té organizace, jak píše Robert).
Komunismus měl v něčem i klady – ty sanitky byly víceméně všechny 1203 ve stejné barvě a design vozů VB byl úplně geniální. :)
Souhlasím s tím, že by vzhled měl být pro celý stát jednotný a rozdělený na dvě úrovně jak píše LiborV (Libore, myslím si, že pravidlo přednosti v jízdě má každé vozidlo vybavené modrým majákem).
Ona situace není o moc lepší ani u policie. Proč každá městská policie má jiné stejnokroje a vozidla. Kolikrát je člověk nerozpozná od hlídačů ze supermarketu... A ani s PČR co se týče uniforem to není o moc lepší. Jednou jsem pozoroval na letišti skupinu policistů, a myslel přitom na to, že jsou to první oficiální "státní osoby", které cizinec uvidí když přiletí a musel jsem se za ty jejich hnusný umaštěný trikokošile stydět...
Měla by vzniknout nějaká státní zakázka/soutěž na design vozů, pak manuál, a pak by se to všechno podle něj mělo postupně předělat.

16. 5. 2018 21:30 LiborV

Záchrannou službu provozuje stát prostřednictvím krajů. Ty používají na vozidlech žlutou barvu. Ale každý úplně jinak. Pak jsou zde přepravní sanitky nemocnic a soukromých firem. Ty nemají právo přednostní jízdy. Ani nejsou vybaveny drahými přístroji. Zde žádná regulace není. Byl bych pro 1 nátěr pro záchrannou službu a 1 jiný (decentnější) pro soukromé převozní sanitky. Že se liší i vozy krajských záchranných služeb mezi sebou je smutné.

16. 5. 2018 17:00 adam

podle mě by to mělo být standardizované. jasně že to sice provozují soukromníci, ale stejně jako jim asi stát nařizuje, jak má vypadat vnitřní vybavení sanitky, tak stejně by měl i nařizovat, jak má vypadat zvenku. sanitka musí být na první pohled (okamžitě) rozpoznatelná, bez nějakých pochybností. takto si to každý polepí jak chce. někdy to funguje, ale jak je zde vidět, dost často je to fakt katastrofa. nejhorší je, že to není funkční, sanitku nejde často vůbec poznat a je i špatně vidět v provozu. a to je podle mě špatně...

16. 5. 2018 15:17 Font

OK, tak když ČČK nedá záchrankám souhlas (nevím, proč by ale neměl), ať je tam tedy ta Hvězda života (Aeskulapova hůl). Nám šlo hlavně o tu o přeplácanost a nejednotnost.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Aeskulapova_hůl

16. 5. 2018 14:06 Pavel Jäger

tak dohledal...

seznam těch, kteří mohou používat znak červeného kříže:
http://www.cervenykriz.eu/cz/znak_ck_souhlasy.aspx

16. 5. 2018 14:04 Pavel Jäger

soudě podle informací ČČK (http://www.cervenykriz.eu/cz/uzivaniznaku.aspx), popř. podle zákona se 126/1992 Sb., §1, odst. d, mohou znak v době míru používat i sanitky, avšak s výslovným souhlasem ČČK.
zda ČČK takový souhlas udělalil, jsem nedohledal.

15. 5. 2018 19:08 Robert

Jen poznámka: symbol červený kříž je logo organizace Červený kříž a na sanitkách být asi nesmí.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.