Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Vizuální identita Technické univerzity v Liberci

TUL_identita_5

Technická univerzita v Liberci právě odtajnila novou vizuální identitu, která vznikla z designérské soutěže pořádané odbornou organizací Czechdesign. Se svým návrhem porotu nejvíce zaujalo trio Filip Dědic, Anežka Minaříková a Marek Nedelka, které jej postavilo na technickém písmu, barevnosti a symbolickém pojetí Ještědu.

„Naše univerzita neměla jeden ucelený vizuální styl od svého založení v roce 1953. S jednou, později dvěma fakultami to nebylo ani potřeba. Ovšem od 90. let, kdy se VŠS v Liberci transformovala na Technickou univerzitu v Liberci a přibyly nám fakulty a řada různých úseků a útvarů, už byla potřeba sjednocené vizuální tváře naléhavá. Ještě letos začneme s náročným procesem implementace vítězného návrhu tak, aby univerzita oslavila za dva roky své 70. narozeniny s novou tváří,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina a dodává, že do procesu hledání nové vizuální identity se zapojili také všechny fakulty i například zástupci studentů.

 

TUL_identita_4

TUL_identita_2

TUL_identita_3

 

Vítězný návrh postavila autorská trojice Filip Dědic, Anežka Minaříková a Marek Nedelka, který je současně absolventem fakulty umění a architektury, na technickém písmu TUL Mono speciálně navrženém pro Technickou univerzitu v Liberci.

„Grafické řešení je jednoduché a funkčně úsporné. Vizuální jazyk, který autoři použili, univerzitě i atmosféře Liberce sluší. Vizuální základ je konstruktivní, přesto má v sobě přívětivý dojem. Zvolený typ písma se pro univerzitu hodí svým technicistním výrazem. Přesto, že vizuální styl udává ,jenʻ písmo, symbol a barva, je to vizuální styl velmi nezaměnitelný. Práce se symbolem vizuální styl sympaticky oživí,“ zní část hodnocení odborné části komise, která zasedla ve složení doc. MgA. Kristina Fišerová, MgA. Pavel Frič a doc. MgA. Radek Sidun.

Samotné logo univerzity tvoří tedy písmena TUL a barevnost, která se mění dle příslušnosti k jednotlivým fakultám, ústavům či katedrám. Ještěd jako značka zůstává ve vítězném návrhu zachován, mění se ovšem jeho pojetí a dostává i nový symbolický význam, přináší pohled z „jiné perspektivy”.

„Ze systému kresby znaků ze skeletu vychází i otočený symbol Ještědu, který značí změnu perspektivy pro nahlížení na svět kolem nás. Ikonický vysílač s hotelem pro nás není jen siluetou unikátní stavby. Znamená ideu a vizi. Protože TUL netvoří Ještěd. Úkolem TUL je výchova tvůrkyň a tvůrců, kteří vytvoří nové Ještědy ve svých oblastech výzkumu,“ uvádějí k pojetí Ještědu autoři vítězného návrhu.

 

TUL_identita_13

TUL_identita_8

TUL_identita_7

TUL_identita_9

TUL_identita_12

 

V prvním kole soutěže se zúčastnilo celkem pět týmů. Soutěž na svou vizuální identitu TUL vyhlásila letos na jaře, od jejího startu až do dnešního vyhlášení vítězů na ni spolupracovala s organizací Czechdesign. Do užšího finále postoupily také velmi zdařilé návrhy od Toman Design (2. místo) a Klára Kvízová Graphics (3. místo).

 

Propozice soutěže

Designérská soutěž měla dvě kola a probíhala jako uzavřená s pěti účastníky, přičemž do druhého kola postoupili účastníci tři. Všichni obdrželi za odevzdaný návrh v každém kole skicovné, vítěz pak zakázku na realizaci grafického řešení vizuální identity Technické univerzity v Liberci, včetně licence.

ÚČASTNÍCI SOUTĚŽE

Filip Dědic, Anežka Minaříková, Marek Nedelka / Klára Kvízová Graphics / Studio COLMO / Sudetype / Toman Design

 

POROTA

Externí odborníci:
doc. MgA. Kristina Fišerová – grafická designérka, pedagožka
MgA. Pavel Frič – grafický designér, pedagog
doc. MgA. Radek Sidun – typograf, grafický designér

Zástupci TUL:
doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc. – rektor TUL
Ing. arch. Radek Suchánek, Ph.D. – prorektor pro rozvoj TUL

 

Zdroj a více zde.

 

stare2

Předchozí podoba loga.

 

Jak se nový vizuální styl Technické univerzity v Liberci líbí vám?

 

 

 

 

 


Komentáře k článku

15. 10. 2021 08:41 Tomáš

Neurazí, nenadchne. Na druhou stranu je to možná to, co se po vizuální identitě univerzity chce. Moc nápaditých a emocemi nabitých CI univerzit jsem neviděl. Hlavním požadavkem je v tomto případě univerzálnost, použitelnost pro všechny fakulty a součásti univerzity, což tento návrh splňuje. Zároveň je vizuálně učesaný, promyšlený a současný. Není to žádná supr-trupr grafická bomba, ale svůj účel to splňuje docela dobře. Líbí se mi originální ztvárnění Ještědu (když už holt musí Ještěd být povinnou součástí logotypu všech myslitelných libereckých organizací)

6. 10. 2021 09:21 Petr

A tohle je dílo 3 autorů? To každý dělal jedno písmeno?

5. 10. 2021 09:45 * Karel *

Nuda v Liberci.

1. 10. 2021 19:14 DH

hmmm..... symbol předtím měl větší myšlenku a nápad (T a zároveň Ještěd)...
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


font-banner
UGD logo na vysku-box