Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Slavia s novou vizuální identitou

slavie-home

Slavia letos slaví 130 let od svého založení a představuje nové logo a vizuální identitu. Současné logo klub používal 26 let a svým vzhledem už nereflektovalo současné trendy v identitách fotbalových klubů a bylo příliš komplikované pro použití v digitálních médiích. Novou vizuální identitu zpracovalo studio Touch Branding.

Slavia pro rebranding oslovila studio Touch Branding. Identita vznikala v několika fázích a celkově její vývoj zabral rok a půl. Její finální implementaci má na starosti interní tým Slavie, který má vlastní designéry, animátory i fotografy a kameramany.

„Použitím tří nejsilnějších klubových symbolů inovativním způsobem jsme dali Slavii zcela nový a unikátní vzhled, aniž bychom měnili klíčové prvky značky.“ říká o rebrandingu jeho autor Neil Johnston, senior designér ze studia Touch. Červená hvězda hrotem dolů a červenobílé dresy jsou nejsilnější symboly značky Slavia a nová identita na nich staví celý vizuální systém.

Slavia-Rebranding-Logo-Symbol-B

Slavia-Rebranding-Logo-Symbol-C


Logo se výrazně zjednodušilo, jeho základem je červená slávistická hvězda. Tento symbol je s klubem spjatý již od jeho počátků v roce 1892. První sportovci, kteří nosili bílé tričko s našitou pěticípou hvězdou hrotem dolů byli cyklisté. „Celkem brzo ze začátku padlo padlo odvážné rozhodnutí, že logem bude pouze slávistická hvězda. Nešlo se tedy cestou mírné úpravy stávajícího loga, ale zvolila se výrazná změna,“ říká Martin Marušinec, kreativní ředitel studia Touch.

Slavia-Rebranding-Logo-Symbol-D

Jméno v logu se zkrátilo z SK Slavia Praha na Slavia. Vzniknul proto i nový wordmark Slavia, který má fixní horizontální a vertikální propojení s logem, ale umožňuje s hvězdou i názvem pracovat separátně a ještě víc tak zvýraznit slávistickou hvězdu.

 

Slavia-Rebranding-Identita

Slavia-Rebranding-Outdoor-2

V novém vizuálním stylu hraje klíčovou roli i další slávistický nezaměnitelný prvek – barvy. Červenobílé sešívané dresy vznikly na popud hraběte Ericha Thurn-Taxise, fotbalového nadšence, který slávisty přesvědčil o použití klasických anglických půlených dresů. Slávistické barvy dominují všem materiálům a to díky promyšlenému systému vyřezávání elementů z loga.

Nedílnou součástí nového vizuálního stylu je taky originální písmo Slavia Headline. Písmo vzniklo úpravou písma Wallop od Martina Váchy, designéra pražské písmolijny Displaay. Slavia Headline vzniklo jako doplněk k novému logu a obsahuje hroty, které tvarově vychází z pěticípé hvězdy.

Nová identita se při své aplikaci opírá o motion design. Postupně se budou místo statických sdělení zavádět animované a to jak v rámci stadionu, tak i na sociálních sítích. Na animacích studio Touch spolupracovalo s motion designerem Lukášem Koudelkou. V rámci nové identity vznikl taky systém pro sjednocení log značek spojených se Slavií, zejména různých přidružených organizací. V slávistickém fanshopu je již možné pořídit si první suvenýry s novým logem a další produkty budou přibývat během sezony.

 

Slavia-Rebranding-Posts

Slavia-Rebranding-Merch-2b    Slavia-Rebranding-Merch-1b

Hlavní video k rebrandingu: https://www.youtube.com/watch?v=qOTQHmWdUpQ
Video ke konstrukci loga: https://www.youtube.com/watch?v=OhUhwY4LiyM
Animace k novému písmu Slavia Headline: https://www.youtube.com/watch?v=YIFqoD4Qsio

 

Tématu českého fotbalu jsme se věnovali ve Fontu 6/2020. Pokud vás téma zajímá, můžete si časopis objednat na našem fontshopu.

 

Jak se nová Slávie líbí vám?


Komentáře k článku

20. 7. 2022 11:39 HEHE

SLAVA SATANOVI!

20. 7. 2022 09:34 wgx

Za mě palec nahoru, Slavii to posune zase o kus dál. Moderní, čistý a jednoduchý design. Jen mě přijde trochu zbytečné dávat do loga další dvě malé hvězdy jako odkaz na počet vyhraných titulů..
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.