Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Prostějov má nové logo a vizuální styl

115165-prostejov-prezentace-czd-01

Město Prostějov odhalilo svou novou vizuální identitu, která citlivě propojuje historizující a folklorní prvky s moderním designem. Autorem konceptu je studio Matouš Design, jehož návrh zvítězil v designérské soutěži organizace Czechdesign.

Středobodem nové vizuální identity je motiv kudrlinky, která se zároveň stala i signifikantním prvkem loga. Tento ornament odkazuje na tradiční hanácké výšivky a umělecké dekorativní prvky města, čímž propojuje kulturní dědictví regionu s moderní grafickou estetikou.

 

nadrazi

 

„Ornamentální symbol ve tvaru písmena P spojuje klíčové hodnoty města, jako jsou architektura, Haná, sport, historie i emoce. Elegantní křivky tohoto motivu odrážejí harmonii Prostějova jako klidného města, ale i dynamiku jeho sportovního a kulturního života,“ vysvětlují autoři ze studia Matouš Design.

Barevná paleta vizuálního stylu vychází z městského znaku, který se ke komunikaci využíval doposud, a nese hlubší symboliku.

„Poetická modrá odkazuje na kulturní rozměr spojený s Jiřím Wolkerem, folklórní červená reprezentuje tradice a hanácké kroje, hanácká zlatá zase symbolizuje úrodné bohatství, pohostinnost a regionální identitu,“ doplňují autoři.

 

dl-letaky

plakaty-akce

 

Jako hlavní písmo bylo zvoleno groteskové Prostě Sans, vycházející z fontu Restart od české písmolijny Superior Type. Pro městskou identitu bylo navíc upraveno písmeno P, které odkazuje na kudrlinu a vizuální prvky loga. Pro dlouhé texty pak autoři zvolili písmo Novina ze stejného studia.

Kromě Magistrátu města Prostějova se nový vizuální koncept propíše i do komunikace Kulturního klubu u hradeb Prostějov, Sportcentra DDM Prostějov a postupně i dalších příspěvkových organizací.

 

mobil

ponozky

kelimek

 

SOUTĚŽ

Soutěž proběhla jako uzavřená, dvoufázová a na základě rešerše do ní bylo vyzváno pět účastníků:

  • Studio 2plus1,
  • Kristýna Krahulíková,
  • Matouš Design,
  • Studio XY,
  • Věra Marešová. 

Kromě grafického konceptu identity a loga museli soutěžící odevzdat i návrh propagačních předmětů, Prostějovských radničních listů nebo plakátů. Do druhého kola postoupila grafická designérka Kristýna Krahulíková a studia Matouš Design a Studio XY.

Nezávislou část poroty tvořili tito odborníci:
MgA. Roman Černohous – grafický designér, typograf'
MgA. Vítek Škop – grafický designér, zakladatel Vividbooks,
Mgr. Zuzana Behová – marketingová specialistka.

Všichni účastníci za svůj soutěžní návrh obdrželi skicovné, vítězné studio pak získalo zakázku na dopracování svého návrhu, jeho implementaci a tvorbu grafického manuálu vizuální identity Prostějova.

 

Zdroj a více zde.


Komentáře k článku

24. 4. 2025 11:16 Karel

Zase moc zábavný a originální groteskový font v logu města / jakoby ty soutěže dělal jeden člověk...

Není už takovýchto identit nějak moc ?? moc inovativní to není :(

Prostějov
Přerov
Botanická zahrada v Liberci
Jihočeský kraj
Břeclav
Klášterec

Žádná invence grafiků, nuda a šeď ... valijou to jako přes šablonu.

18. 4. 2025 20:46 robot

Oproti Prerovu je tohle srozumitelne a citelne pro kohokoliv. Osobne me trosku irituje to pouzivani "P" v kazdem nadpisu, ale pak kdyz tam "P" neni, tak co? Nic.
A kudrlinka jako takova? No tezko rict jestli se obyvatele s tim ztotozni, ja o meste nic moc nevim, ale jako symbol mi to nijak nevadi.

Ponozky bych si klidne na sebe vzal. Ornamenty se mi taky vcelku libi. Vynechal bych omacku o souvislostech, ale to si proste designeri nemohou odpustit :). Neni to nic prevratneho ale je to vlastne ok.

17. 4. 2025 22:43 jakub

Za mě ok, je to čitelné a nadčasové, a líbí se i ty ornamenty v aplikacích.




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.