Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Nový vizuální styl pro český basketbal

homepage

Při slavnostním vyhlašování ankety Basketbalista roku 2020, které se konalo v pátek 31. července v Mariánských Lázních, byl představen i nový vizuální styl pro český basketbal. Ten vytvořilo studio Dynamo design.

 

Vedení českého basketbalu se rozhodlo pro velký krok a zavádí novou značku CZ BASKETBALL. Ta si klade za cíl nejen komunikačně sjednotit celý český basketbal, ale především podpořit jeho vnímání jako životního stylu spíše než jen sportovní hry. Zároveň chce zhodnotit popularitu, kterou přinesly nedávné úspěchy reprezentačních celků, a přitáhnout k basketbalu další fanoušky i mládež.

01_CZB_Pribeh_symbolu

 

Základem nového loga se stal basketbalový míč, který je doplněn o grafický prvek znázorňující spin točícího se míče či okamžik, kdy míč prochází obroučkou, tedy zásadní moment hry a cíl každého basketbalisty. Pokud se oprostíme od čistě basketbalového vnímání, můžeme v logu vidět prstenec „planety basketbal“, na které všichni společně žijeme.

 

04_CZB_Mantinel

05_CZB_karticky

06_CZB_Billboard

07_CZB_CLV

12_CBF_Tiskoviny

 

Národní barvy českého basketbalu tvoří oranžová, která ke hře neodmyslitelně patří, spolu s modrou a bílou. Přívlastek “český”, v posledních letech používaný u většiny národních sportovních organizací, ale v nové basketbalové značce nenajdete. Nahrazuje ho právě varianta CZ BASKETBALL, která díky plynulému prolínání češtiny a angličtiny posiluje souvislost s mezinárodním basketbalovým prostředím. Lépe také vyhovuje dnešní zrychlené komunikaci na webu a sociálních sítích.

 

11_CBF_Medaile      13_CZB_BrandCloud

 

„Nová vizuální identita je založená na kombinaci několika prvků. Kromě samotného loga, které je zároveň internetovou doménou, je to typická práce se vzorem, barvami a siluetami nebo fotografiemi hráčů a hráček. To vše drží pohromadě velmi dynamická typografie, která umožňuje kouzlit se sdělením a vizuály podobně jako ti nejlepší hráči kouzlí s míčem na palubovce. Ostatně i samotný symbol míče občas překvapí nějakou grafickou fintou,“ říká šéfgrafik studia Dynamo Jan Šlégr.

 

14_KNBL_a_ZBL_Logo

V průběhu dalších týdnů budou představována loga, která budou vycházet z vizuální identity CZ BASKETBALL a postupně sjednotí celý basketbal. Změna tak čeká nejen obě njvyšší basketbalové soutěže Kooperativa NBL a Renomia ŽBL, ale i basketbal 3×3 či minibasketbal.

 

 

21_CZBSKT_Posters

077_BSKT_CLV

23_CZBSKT_Inzerce_fan_shop       19_CZBSKT_Mikina2

 

Další novinkou je lifestylová značka CZ BSKT. Ta je určena především široké veřejnosti a fanouškům českého basketbalu, kteří ocení její hravý a nespoutaný charakter. První kousky z nové kolekce si můžete již nyní prohlédnout a zakoupit v oficiálním fanshopu CZ BASKETBALL na adrese fanshop.cbf.cz.

 

Krátké video k logu a identitě: https://www.youtube.com/watch?v=amgJNwOxv-w

 

Zdroje a více: http://www.dynamodesign.cz/cs/novinky/czbasketball 

https://cz.basketball/

 


Komentáře k článku

11. 8. 2020 15:22 Guba

Je to kůl asi jako když se šedesátník oblíkne v Kenvelu.

11. 8. 2020 14:59 Pastelka

Ty obrysy písem přes postavy mne vyloženě bolí. Kdyby byly částečně naznačeny a nepokračovaly úplně přes celo postavu/obličej..., ale takhle to vypadá jak chyba při tisku.

10. 8. 2020 19:55 jirka

Skvělé!

7. 8. 2020 16:28 slow

kvalitní profesionální práce, mě se to líbí,
třeba ty obrysy písma přes fotku — dobrý nápad!

6. 8. 2020 22:51 M

Koukam, ze tentokrat je tu celkem kultivovana diskuse s vecnymi postrehy. To je mile. Tak jen pripojim variaci na komentare kolegu. Tu identitu, s prilis predvidatelnymi a krotkymi aplikacemi, opravdu nejvic tahne dolu samotne logo. Ve spojeni CZB vypada jako znacka regionalniho eshopu. V pripade symbolu nezajimave genericky, ackoli aby se nekrivdilo, jeste to ujde jakz takz. Takze az na par zajimavejsich zablesku v aplikacich, je to celkove dost plocha rutina bez emoci.

6. 8. 2020 20:35 PR

Samotný symbol je naprosto generický. Má sice jednoznačnou spojitost s basketbalem, ale už nejde poznat, jestli to je logo klubu, basketbalové kolekce u nějakého výrobce oblečení, nebo jestli si ho jen tak nedala na triko parta kamarádů, co si spolu jdou každý pátek zahrát. Že je to Český basket, to z toho bez doprovodného „CZ BASKETBALL“ či kontextu vážně nejde vyčíst.

6. 8. 2020 14:57 Kanibal

Líbí se mi samotný symbol míče, ale to nalepené kompaktní typo podle mě celý dojem kazí. Nevadí mi ve vizuálech, ale CZOBASKETBALL je děsivý jezevčík.

6. 8. 2020 11:43 robot

Paul: přesně, akorát Nike funguje :) a má vyhraněný styl, kdežto tady je to takový mix či co :)

6. 8. 2020 10:07 Paul

Nike loves basketball.

6. 8. 2020 09:42 robot

chce to být hodně cool, ale nevím jestli se to úplně podařilo. Je to pěkně zpracované, ale prostě mi tam něco nesedí. A "My balls, my rules" – top :D

6. 8. 2020 09:21 wgx

Působí to na mě jako logo z 90. let
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box