Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Novoborský Crystalex mění tvář

na homepage

Dobré jméno Česka a pojem české sklo šířila značka novoborského Crystalexu na milionech kusů svých výrobků do celého světa. Po více než 50 letech se teď tento největší český výrobce nápojového a domácenského skla začal prezentovat novým logem a vizuálním stylem od studia Symbiont.

logo nove

Nové logo

 

crystalex_symbol

Vývoj symbolu

 

„Rozhodli jsme se změnit podobu loga a obchodní značky, která poprvé spatřilo světlo světa před půl stoletím při založení našeho sklářského podniku,“ potvrdil generální ředitel Tomáš Januš. Jak zdůraznil, svět se od té doby změnil k nepoznání, proto Crystalex ve spolupráci s odborníky vytvořil nový grafický koncept, jenž staví na dlouhé tradici a zároveň hovoří jazykem, kterému rozumí lidé po celém světě. „Každá linka i záhyb nachází své opodstatnění v naší soustavné sklářské práci, a dohromady tak tvoří štíhlý, elegantní a sebevědomý styl,“ uvedl Januš.

Dosavadní podoba loga Crystalex, tvořená ozdobným písmem společně s oválnou modrozlatou obchodní značkou „Bohemia Crystal“, už podle vedení sklářského kolosu nesplňuje nároky současného globálního obchodu včetně moderních trendů, jakými jsou rozvíjející se segment e-commerce a přesun komunikace na sociální sítě. Proto firma přichází s novým logem.

Podle obchodního ředitele Radka Šulty, změnou vizuálního stylu cílí Crystalex CZ nejen na posílení tržní pozice v tuzemsku, ale zároveň získání nových zákazníků po celém světě. „Změny se nebojíme, proměna je to svěží a elegantní,“ podotkl Šulta. Jak přiblížil, ještě před konečným výběrem nové značky měli na stole několik variant. „Ale pořád to byl jenom text, ve finální podobě každého upoutá symbol znázorňující křišťálovou korunku,“ řekl Šulta. Je si jistý, že jde o moderní ztvárnění jednoho z prvků, který se nachází v současné grafické podobě ochranné známky „Bohemia Crystal“. A k tomu bylo zvoleno autorské „A“, navržené přímo pro Crystalex a podobně jako symbol nad textem evokující ostré hrany křišťálu.

 

crystalex_banner

Banner

 

crystalex_inzeraty

Inzeráty

 

crystalex_merlantily

Merkantil

 

 

crystalex_web_mobil

kniha

krabice      taska

 

Zdroj zde.

 

Autorem nové identity je studio Symbiont:

Firma Crystalex nás oslovila se slovy „Chceme být moderní, nikoli zasloužilí!“, a požádali nás o vytvoření nového loga a vizuálního stylu, které by souzněly s jejich tradicí, skvělým řemeslem a kvalitou produktů. Netušili jsme, s jakou odvahou a pozitivní zpětnou vazbou se při tak zásadních změnách setkáme. Slovo Crystalex je téměř magické a obsahuje vše, aniž by bylo třeba cokoli doplňovat. Forma písmene „A“ v podobě krystalu a vzkříšení piktogramu z historické verze ochranné známky tvoří základ redesignu značky. Na toto nové tvarosloví navazuje celá vizuální komunikace firmy.

design: Denisa Myšková, Michal Smejkal, Ondřej Lím
písmo: Euclid Circular
foto: Filip Šlapal, Andrea Thiel Lhotáková
foto postprodukce: Jakub Přecechtěl

 

Zdroj a více ukázek vizuálního stylu zde.

 

 

logo stare 2

Předchozí podoby loga.

 

 

Jak se vám změna líbí?


Komentáře k článku

22. 6. 2021 08:11 pala

To "A" se mi tam taky pere, jinak se mi to moc líbí. Líbí se mi i to "A" mimochodem, jen jak jsou ty dva symboly vedle sebe, už to působí moc cryptograficky.

10. 6. 2021 12:18 Petr

Petr neup:
Jenže ono vlastně - které logo není zaměnitelné?
Vlastně všechny, které vyloženě nevyjadřují tu činnost té firmy.

Ale zrovna na fitko by tedy tohle logo bylo super :)

10. 6. 2021 10:09 Petr

Hm. Zlepseni a konecne posun do 21. stoleti, fajn. ALE - neprijde mi unikatni, je to zamenitelne. Podobne by se mohlo prezentovat cokoliv - bar, prodejce ecigaret, automobilka nebo fitko.

Zajimalo by me co bude s tradicni znackou "Bohemia Crystal"? Ta zmizi? Chapu, ze je to asi prilis podobny nazev tomu, co nabizi v tech milionech smejdskych suvenyr shopu v Praze...

Ale kdo jiny nez nejvetsi vyrobce napojoveho skla v CR by mel byt schopny prosadit tradicni znacku?

Podle me zustal Crystalex na pul cesty...

8. 6. 2021 08:26 wgx

Volkswagen. Das crystal :) jinak samozřejmě povedená práce

7. 6. 2021 21:35 Milan

ad posun k lepšímu - to by bylo snad cokoli

7. 6. 2021 19:39 DJ

Tak za mě jsem tam na první pohled viděl "čumák" lva.....i když nevím proč ;) to A je tam jediné, takže je tam navíc. Ale určitě posun k lepšímu.

7. 6. 2021 16:50 jakub

Fajn posun k lepšímu. Jen to podivné A mi tam trochu ruší a odvádí od symbolu...

7. 6. 2021 14:59 slow

Tak podle mě se to hodně povedlo. Pěkné, jednoduché, moderní, originální.

7. 6. 2021 11:08 Skoa Adam

Tak tohle se hodně nepovedlo. Škoda.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box