Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové logo SŽDC od Marvilu

Začátkem roku vypsala státní organizace SŽDC výběrové řízení na nové grafické ztvárnění loga, jehož vítězem se stalo Studio Marvil. Vítězná podoba loga se poprvé objeví při prosincovém zveřejnění jízdního řádu pro rok 2018. Jeho implementace bude probíhat postupně během následujících let v rámci provozu, údržby a modernizace. Hodnota zakázky je 1,9 milionu Kč.

Dosavadní logo nevystihuje všechny oblasti činnosti SŽDC a k tomu není ošetřeno řádnou licenční smlouvou. Všechny tyto skutečnosti vedly k přípravě výběrového řízení na grafické ztvárnění nového loga.

Oslovení účastníci výběrového řízení:
•     Studio Marvil
•     Dynamo design
•     Side2
•     Studio Najbrt

Forma oslovení se zvolila z důvodu velikosti SŽDC, tedy potřebou vysoké odbornosti a zkušenosti grafických studií. Samotné výběrové řízení proběhlo ve dvou kolech.

Vítězné logo nejlépe reflektuje zadání SŽDC. Nutnost zachování stávajícího písmenného složení značky, doplnění o grafický symbol, který je součástí loga a je zároveň samostatně aplikovatelný. Nejlépe vystihuje činnost organizace, tedy spojení SŽDC s železniční infrastrukturou. Podstatná je i srozumitelnost a zapamatovatelnost loga.

Hodnota celé zakázky činí 1, 9 milionu korun, zahrnuje samotné logo, zpracování grafického manuálu loga a jednotného vizuálního stylu SŽDC a také veškeré převedení autorských a duševních práv na státní organizaci. Obměna loga bude probíhat s ohledem na minimalizaci nákladů postupně během následujících pěti let v rámci provozu, údržby a modernizace. Poprvé využije SŽDC nové logo při zveřejnění nových jízdních řádů pro rok 2018.

Zdroj a více www.designportal.cz a www.marvil.cz.

 

Hodnocení redakce:

SŽDC změnu loga a vizuálního stylu potřebovalo už léta jako sůl. Nová identita – velmi vydařená – je výrazná a originální (řešení s písmenem Ž v podobě kolejí je nápaditá vícevýznamová hříčka – tato tzv. clever loga se nám vždy líbí). Marvilu gratulujeme.

Díky zajímavé odměně (kéž by takhle platili všichni) se tendru účastily jedny z nejlepších grafických studií v Česku, a tak by nás zajímaly i návrhy ostatních účastníků (pokusíme se je získat).

Hlavně je pozitivní, že se podařilo novou identitu vybrat a nedopadlo to jako před pár lety, kdy jsme se zúčastnili tendru SŽDC na maskotka mravence. Náš návrh se jim tenkrát líbil a dokonce jsme jej upravovali dle jejich připomínek, ale pak nastoupil nový ředitel a zakázku zrušil bez udání důvodu. A tak jsme nedostali ani korunu…

 

A jak se vybraný návrh líbí vám?

 

Pro zajímavost:

V roce 2011 byl jiný tendr. SŽDC se plánovala přejmenovat na Česká železnice. Z tendru, který SŽDC uspořádala, vzešlo vítězně pražské studio Dynamo design, které pak následně také logo vytvořilo a nechalo zaregistrovat na Úřadu průmyslového vlastnictví. Tehdejší vedení SŽDC logo akceptovalo a zaplatilo za něj částku 600 000 Kč. Nové vedení se poté rozhodlo nové logo nepoužívat a odůvodnilo to podobností s logem maďarských železnic.

 

Více zde.


Komentáře k článku

22. 9. 2017 14:10 Jan Černý

Dokonalé provedení a ten nápad výhybek a kolejišť - paráda!

6. 7. 2017 18:54 robot

Me se to libi, jen bych se mozna v budoucnu bal zda se to prilis brzy neokouka.

29. 6. 2017 15:51 Pala

Odvážná typografie, ale v důsledku to docela funguje. Pěkná práce

26. 6. 2017 08:27 Swantoviet

Ještě že nejsem šotouš, to bych trávil v depu nejbližšího nákladovýho nádraží 24 hodin 7 dní v týdnu čuměním na lokotky a kontenjnery. Super práce!!!!

Uvidíme práce konkurence?

24. 6. 2017 11:33 Lukáš

Marvil, prvotřídní práce ! Dynamo trochu slabší. Tyhle dvě studia jednoznačně vedou. Najbrti už jsou absolutně odpískaní, Side2 vůbec neznám, asi tam byli tak nějak do počtu.

24. 6. 2017 11:08 Black Poncho

...přesně jak píše Jan Vybíral, příjemný na oko, rozpoznatelný a klidně doživotní :-) ....je to fakt parádní !!!!! :-)

23. 6. 2017 23:01 Martin Blažek

Sakra to je boží! Ty kontejnery chci domů! :-D

23. 6. 2017 17:42 Petr

Marwill super, Dynamo bída.

23. 6. 2017 17:15 pes

super! nádherná práce

23. 6. 2017 15:12 Jan Vybíral

super logo, krasny aplikace, bude to prinos kultivaci verejneho prostoru (treba na nadrazich)

23. 6. 2017 12:51 wgx

Skvělý, co víc dodat?




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


font-banner




UGD logo na vysku-box