Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Maskoti útočí


Legendární závod Jizerská 50 má nového maskota – veverku Jizerka. Zajímavé je srovnání například s aktuálně zveřejněnými maskotky fotbalového eura 2008 nebo maskotem Lele (čínsky štěstí) paralympijských her v Pekingu 2008. Nemohu se ubránit pocitu, že čeští maskoti mívají bohužel většinou nemoderní kresbu připomínající stylem sovětský kreslený seriál Jen počkej zajíci ze sedmdesátých let… Jde o podobu očí, tvar rukou a další detaily, které by měly být výrazné, charakteristické a odlišující (tedy stejné vlastnosti, jaké platí i pro loga)… I styl kresby maskota se totiž mění a podléhá módním trendům.

 

Jizerce podobný maskot ve stylu průměrných dětských omalovánek doprovázel i MS v hokeji v Praze (autorkou byla akademická malířka Romana Andělová – viz Font 74).
Červený 3D tučňák je ze soutěže na maskota programu Flash (více ukázek na http://osflash.org/osflash_mascot_contest_submission_gallery).
Pod ním pak podivný panáček programu esf Evropské unie. Zcela vpravo pak sedí také veverka, ale Huli (ta by asi Jizerskou padesátku neuběhla). :-)
 
Další maskoty jste mohli spatřit např. ve Fontu 41 (článek o sportovních maskotech) nebo 95 (Olympiáda 2008) a dalších Fontech.
O jednom z nejslavnějších světových maskotů – Bibendovi od Michelinu – jsme zase psali ve Fontu 84 (téma CI pneumatik). I maskoti se vyvíjejí – proto dostal nedávno Bibendum také trojrozměrnou podobu.
-OK-

Weby, kde naleznete různé maskoty ze světa:
http://www.tvacres.com/animals.htm

www.answers.com/topic/list-of-mascots


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.