Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Ilustrátoři – nová platforma českých ilustrátorů

V listopadu 2009 vzniklo sdružení českých ilustrátorů s názvem ILUSTRÁTOŘI a založilo dlouho očekávanou platformu pro českou ilustrační tvorbu. V únoru 2010 uvedlo do provozu svůj web! www.ilustratori.net

(tisková zpráva ze dne 4. 3. 2010)

Název

Název ILUSTRÁTOŘI svou lapidárností, českostí a přitom mezinárodní čitelností předjímá cíl sdružení vytvořit českou ilustrátorskou platformu, společnou půdu setkávání tvůrců ilustrací s nakladateli, s redakcemi novin a časopisů a v neposlední řadě se širokou veřejností.

Jaromír Plachý

 

Vizuální styl

Konceptem vizuálního stylu sdružení je absence jakéhokoli jednotného vizuálního stylu. Místo loga slouží nápis ILUSTRÁTOŘI nemají logo, který je vysázen libovolným fontem. Tato koncepce se zakládá na přesvědčení o nesmyslnosti sjednocovat rozmanitou ilustrátorskou tvorbu pod společným logem a zároveň umožňuje použít prostředky na vytváření CI v jiných oblastech činnosti sdružení.

Kateřina Šachová

 

Důvod k založení

Motivem k založení je dlouhodobé postrádání fungující platformy pro ilustrátorskou obec, která by soustavně podporovala rozvoj české ilustrační tvorby. Organizace tohoto typu v zahraničí běžně vznikaly a vznikají, pro dobrý příklad nemusíme chodit daleko, na Slovensku působí Asociácia ilustrátorov (ASIL).

 

Lukáš Müller

 

Cíle

Mezi hlavní cíle občanského sdružení ILUSTRÁTOŘI patří

· postupné vytváření databáze českých ilustrátorů

· prezentace činnosti členů prostřednictvím webových stránek sdružení, vydáváním ilustrátorského katalogu apod.

· informování o aktuálním dění v oboru ilustrace (výstavy, soutěže, veletrhy, workshopy)

· zprostředkovávání kontaktů mezi tvůrci ilustrací a nakladatelstvími, redakcemi novin a časopisů, designérskými 
  studii apod.

· pořádání akcí podporujících českou ilustrační tvorbu (výstavy, workshopy, soutěže)

 

Dora Dutková

 

Zahájení činnosti

Občanské sdružení ILUSTRÁTOŘI bylo založeno v listopadu 2009, v únoru 2010 byl spuštěn jeho web na doméně www.ilustratori.net. V plánu na rok 2010 je vydání tištěného katalogu s ukázkami prací členů sdružení, na léto 2010 se připravuje ilustrátorský workshop.

 

Alžběta Skálová

 

Lidé

ILUSTRÁTOŘI byli založeni skupinou ilustrátorů kolem Juraje Horvátha, ilustrátora, nakladatele a vedoucího ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Právě tito lidé jsou v současnosti také členy výboru sdružení - Michaela Kukovičová, Vojtěch Domlátil, Alžběta Zemanová, Maria Makeeva, Eva Maceková, Františka Lachmanová. Předsedkyní sdružení je Klára Škofová, absolventka oboru dějiny a teorie designu a nových médií na VŠUP.

Sdružení přijímá členy z řad renomovaných ilustrátorů a stejnou měrou z vod začínajících tvůrců. Rozhodující je celková kvalita práce, řemeslná zručnost a originalita výtvarného pojetí. ILUSTRÁTOŘI neomezují svůj pohled na jednu oblast ilustrace, šíře jejich záběru jde od knižní ilustrace přes novinovou a časopiseckou ilustraci, animaci a komiks až po aplikace ilustrací v designu, grafickém designu nebo ve veřejném prostoru.

 

Juraj Horváth

 

Právní statut a financování

Nezisková organizace ILUSTRÁTOŘI je občanské sdružení registrované Ministerstvem vnitra ke dni 25. 11. 2009. Jeho finančními zdroji jsou v současnosti pouze členské příspěvky, v budoucnu bude usilovat také o získání darů, grantů a dotací.

Kontakt

www.ilustratori.net

Klára Škofová, předsedkyně sdružení: ilustratori@email.cz

korespondenční adresa: ILUSTRÁTOŘI, Juárezova 15, Praha 6, 160 00

IČO: 22827005


Komentáře k článku

10. 3. 2010 18:12 marek

Kdyz uz to nekdo zaklada, tak by si nejdriv mohl poresit webovou prezentaci. Tohle se mi vubec nelibi a odrazuje me to v prohlizeni praci tech lidi, co tam jsou. skoda.

9. 3. 2010 13:22 Karel

ad HEHE a Veve:
Zajímavý je sesznam autorů. Je to jako u jiných odborných "seskupení" - ne každý, kdo tam je, je tím, za co se deklaruje, a ne každý, kdo tím opravdu je, tam je...

9. 3. 2010 09:50 náhodný

"Vyčerpány systémové limity serveru." Web jim nejede.
A já myslel, že tužka je nekonečná :)

9. 3. 2010 09:18 Veve

Mně ten nápad bez loga připadá fajn. Nemyslím, že je tu ten článek tak docela kvůli CI... Ty ilustrace si sakra někdo prohlídl? Seznam jmen přečetl? Nač ty kecy potom? Zejména Hehe... Založ si, prosím tě, založ, uvidíme, kam to dotáhneš, hrdino :*

Vedle studia DRAWetc. (komerční ilustrace) tady co já vím žádné další "sdružení ilustrátorů" nefungovalo, Ilustrátoři jsou evidentně zaměřeni jinak, což je dobře. Takováhle platforma tady skutečně chyběla, řekla bych.

8. 3. 2010 23:27 Jakub

Michal Malina:. ne...mají přeci své ilustrace

8. 3. 2010 23:14 Ondra

nápad možná dobrý, ale web je katastrofa

8. 3. 2010 16:57 HEHE

opět budu za urýpaného.... ale proč si ta parta přátel nezaloží dejme tomu nějakou uměleckou skupinu/sdružení? Proč by měli zrovna tito lidé zakládat "platformy" české ilustrace? Asi taky napíšu nějaké stanovy a založím si nějaké sdružení... a třeba získám víc zakázek

8. 3. 2010 13:46 Michal Malina:.

...a budou mít Ilustrátoři své logo?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


font-banner
UGD logo na vysku-box