Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Čeští studenti uspěli v soutěži na téma EU a nediskriminace

Mladí čeští výtvarníci zvítězili ve finále soutěže o nejlepší plakát pořádané Evropskou komisi na téma „EU a nediskriminace“. Soutěž se konala ve dvou věkových kategoriích – od 12 do 14 let a od 15 do 18 let – a čeští studenti Střední umělecké školy z Liberce uspěli ve starší z těchto kategorií. Do soutěže, jejíž výsledky dnes vyhlásila komise ve svém sídle v Bruselu, přišlo na šest tisíc plakátů.

 

Hlavní autor návrhu „komiksového“ plakátu z dílny libereckých studentů Filip Menšl po vyhlášení výsledků řekl, že při vymýšlení motivu vycházel z toho, že diskriminace není jen jedna, ale je jich více – nejen rasová, ale třeba také diskriminace vyznání, pohlaví či sexuální orientace.

Z každé ve společnosti diskriminované skupiny si proto hlavní autor návrhu vybral jednoho zástupce, který ve stylizované jednotné grafické úpravě na plakátu říká, v čem je jiný, například kvůli barvě pleti nebo kvůli víře.

„Velký důraz je kladen na člověka, který si to čte, protože všichni (na plakátu) říkají: A jaký jsi ty? Tím pádem ukazují, že ten čtenář patří mezi ně, že je jeden z nich.“, uvedl Menšl. Plakát doprovázejí také slogany „Každý je jiný, ale všichni jsme lidé“ a „Každý z nás chce být šťastný, každý z nás na té samé planetě“.

Soutěž se konala ve všech 27 státech Evropské unie a byla vyhlášena z iniciativy místopředsedy Evropské komise Franka Frattiniho k letošnímu Evropskému roku rovných příležitostí pro všechny. Zúčastnily se jí týmy mladých výtvarníků. V České republice do soutěže přišly téměř čtyři stovky prací reprezentujících 1300 studentů. Liberecký tým postoupil až do finále, kde se utkal s týmy z Itálie a z Portugalska a zvítězil.

17.12.2007 - 17:51, autor: ČTK.

 


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.