Font

archiv

Výběr jazyka

cs / en

 

Plakát na cestě k sametové revoluci

plakaty

„Plakát na cestě k sametové revoluci“ tak zní název výstavy v pražském kině Světozor, kde se můžete až do 31. prosince 2019 přenést do let 1946–1989. Kurátor Pavel Rajčan připravil k výročí 17. listopadu ze sbírky Terryho ponožek výběr šedesáti plakátů, které dokumentují pouť naší země z temných padesátých let, přes pražské jaro 1968 až ke svobodě.

Výstava nabízí společenské plakáty, které dokumentovaly, komentovaly a propagovaly různé vrstvy společenského života naší někdejší Československé socialistické republiky a uzavírá se plakáty k sametové revoluci 1989. Vystavené plakáty lze rozdělit do čtyř základních skupin: volební, politická propaganda, filmové plakáty jako nástroj propagandy a obecné společenské plakáty.

Plakát byl samozřejmě mocnou zbraní komunistického režimu. Ten jej vysílal do českých ulic při nespočtu příležitostí v masivním nákladu, a to s razancí hodnou kovaných soudruhů. Pestrost a bohatost této náruče propagačního kvítí byla opravdu rozmanitá,“ říká Pavel Rajčan, kurátor Terryho ponožek, jejichž sbírka obsahuje přes tisíc takovýchto plakátů.

Pravidelné výstavy Terryho ponožek ve foyer kina Světozor jsou přístupné zdarma a neměli by je minout diváci kina před filmem či po filmu, ale ani příznivci grafiky a výtvarného umění i historie kdykoliv během otvírací doby kina.

Plakát na cestě k sametové revoluci_05

3

6


Kurátorská sbírka Terryho ponožek
obsahuje 100 000 plakátů, a to 20 000 různých druhů. Z nich je zhruba 3000 zahraničních a 5000 nefilmových. Většina sbírky je však zastoupena fenomenálními filmovými plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu. Veškeré plakáty jsou digitalizované, díky čemuž TP uchovává jejich podobu pro příští generace. Pravidelné výstavy plakátů se konají ve foyer kin Světozor, Bio Oko, Aero, Scala v Brně či Bio Central v Hradci Králově. Výstavní činnost TP však přesahuje naše hranice, plakáty byly vystavovány v desítkách zahraničních zemích například v Japonsku, Španělsku a USA.

Plakát na cestě k sametové revoluci_01      Plakát na cestě k sametové revoluci_02

10      7

https://www.terryhoponozky.cz/


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


font-banner
UGD logo na vysku-box