15. ročník Mladého obalu zná své vítěze
15. ročník soutěže Mladý obal přinesl velké změny. Soutěž získala výraznou vizuální identitu a byla nově rozdělena na kategorie s tématy „Obal na sladkost“ a „Komiks“. Nové zaměření přilákalo rekordní počet účastníků a do soutěže dorazilo téměř 530 prací. Porota zasedla začátkem dubna ve složení Jan Činčera, Jiří Pelcl, Thomas Feichtner, Monika Bajlová, Tomáš Prokůpek a Libor Vožda.
Kategorie „Produktový obal“ zaměřená v letošním roce na „Obal na sladkost“ byla hodnocena ve dvou skupinách. Do skupiny studentů vysokých škol a mladých designérů do 30 let se přihlásilo přes 230 tvůrců. Mladý obal už několik let ovládají studenti z Kanady a ani v letošním roce tomu nebylo jinak. Na prvním místě se letos už počtvrté za sebou umístila kanadská studentka, tentokrát Anne-Marie Brouillette z montréalské Univesité du Québec s obalem na medovou cukrovinku „Au septième miel“.
Střední školy překvapily stejně vysokou účastí, letošní ročník přilákal na 220 studentů. Porota vybrala jako vítězný návrh obal na zmrzlinu „Nanynčin nanuk“ od studentky Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti Viktorie Prokopové.
Kategorie „Jiný pohled“ byla jednou z novinek 15. ročníku Mladého obalu. Letošní téma „Komiks“ mělo do soutěže přilákat grafiky, ilustrátory a kreslíře a zpřístupnit soutěž i těm oborům, které do předchozích ročníků nezasahovaly. V kategorii se sešlo přibližně 80 velmi různorodých prací. Vítězkou se s krabičkou od čokolády „Kakaová bohyně“ stala Rufina-Maryia Bazlova ze Západočeské univerzity v Plzni.
Ceny vítězům jednotlivých kategorií předávali: Lars Wallentin, přední světový odborník na obalový design, který 40 let pracoval jako šéf designér ve společnosti Nestlé, Jan Činčera, přední český obalový designér a dlouholetý předseda soutěže, Jiří Pelcl, produktový designér, architekt a profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, Tomáš Prokůpek, redaktor architektonického časopisu Era 21 a komiksové revue AARGH!, Radovan Wicha, marketing manager společnosti Model Obaly a iniciátor soutěže Mladý obal a Libor Vožda, konstruktér obalů ze společnosti Model Obaly.
Finanční odměnu pro vítěze věnovala společnost Model Obaly, vyhlašovatel soutěže, věcné ceny darovali: nakladatelství Labyrint, časopis Font, AARGH!, Uměleckoprůmyslové muzeum a Pixmac.
Výstava 60 nejlepších prací 15. ročníku Mladého k obalu bude k vidění ve foyer Národní technické knihovny v Praze od 24. května do 21. června. Poté se přesune do Satelitu, Slovenského centra dizajnu, kde ji budou návštěvníci moci shlédnout mezi 23. červnem a 11. červencem. K výstavě vychází katalog.
16. ročník soutěže Mladý obal bude vyhlášen na podzim roku 2010. Veškeré informace bude možné nalézt na stránkách soutěže: www.mlady-obal.cz
Mladý obal je soutěž, kterou již 15 let vyhlašuje společnost Model Obaly. Organizátorem projektu je od roku 2009 CZECHDESIGN.CZ. Soutěž Mladý obal každoročně sleduje originální nápady v obalovém designu, je určena studentům a mladým tvůrcům. www.mlady-obal.cz
(tisková zpráva)
Na další informace a zajímavosti o soutěži se můžete těšit na stránkách připravovaného čísla časopisu Font.