Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Město Rýmařov má nové logo

Rada města na základě soutěže a posouzení odbornou komisí schválila logo a logotyp města Rýmařova od akademického malíře Ondřeje Šmerdy.

Dosavadní podoba hlavičky webu města s tradičním znakem.

 

Město Rýmařov plánuje vytvoření nového vizuálního stylu, jehož základem by mělo být logo a logotyp města. Rada města proto vyhlásila dne 15. června 2015 soutěž o logo a logotyp města. Soutěž byla otevřena pro širokou odbornou i laickou veřejnost. V prvním kole soutěžící měli za úkol vypracovat návrhy loga a logotypu města Rýmařov na formátu A4 v barevném a černobílém provedení a ke každému návrhu připojit krátkou písemnou informaci o tom, co chtěl svou prací zdůraznit, jaká je symbolika návrhu ve vztahu k městu. Do druhého kola soutěže mohlo postoupit celkem 5 návrhů.
Ve stanoveném termínu do 24. srpna 2015 bylo doručeno celkem 35 návrhů loga od 14 autorů. Odborná komise ve složení Ladislav Baslar, Jiří Františák, Mgr. Martina Kohoutková, Ing. Miloslav Marek a Jakub Vala z nich vybrala 3 postupující návrhy a vyzvala autory k dopracování v souladu se zadáním soutěže. Komise po posouzení návrhů doporučila radě města soutěž ukončit bez vyhlášení vítěze a vyhlásit znovu s tím, že zadání bude mírně modifikováno, aby bylo pro případné zájemce o účast dostatečně srozumitelné.
Rada města tedy soutěž dne 12. října 2015 vyhlásila znovu; v termínu do 18. listopadu 2015 bylo doručeno celkem 56 návrhů loga, odborná komise vybrala dva návrhy, které postoupily do druhého kola - jejich autory jsou Alena Ihnátová z Rýmařova a Ondřej Šmerda z Prahy. Autoři byli vyzváni k dopracování návrhů dle požadavků komise.

Rada města na návrh odborné komise schválila jako oficiální logo města Rýmařova návrh akademického malíře Ondřeje Šmerdy. Logo vychází z tradičních barev města. Autor konstatoval, že sama slabika „Rý“ je velmi neobvyklá a nemůže se jí pyšnit žádné jiné město v České republice, a je tak naprosto jedinečná. Čárka nad ypsilonem je pak provedena ve tvaru obecného listu, který symbolizuje, že město Rýmařov je zasazeno v krásném přírodním prostředí Jeseníků a je i přitažlivým cílem turistů.

         

Akademický malíř Ondřej Šmerda je profesionálním grafickým designerem s bohatou zkušeností v oblasti designu log a firemního stylu, je autorem mnoha známých log – Národní muzeum, SmartWings, Zlaté stránky, nakladatelství Portál a Fragment, Mistrovství Evropy v krasobruslení 1999 a dalších.

 

Logo bude užíváno na propagačních tiskovinách, dárkových a reklamních předmětech, dokumentech Městského úřadu Rýmařov, vizitkách zaměstnanců Městského úřadu Rýmařov, webových prezentacích, expozicích na výstavách a veletrzích apod. Logo může být použito pro organizace města (Byterm Rýmařov, Teplo Rýmařov, Městské služby Rýmařov apod.).

Logo nebude v žádném případě nahrazovat stávající znak města, který bude nadále užíván v souladu s platnou legislativou.

Zdroj zde.


Komentáře k článku

3. 3. 2016 11:47 Jaromír

Města se mají prezentovat stylizovanou heraldikou, protože to je pro ně typické a funguje to staletí. Novodobé snahy o novou identitu měst nemají u nás většinou smysluplný základ a za pár let budou stejně v koši. Proč nevymýšlíme věci, které mají trvalejší hodnoty a kvality s pohledem na generace dopředu?

Každopádně slabika "Rý" a její opis je podle mého absolutně nedostatečný "argument" pro použití do jakéhokoliv loga a nemá tady místo. Postrádá to jakýkoliv smysl.

2. 3. 2016 12:44 Martin Pecina | book-design.eu

Nápad beru, provedení je tak na tři minus. Akademický malíř nechť maluje, typografové nechť dělají loga, protože ta typografie je žalostná, o zeleném listu nemluvě.

1. 3. 2016 11:00 DerDesigner

No hlavně v zimě to bude vtipné: dostal jsem RÝMU

16. 2. 2016 13:00 ax

Když pominu to, že při pohledu na tohle logo se mě zmocní chuť na jablko :) Není to zas tak špatné - tipuji obec, kudy protéká nějaká řeka nebo tak něco - úrodná nížina - sady, zemědělství.......Aha počkat nemělo to být logo pro podhorskou obec? Rýmařov - historické město - krásné, ale drsné prostředí - rozsáhlé, bohapusté, kopcovité hvozdy v okolí. "Drsný kraj, drsní i lidé." Že by vlk propíchnutý šípem? Dobou prověřená klasika, která má stále co říct? - Docela by mě zajímalo jak vypadají ty ostatní loga - tady mi to přijde jako "rozumíme tomu jako kozel petrželi, tak vyberem logo od někoho kdo  je známý a nejlíp z Prahy-to bude mít zaručeně úspěch." Ty keci o slabice Rý jsou nedůvěryhodné - a i kdyby - bez toho vysvětlení je to prostě  "něco"  - může to být firma co vyrábí jablečný mošt, nebo sójový mlíko nebo já nevim..... Rozhodně však né město Rýmařov.

16. 2. 2016 12:58 věra marešová | blog.vgrafik.cz

achjo ...