Font

ostatní

Výběr jazyka

cs / en

 

Nejkrásnější české knihy roku 2016 vyhlášeny

Ve středu 19. dubna v 18 hodin proběhlo v letohrádku Hvězda slavnostní vyhlášení cen 52. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Letos poprvé o cenách rozhodla mezinárodní porota, která vybírala z 250 přihlášených titulů.

Nejkrásnější knihou v kategorii odborné literatury se stal TABOOK BEDEKR nakladatelství Baobab. Ve vysoké konkurenci mezi krásnou literaturou se nelépe umístil Letec Otto Hanzlíček vydaný nakladatelstvím Labyrint. Nejkrásnější knihou pro děti a mládež se stala Hafanova dobrodružství z dílny Kudlapress. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze zabodovala mezi učebnicemi a didaktickými pomůckami svým Manuálem japonského laku. Nakladatelství Arbor vitae societas uspělo v kategorii knih o výtvarném umění s publikací StArt. Sport jako symbol ve výtvarném umění. Nejkrásnějším katalogem se stal titul RGB3D vydaný Galerií Zdeněk Sklenář. Prestižní výběr uzavírá autorská kniha Jindřicha Štreita Kde domov můj z nakladatelství wo-men. Ministerstvo kultury ČR honorovalo každou z výše uvedených knih částkou 50 000 Kč.

Další ocenění na knihy čekala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentskou práci a udělil Cenu Arna Sáňky za knihu Oáza studentům Ostravské univerzity v Ostravě. Spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze pak zástupci PNP zvolili ještě nejlepšího grafika či grafičku ve věku do 30 let, stala se jí Nikola Hoření za svou knihu Kéž by!, která získala rovněž čestné uznání Svazu polygrafických podnikatelů. Hlavní cenu Svazu však dostal titul Proměna, vytištěný v tiskárně iDigitisk. Unie grafického designu ocenila zpracování kuchařky Škoda nevařit 2 grafických designérů Petra Bosáka a Roberta Jansy. Spolek českých bibliofilů jako již tradičně zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga, stal se jím Martin Dyrynk za titul Žemlička malíř. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu za ilustraci Mikoláši Axmannovi za jeho autorskou knihu Verše z Knihy Kazatel.

 

Až do 28. května bude v letohrádku Hvězda otevřena výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2016 doplněná výběrem Nejkrásnějších knih světa 2015 laskavě zapůjčených nadací Stiftung Buchkunst.

Autory grafického designu výstavy stejně jako katalogu letošního ročníku soutěže jsou Štěpán Marko a Jaromír Skácel.

 

Kompletní TZ a výsledky letošního ročníku najdete v přiloženém pdf: TZ_NCKR_vysledky_NEW.pdf (dokument Adobe PDF)TZ_NCKR_vysledky_NEW.pdf


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.