Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Ministerstvo školství vyhlásilo soutěž na nové logo

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dnes vyhlásilo otevřenou soutěž pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Její podstatou je návrh nového loga ministerstva, které bude po další léta reprezentovat úřad navenek a které se stane značkou českého školství, ale i sportu, mládeže a dalších rezortních agend.

Ode dneška až do konce února mohou studenti všech středních, vyšších odborných a vysokých škol předkládat ministerstvu své návrhy na podobu nového loga. Ačkoliv je předpoklad, že nejvíce soutěžních návrhů přijde od studentů škol s grafickým, uměleckým nebo designérským zaměřením, zapojit se může každý. Výjimku tvoří fyzické a právnické osoby mimo vzdělávací systém, neboť soutěž je pojata také jako motivace žáků k uplatnění teoretických znalostí a dovedností v oboru.

Došlé návrhy bude posuzovat odborná komise složená z pracovníků ministerstva i osobností působících v oblasti českého designu, grafiky, reklamy a podobně. Ten návrh, který bude vyhodnocen jako nezdařilejší se stane na příští léta grafickou značkou ministerstva. Jeho autor navíc získá odměnu ve výši pěti tisíc korun.

Původní logo ministerstva je několik let staré a neodpovídá současným grafickým požadavkům. I nadále však zůstane ve výbavě odboru vnějších vztahů a komunikace, kde bude využíváno do doby plného zavedení nového grafického stylu úřadu.

Kompletní podmínky soutěže jsou ke stažení zde.

Převzato z: www.msmt.cz 

Kdo je ještě ochoten účastnit se soutěže s takovými podmínkami? :)


Komentáře k článku

18. 2. 2011 13:15 kolemjdoucí

návrh Milana Plevy je dobrý. Ještě to dotáhnout.

18. 2. 2011 13:06 kolemjdoucí

návrh Milana Plevy je dobrý. Ještě to dotáhnout.

17. 2. 2011 12:34 Adra

Tak mě teď přijde spíš směšné to, že většina lidí to vidí uplně jinak, než my tady a ještě nadávaj, že ministerstvo nemá kam vrážet prachy tak prý vymýšlí nesmyslné soutěže. viz. debata na Novinkach http://www.novinky.cz/diskuse?id=226986&articleId=/veda-skoly/224918-ministerstvo-skolstvi-prihazuje-za-logo-zaplati-vic-nez-planovalo.html&sectionId=986 /> nejlepší jsou řeči typu, že logo namalujou i za 1000 Kč a bude dobrý... Uáááááááá!!!!

10. 2. 2011 10:23 bez komentáře

Soutěž o nové logo ministerstva byla vyhlášena 2. února a zájemci mohou na jeho podobě pracovat až do konce měsíce. Za první týden již doputovalo třináct různých návrhů od jedenácti autorů. Jsou mezi nimi studenti středních i vysokých škol a většina z nich splňuje požadavky vyhlášené v rámci soutěže.

Ministerstvo školství přistoupilo k této formě výběru z důvodu vysoké úrovně českého školství v oblasti grafiky a designu, ale i proto, aby podpořilo tvůrčí práci studentů všech oslovených škol. Ačkoliv se totiž předpokládá zejména účast studentů odborných škol, soutěže se mohou účastnit žáci i jiných institucí. To dokládají například návrhy studentů z fakult pedagogických, veterinárních či farmaceutických. Jeden návrh přišel také ze Slovenska a na možnost účasti v soutěži se informovali i studenti z Polska.

Logo, které se po další léta stane grafickou značkou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bude vybírat odborná porota složená ze zástupců ministerstva a osobností českého designu, grafiky a umění obecně. Vítěz získá odměnu pět tisíc korun. To ale není konečná suma, neboť se jedná pouze o odměnu za samotný návrh. Jeho rozpracování bude dále honorováno dle nabídky, jejíž předložení je součástí podmínek soutěže. Počítáno je i s variantou, že student sám nedokáže grafický manuál rozpracovat a v tom případě s ním bude uzavřena dohoda o spolupráci při tvorbě manuálu, který zpracuje odborná firma. I za tuto činnost získá autor vítězného návrhu honorář. Nově se ministerstvo školství vzhledem ke kvalitě došlých návrhů rozhodlo autora vítězného návrhu odměnit mimo avizované částky pěti tisíc korun také značkovým notebookem Apple MacBook.


Vybrané logo, které splní podmínky zadání a bude vyhodnoceno jako nejlepší, veřejnost spatří pravděpodobně v březnu. Jeho zavádění do praxe ještě několik následujících měsíců potrvá, ale například na webových stránkách bude zveřejněno téměř okamžitě.

9. 2. 2011 22:57 Michal Stránský

Nestíhám se do diskuse rozumně zapojit, tak alespoň posílám odkaz na stránky MŠMT, kde je příspěvek, který ji (diskusi) nejspíš znovu oživí.
Jakoby to tu někdo z MŠMT četl a pokusil se (dosti svérázně) na některé pochybnosti zareagovat.
http://www.ceskaskola.cz/2011/02/autor-vitezneho-loga-ziska-odmenu-i.html

9. 2. 2011 15:34 silvio

to jsou jen kecy, že je ČR malá, jaká paranoia? ČR není zas tak malá aby v porotě takové soutěže seděl profesor a jeho student nebo jeho bývalý student, tohle lhaní Jakube neobhájíš,

navíc mi definuj TOP grafika, jestli myslíš všechny lidi v TDC?
to je k smíchu, jsou tam i velice průměrný grafici

9. 2. 2011 13:47 Jakub

To už ale zavání paranoiou. Přece ČR je malá a co se týká top grafiků, tak se u nás znají skoro všichni... Lidi zTDC, UGD, AUG, VŠUP - samí kámoši.  :-)
Aby nikdo z poroty neznal nikoho z účastníků nelze. A bylo to zcela veřejné...

9. 2. 2011 12:43 to určitě!

to jakub

to možná jen podle tebe byla férová!
jenže v porotě byl pan prof. a vyhráli to jeho studenti, že by náhoda?

klasický příklad střetu zájmů: v odborné porotě jsou dva lidé z TDC co se znají a jedna z jejich studentek, takže hádej kdo vyhraje?


stejné to bylo v poslední soutěži na sčítání,
přečti si umístění na prvních místech, všichni se znají, že by náhoda?
a v porotě kámoši ...

6. 2. 2011 04:33 HEHE

Dan> přesně tak, ale to platí jak pro Garcy, tak pro UGD.

To že v UGD jakožto organizaci, která neprovádí jakoukoli kvalitativní selekci svých členů, je spousta subjektů nesrovnatelně horších s kdejakým freelancerem a nebo studentem je neodiskutovatelný fakt.

Z toho vyplývá že tzv. "profesionalita" je velmi diskutabilní i vzhledem k apelu UGD. Profesionalita, talent a kreativita nemá pevn zškatulkování. Tudíž by neměli býti vyloučeni ani studenti. Naopak omezovat zakázku této povahy jen a pouze na studenty je zhovadilost.

Dle mého je jakékoli omezování pohlavím, oborem, papírem atd kontraproduktivní. Naopak samy podmínky mohou odfiltrovat značné procento paskvilů. Jestliže je člověk dost zkušený na to odevzdat perfektní koncept kompletního vizuálu se všemi náležitostmi v náležitém výstupu, tak není důvod pochybovt o schopnostech dotáhnout celou zakázku. Když je vyhlášena idiotskou formou soutěž na nějaký piktogram bez jakékoli participace profesionality a nulového faktoru motivace odměny... tak je jasné že jako odpověď dostanou pastelkama načmárané ježky (jako v případě rádio Jihlava).

Největší ostudou je že organizace, které mají být nositeli profesionality a prestiže ČR notoricky opakovaně plodí takovéto bláboly.

Ad dobročinost studentů atd. Nebo osvěta ve školních lavicích jak mají dělat projekty zadarmo. Lepší by byla osvěta o tom že vykonávají regulérní zaměstnání a tudíž je třeba požadovat odpovídající plat vzhledem k nákladům na software, hardware, znalosti atd. Neustále je tu vytvářen podivný precedens o tom že kvalitní design je levná záležitost a může to zpatlat kdokoli. Napováženou je to, když na tom participují pedagogové.

4. 2. 2011 23:16 Silvia Weinzettelova

Celá táto situácia sa nedá nazvať inak ako fraška.
Predpokladám, že keby sa okolo tejto "súťaže" nerozvírili vody, dopadlo by to podobne ako s inými obdobnými súťažami = víťaza by nevyhlásili a logo + CI by aj tak skončilo u profesionálov, viď
http://www.abcinterier.sk/news.php?sel=7&id=3591. Slovenské Centrum Dizajnu tiež najprv vyhlásilo verejnú súťaž, no nakoniec aj tak vyzvali 10 designerov / agentúr a vyberalo sa z nich... Týmto vôbec nezatracujem študentov, sama som študent :) každý, kto má aspoň trošku v hlave, vidí že celá táto narýchlo splácaná súťaž nie je férová a postráda jasné pravidlá, že duševné vlastníctvo & celý proces nemá cenu 5k (za ktoré si víťaz ani len dobrý tablet nekúpi, možno si len-tak-tak zaplatí mesačný nájom) a že tým, že vyhlasujú že "v ČR má navíc vzdělávání v této oblasti dlouhou tradici a české školy vychovávají přední odborníky na grafiku a výtvarné umění" si akurát protirečia a podceňujú hodnotu designu a budúcich odborníkov.
Holt, mohlo si ministerstvo ušetriť trapas...

4. 2. 2011 20:17 Garcy Vizu _ www.garcy.net

ono to ma dva faktory, ten prvni, ze je ta soutez uplne vedle a trapna, je vsem jasne.

druhy faktor je ale zcela klasicky a to je breceni "profesionalnich" grafiku, kteri se souteze nemuzou zucastnit. nekdo tady nadava na vypsani souteze a odmenu, na druhou stranu at se UGD podiva do vlastni pusy, kdyz nemuze zkousnout, ze jeji velci "profici" do toho nemuzou jit a oznacuje studentskou praci za neprofesionalni a zkratka, ze na to student nema. dejte si facku, studenti treba VSUP delaji 10x lepsi praci nez pulka slavne UGD a jsou mnohem schopnejsi. proc by tedy soutez nemohla byt jen pro studenty? jednou je hajite a podruhe, kdyz nekomu unika zvanec od huby, je zase ponizite, abyste mohli mit taky sanci. FAIL

4. 2. 2011 16:18 Jana

Mě se vůbec nelíbí, když se odděluje logo od manuálu. Ten by měl dělat autor loga (ví, co a jak myslel a jak to využít třeba dál, jak rozpracovat verze atd.). Tím by se také zabránilo tomu, aby logo udělal nějaký amatér a pak to po něm někdo celé musel kodifikovat v ci. Navhuji apelovat na sjednocení tvorby loga a ci u všech soutěží.
Jinak fandím unii

4. 2. 2011 16:11 Ondřej Kafka

Podle Unie grafického designu podmínky soutěže na logo MŠMT znevažují grafický design. Zkušenosti z minulosti nás přesvědčují, že takto vypsané soutěže nevedou ke kvalitnímu výsledku. Rozsáhlý projekt CI (logo jen jednou z jeho částí, od jeho kvality se ale celý vizuální styl odvíjí) pro významný subjekt státní správy je vysoce odbornou a složitou disciplínou, kterou by měli za adekvátních finančních podmínek řešit profesionálové se zkušenostmi v tomto oboru (ti by měli být také v komisi vybírající nejlepší řešení). Unie proto zaslala panu ministrovi dopis, ve kterém vyjádřila své znepokojení a nabídla spolupráci při zorganizování důstojné a smysluplné soutěže. Odpověď očekáváme.

4. 2. 2011 11:20 Pepa

Mnoho povyku pro nic.

Z pohledu grafika mě to vůbec netrápí. Na světě jsou miliony potenciálních klientů a jestli se jeden z nich rozhodl zkusit to touto formou, tak proč ne. Já zájem nemám a o prestižnosti takové reference mám pochybnosti. Tak jako tak nesplňuju ani vstupní podmínky do soutěže, páč nejsem student.

Z pohledu daňovýho poplatníka sice nevěřícně zakroutím hlavou, ale následně mávnu rukou. Přecejen je to lepší než tradiční zkorumpovaná veřejná soutěž, ve které to vždycky dostane za statisíce nějakej předem dohodnutej hajzlík a o kvalitu vůbec nejde (což je taky důvod, proč mám pochybnosti o prestiži jakékoliv reference, vzešlé z veřejné soutěže). Státní sektor má závažný systémový poruchy a nedostatky, tak nemá cenu řešit a léčit jednotlivý symptomy a projevy.

4. 2. 2011 11:06 Jakub

U log se cena dělí na cenu za grafický návrh a na licenci (autorská práva dle doby a četnosti užívání). Cena za návrh může být ev. nižší, ale hodnota autorských práv za používání díla by snad měla být vždy stejná, ne?
Jak to mají třeba zpěváci od OSA? Prostě je nějaký princip na základě kterého za používání díla dostávají tantiémy všichni podle stejného klíče, ne? MŠMT na tom ale chce ušetřit? Kdyby za pár let ale ten student šel k soudu, tak ten mu může dát z a pravdu (jako se třeba autorských práv domáhal autor loga soc. dem.) a museli by mu doplatit statisíce... To přece nejde v právním státě obejít a autora "okrást" o autorská práva.

4. 2. 2011 10:51 Berni

Napadl mě ještě jeden, hodně závažný problém této soutěže. Ministerstvo, jakožto státní orgán, by mělo respektovat zákony. Nechápu tedy, jak mohou vyhlásit soutěž, určenou jen pro studenty a nabízet za ní finanční odměnu. Drtivá většiná studentů, ruku na srdce, používá „kradený“ software, případně studentskou licennci. A co je mi známo, studentské licence nepovolují komerční užití (snad kromě posledního CSka od Adobe).

Je tady tudiž spor ohledně legality takto dodaných log. Místo finanční odměny by mělo ministerstvo udělit odměnu věcnou (nejspíše na hraně s legalitou, nejsem právník).

Chápu, že ilegálním způsobem vzniká hodně prací, ale zrovna státní orgán by měl jít příkladem. Toto krásně ukazuje, že ve státní správě je bordel a ilegální činnost :-)

4. 2. 2011 10:42 Jakub

MartinCZ :  to je naivní uvažování - ať si ty děti zkusí namalovat nějaké logo, pět tisíc je pro ně až moc. Tady jde ale o něco jiného - o princip.
A ten je, že se zde evidentně podceňuje hodnota odborné a náročné duševní práce. To vytváří pak ve společnosti mylnou představu, že logo a CI je sranda, kterou může udělat kdokoli a za pár korun.
Funguje to tak i jinde?  Bude pana ministra vozit místo řidiče student autoškoly (ať má praxi), bude mu vařit student kuchař (ať se to kluk naučí, co na tom, že se z toho panu ministrovi udělá nevolno), bude televizní reklamy namísto Renče točit za pár korun na své videokameře žák ZŠ, který by jednou chtěl být slavným režisérem???? Zamyslete se nad tím, co by měli dělat studenti a co profesionálové!

4. 2. 2011 10:36 lh > MartinCZ

Ja s Vama v tomto ohledu souhlasim, me se hlavne nelibi ten dikriminacni pristup, ze je to pouze pro studenty. Proc by stejno pecku do portfolia nemohl mit jakykoliv subjekt, ktery je ochoten se nechat odirat. Dale se mi nelibi nedostatecne zaruky ze strany ministerstva vuci vyherci co se dalsiho rozpracovani tyce. Bojim se scenare kdy student dostane svych 5, a studio co to pozdeji zpracuje do CI svych 150.

4. 2. 2011 09:42 aaape

MartinCZ>
To je sice pěkné, ale u loga a vizuálního stylu jde hlavně o to, aby to fungovalo a sloužilo. Jistě, že student může udělat supr logo a za 5 000 Kč, ale to logo se musí implementovat, udělat manuál atd. A to by měl dělat někdo, kdo to umí a má s tím zkušenost. Jinak to ani nejde. Pro instituci jako je ministerstvo zpracovat CI fakt nebude sranda (já bych to dělat nechtěl).

Nejde tedy jen o těch 5 000 Kč, ale obecně o princip této akce. A CI není jen o logu (obrázku). Což si bohužel zatím zadavatel státní sektor (mnohdy i soukromý) neuvědomuje.

4. 2. 2011 08:58 easyfunky

Souhlasím MartineCZ a dokonce je to možná zajímavý nápad zrovna pro školství.

4. 2. 2011 08:37 MartinCZ

S dikutujicimi nesouhlasim. Ano, soutez je vyhlasena amatersky a ja sam duvod, proc by melo mit ministarstvo vizualni styl odlisny od jinych neznam.

Presto, neprehanite zde hodnotu a cenu prace? To se vse hodnoti jen penezi? Nenapadlo tady nikoho, ze student grafiky, ktery vyhraje soutez na logo ministarestva, ma pecku v portfoliu?

Je mi z mnoha zdejsich nazoru docela spatne. Mym studentum multimedialnich technik cas od cas dodam kontakt na nekoho, kdo potrebuje neco natocit nebo vyfotit, postavit web... a oni to radi prijmou casto i za malo, ne-li zadarmo nebo za cenu technickych nakladu. Prave kvuli budovani zkusenosti a portfolia.

Dobrovolnictvi bude, a to si uvedomme, zcela klicove pri budovani praxe a zvysovani konkurenceschopnosti na trhu prace. Bez nej, budete jen lidi s papirem z vysoke skoly. A proste budou zakazky komercni a budou zakazky nekomercni. A IMHO, tahle mi prijde prave jako ta nekomercni, aby se do ni takovi jako vy co vydelavate milony, nechteli hlasit a zkusili si to ti uplne zacinajici. Proc ne?!

3. 2. 2011 23:02 alen

Proč by měla mít ministerstva vlastní loga? To už nestačí státní znak? Ona nějak bojují o zákazníky? Potřebují nějakou vlastní identitu, jinou, než že jsou orgán státní správy ČR?

3. 2. 2011 21:49 vitt86

Na jejich webu vidím protikorupční linku, co to poslat tam...

3. 2. 2011 21:25 tralala

PRO: Tomáš tomas.borovina(zavinac)seznam.cz
Nebo kokain. Akože šlahneme si a spravíme logo. Mohli by preplatiť víťaznému študentovi...

3. 2. 2011 20:24 Kanibal

Kouzelné! Dnes když víme, že praní prádla stojí 50 a projekce 500 milionů, je pět tisíc balzámem na duši... tak přece jen se někde šetří! A ty děti z toho budou mít radost! Už se na to logo těším :-O

3. 2. 2011 18:41 Tomáš

Asi se přihlásím, jako logo mě napadl klokan, prázdná kapsa a hodně vyskakuje. Jen zas nevím, abych nenaštval lidi z Bohemky.

3. 2. 2011 15:33 Filosof

Muhehe. Připomíná mi to soutěže VŠ o redesign webů :-)

3. 2. 2011 15:20 Berni

Takhle jsem se už dlouho nezasmál :D předpokládám, že se jedná jen o vtip ze strany ministerstva.
V opačném případě se opravdu jedná jen o výsměch všem, kteří se zabývají designem a grafikou.
Za tuto odměnu se soutěže nemůže zůčastnit nikdo, dokonce ani student, který zná hodnotu své práce.

3. 2. 2011 13:59 Ondřej Kafka

Dovolil jsem si jako tiskový mluvčí Unie grafického designu dnes poslat panu ministrovi dopis s žádostí o přehodnocení takto nastavené soutěže. Jeho případné zveřejnění bude odvislé od reakce ministerstva.

3. 2. 2011 13:48 lh

Tohle je na trestni oznameni nebo vypolustrovanou mistnost.

3. 2. 2011 13:31 áj

....že neznají hodnotu grafických autorských prací mě nepřekvapuje, ale že jako ministerstvo školství neumějí rozlišovat předložky "s" a "z" to je tedy na pováženou: "...návrhy dalších fyzických a právnických osob budou s tohoto výběrového řízení vyloučeny."

3. 2. 2011 13:00 Sinatra's Altruistic Union

We will support government department (focus on middle europe) and others (especially jealous nerds ;o) subjects who does not feels equally sexy and cool with joy ;-)

3. 2. 2011 12:49 Čenda

"...v ideálním případě maximálně 3 různé barvy" Mimochodem, zná někdo 3 barvy, které by byly stejné?

3. 2. 2011 12:47 Čenda

S takovým rozpočtem nekoupí logo ani v logobance... Alespoň studenti krásně uvidí, jak to po škole chodí...

3. 2. 2011 12:31 Petr

Ze zadání:

Studenti jiných typů škol se soutěže mohou zúčastnit také, návrhy dalších fyzických a právnických osob budou "s" tohoto výběrového řízení vyloučeny.

3. 2. 2011 12:31 Petr Vytiska

A ministerstvo spravedlnosti prej bude vyhlasovat dovednostni soutez pro studenty pravnickych skol ohledne zastupovani statu ve vecech verejnych :D

3. 2. 2011 12:27 Dan

Situace primo jak delana pro UGD. Uvidime jak se k tomu postavi.

3. 2. 2011 12:22 adam P

tak to už snad ani nesnese komentář :( souhlasím s martinem. a posílat by se to klidně mohlo nejenom jménem UGD, ale klidně bych se pod to s chutí podepsal ať je to osobní a vidí kolik lidí si o tom myslí co je to zač :)

3. 2. 2011 12:04 Lukáš Sudacki

Velebnosti, chce se mě blejt.

3. 2. 2011 11:38 Jiskra

Tak to napište jim.

3. 2. 2011 11:14 petr

totální výsměch!!!! to se ministerstvo zase ukázalo...banda diletantů a nevzdělanců.... achjo...

3. 2. 2011 10:59 Michal Malina:.

Dnes je 1. dubna?
______________
Proboha vždyť je to totální devalvace trhu českého grafického designu ze strany Ministerstva!!! Jsou normální? To tam rovnou měli dát, že to chtějí zdarma a možná by to vyznělo líp.

"soutěž je pojata také jako motivace žáků k uplatnění teoretických znalostí a dovedností v oboru." - Logo zadají studentům, protože se ušetří. Dobrá výmluva na to, že české Ministerstvo nezná ani zdaleka duševní hodnotu autorského díla nebo že by fakt neměli peníze?

3. 2. 2011 10:49 Martin Pecina | martin.typomil.com

Já si myslím, že pro tyto případy by se měla vyrobit šablona dopisu. V něm se ministerstvu (městu, instituci nebo nějakému jinému pitomci) vysvětlí, že pořádat SOUTĚŽ, kterou bude posuzovat deset lidí a povleče se týdny a měsíce, aby nakonec vítězný student dostal odměnu ve výši ojetého mobilního telefonu, je krávovina.