Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Středověká identita

Prohlédněte si krásné obrazy, ukazující na heraldickou funkci odlišení se. Povšimněte si, jak z barevnosti erbu (praporu) vycházela třeba i barevnost oděvů…

 

Z toho by si lecjaký odpůrce systémového řešení jednotného vizuálního stylu mohl i dnes brát příklad…

Více zde.

 Zajímavý soubor textů o zavedení uniforem a jejich barevného členění ve středověku naleznete zde.

 

Vybíráme:

Jednotné uniformy nevznikly čirou náhodou. Ve středověku byly jednotlivé vojenské části rozlišovány podle korouhve a byl-li majitelem movitější šlechtic, nesli vojáci jeho barvy na svém odění buď ve formě pestrobarevného kabátce, nebo na svém šatě nesli vyšitý znak.

…Na počátku třicetileté války neexistovaly ještě vojenské uniformy v našem slova smyslu. Objevují se však jejich náznaky. Do jednotných krojů byly už oblékány tělesné gardy a palácové stráže panovníků, ty však můžeme považovat za svého druhu livrej. Takové byly také modrobílé kroje dvou set mužů tělesné gardy Fridricha Falckého, umístěné za bitvy na Bílé Hoře uvnitř obory u letohrádku Hvězda…


Komentáře k článku

31. 5. 2011 17:51 Petr

Strašný Davide, protože váš příspěvek je vyloženě útočný a urážlivý. Článek např. odkazuje na další stránky, kde se čtenář může dozvědět spoustu dalších informací. A aby se na tyto informace čtenář vůbec dostal, nalákal ho právě tento článek.

31. 5. 2011 14:40 Font OK

Pane Kotuláne, o co vám jde? Jde přece jen o odkaz na zajímavé obrázky z blogu BibliOdyssey (viz uvedený zdroj). Nikdo netvrdí, že to je námi psaný hodnotný článek. Když vás to nezaujalo (nás ano), mohl jste to přeskočit a ušetřil byste si nervy. :) Přeji krásný den plný klidu a pohody.

31. 5. 2011 13:34 davidkotulan

Podle čeho soudíte? Ti kteří vědí více než vy jsou podle vás vyšinutí? Nebo se vám zdá tento článek nějak hodnotný? A v čem?

31. 5. 2011 10:37 Petr

Davide Kotuláne, vyšinutý jste asi vy. :)

31. 5. 2011 02:33 davidkotulan

Pro ty co budou namítat francouzské a německé křižáky tak v evropě měli němci pouze černé uniformy. Až invazí do země písku se to změnilo na bílou a to protože 1. bílá je barva čistoty, pravdy a odvahy 2. byl na ní lépe vidět červený kříž znázorňující prolitou krev krista no a ve finále na bílé barvě byla vidět prolitá krev křesťanského "mučedníka-rytíře". Pravá identita začala až kolem 1. světový války a to spíš ve vycházkových uniformách. Jenže opět dle barev vlajky. A protože první barevné provedení vlajek začali keltské a slovanské kasty (obludy měli dávno, ale barvy až v euforii z nakradených barev od římánků), které měli sakra velké území, má dodnes spousty států v evropě stejné barvy na státních vlajkách i podobné mýtické obludy v erbech. Takže opět barevně nic moc na hraní. Možná takhle nějak to pojmout fonte?

31. 5. 2011 02:18 davidkotulan

Strašný fonte,
kdo vám sem na ten blog píše? Vyšinutý grafik o pauze na cigaretě? Občas vaše blog články jsou tolik informativí jako popisek volantu v manuálu felicie.
Jak už tu někdo psal "No šlo o život - aby se navzájem nepobili druhové ve zbrani." tohle ví snad každej kdo nechodil za školu v sedmém nebo osmém ročnílu ZŠ, jen autor članku asi ne. A i každej ví že na těch kartičkách je zbarvení uniforem buď v rukou autora, nebo finančníma dispozicema šlechtice. Reality je tam asi tolik jako Trinity v Matrixu. Protože tohle rozhodně už na první pohled vlajkonoši nejsou. Také co se týká barevných stejnokrojů, tak vše začalo až někdy kolem 17století. Do té doby to spíš bylo - má na to peníze nebo nemá. Jinak v drtivé většině vyhrávaly obyčejné šaty krémové nebo béžovovo-žluté barvy. Od 17. století se začaly používat barevné označení uniforem podle největšího podílu barev na vlajce. Francouzi nejčastěji modrou, španělé červenou (i rakušáci) a angličané modroua červenou a rusové modrou a bílou. Jinak v drtivé většině všechny monarchie měli tři barvy uniforem -červená, modrá, bílá, vzácně zelené nebo růžové. Ironií bylo že strany stejně jako bytvu si vybírali barvu uniforem. Jakmile měli obě strany stejnou barvu, byl to pak velitelský a bitevní zmatek :-) Do 17 století to bylo jednoduché, sedláci v pytlích, rytíři v plechu a šlechtici v tom nejdražším co bylo. Řádový řytíři měli většinou černou sukenu - 1. aby nebylo vidět pro nepřitele že jsou zraněný a mimo hru a 2. aby nebylo pro spolubojovníky vidět že jsou posr@ný strachy :-)
Jsem zvědavej co bude autor článku psát až zjistí že nejlepší sladěnost barev mají mexikáni :-) Žeby paprika?

25. 5. 2011 14:06 minduser

No šlo o život - aby se navzájem nepobili druhové ve zbrani. Vizuální identita má jistě kořeny v této pragmatické potřebě vizuální identifikace (a ta potřeba je mnohem mnohem starší, určitě už od prvních kmenů...)

Škoda, že tato potřeba chránit vlastní život se v této souvislosti už vytratila. Kdyby šlo úředníkům při vypisování soutěží na loga a JVS o život, asi by si dali jinak záležet :o))




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.