Font

fontshop

Výběr jazyka

cs / en

 

Ročenka UGD 2012

Tak Unie grafického designu po letech příprav vydala svou první reprezentativní publikaci, mapující práci svých členů. Bohužel ne všech…

V první řadě nepíšeme tuto recenzi zcela objektivně, protože jsme se coby členové UGD na vzniku ročenky podíleli a pomáhali jí přes různé porodní bolesti na svět. Ročenka 2012 je první svého druhu, a tudíž nemapuje jen poslední rok, ale umožnila všem členům prezentovat práce z posledních několika let. Pokud vyjde nějaká další, předpokládejme například za dva roky, bude obsahovat již jen ukázky z tohoto období.

Ročenka vyvolávala mezi členy UGD od prvního nápadu bouřlivé debaty. Jak bude vypadat? Jak členit práce? Bude příspěvky někdo vybírat nebo v rámci objektivního pohledu nebude žádná cenzura? Nakonec bylo vyřazeno jen několik technicky nekvalitních podkladů. Jistou daní za otevřenost a nevýběrovost UGD je, že ne každý člen je špičkový designér. Přesto je většina ukázek kvalitní a zajímavá (škoda, že řada členů, jako třeba studia Marvil nebo Side2, ukázky své kvalitní práce neposlala). Že je výsledná publikace přijímána pozitivně, je z velké části díky úsilí Štěpána Holiče ze studia Lemon design, který se pro ročenku obětoval. Urgoval podklady, upravoval je a navrhl jak její grafickou podobu, tak i atraktivní polygrafické zpracování – obálka je na metalickém papíru Mirror Board 305 g. Zvolená písma (Union a Tabac Slab) a čistý layout nenarušují ukázky jednotlivých prací (loga a vizuální styl, tiskoviny a plakáty, knihy a periodika, reklama a kampaně, web a multimédia, 3D a obalový design).

Osmdesátistránková ročenka je pro zájemce o současný český grafický design, případně pro klienty hledající dodavatele grafických služeb k dostání za symbolickou cenu.

 

 autor  Unie grafického designu
 vydavatel  Unie grafického designu
 rok vydání  březen 2012
 cena  89 Kč + ev. poštovné a balné
 ISBN  978-80-260-2041-7