Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

ODS představila nové logo se stylizovaným ptákem

Občanští demokraté upravili ptáka ve svém logu. Ten byl přitom od vzniku strany nedotknutelným a nezaměnitelným symbolem dříve dominantní pravicové strany. „Neletí teď doleva, ale vzhůru,“ řekl předseda ODS Fiala. Jeho nová, zjednodušená podoba má symbolizovat i změny, jimiž prošla ODS.

„Občanská demokratická strana prodělala v uplynulých měsících řadu vnitřních i vnějších změn. Jako správná konzervativní strana se ale měníme evolucí, ne revolucí. Proto jsme přistoupili i k mírnému redesignu našeho loga. Konzervativci mohou být spokojeni — pták byl zachován. Jen dostal modernější podobu a neletí doleva, ale vzhůru. Jako celá ODS,“ představil nové logo předseda strany Petr Fiala.

Autorem nového loga je grafik Libor Jelínek, který stojí například za grafickými návrhy log společnosti Air Bank, dopravní firmy CS Cargo, Českých Radiokomunikací, Mendelovy univerzity v Brně, vydavatelství Economia nebo úpravou loga plzeňské Škodovky.

 „Nabídka zpracovat logo ODS pro mne byla výzvou. ODS v současnosti prochází změnou a nové logo má signalizovat nový začátek. Strana se chce pod vedením Petra Fialy odstřihnout od ne vždy pozitivní minulosti a dát najevo, že neustrnula a stále se vyvíjí. Zároveň jsem chtěl ve značce zachovat základní hodnoty ODS i historický kontext v podobě nově stylizovaného ptáka jako symbolu svobody a volnosti,“ uvedl Jelínek.

 

V historii ODS jde o několikátý redesign loga. Pták, který symbolizuje svobodu a volnost, je ve znaku strany od roku 1992. ODS dodneška používala logo z roku 1998, které bylo mírně pozměňováno například při volebních kampaních.
Původní logo navrhl Petr Šejdl a poprvé se objevilo v parlamentních volbách v roce 1992.

Zdroj a více zde.

Jak se vám nová „ódéeska“ líbí?


Komentáře k článku

9. 6. 2018 17:22 jakub

to pavel: co to je zase za blbost? Takže Zelení si myslí, že mají zelenou krev? :-D

6. 6. 2018 16:47 pavel

ODS si asi myslí, že modrá barva je automaticky i modrá krev. Ale naštěstí není!

6. 7. 2015 10:41 E

napadá mě fajn, ale když už á tolik volnosti kolem sebe pták, tak bych malinko te volnosti přidala i písmenům

6. 7. 2015 10:41 E

napadá mě fajn, ale když už á tolik volnosti kolem sebe pták, tak bych malinko te volnosti přidala i písmenům

26. 6. 2015 07:19 Filip Sladký

Dobře udělané, redesign který dává smysl a je nějakým posunem dopředu. Takže za 1.

19. 6. 2015 18:19 karel

Tak si rozbaluju Mozzarellu a pročítám, co že se to chystám jíst. A jejda, to mi něco připomíná!
http://www.vimcojim.cz/cs/

19. 6. 2015 00:25 šmahem

ODŠ!

16. 6. 2015 13:19 Sparta.net

Když dáte pod to staré logo stejný přechod jak má to současné a dáte logo bílý, pak to porovnáte objektivněji.
Tahle barevná kombinace je 8 let stará a bílé logo s modrým pozadím už se používalo posledních pár let. A upřímně, přišlo mi mnohem lepší.
Pták letěl do prava, ano!
Font mi přijde .. no nelíbí se mi.
Obecně jde o změnu, inovaci ... Osobně podle mě k horšímu a navíc, nová ODS si mohla odpustit "investice" do nového loga a následné nahrazování všech propagačních materiálů novými s novým logem. Je to podle mě další zbytečné utrácení této strany, která si "nově" "zakládá" na šetření.

10. 6. 2015 22:26 Jan Vybíral

Podle mne jde o kvalitní redesign – pták není už popisná "ilustrace", ale elegantní stylizovaný grafický symbol a především nápis a symbol nyní mnohem lépe k sobě pasují a vytvářejí kompaktní celek.

10. 6. 2015 17:48 Richard S.

Pěkná práce! Velký posun k lepšímu.

9. 6. 2015 11:22 Tomáš

Pták mává na lepší zítřky, font je tlustej jak špekáček, který si opejkají voliči ODS u ohýnku v Krušnejch horách.

7. 6. 2015 14:58 wein

>speedy
Přečti si svůj původní příspěvěk, pak můj. Možná ti pomůže, když nahlídneš do knihy E. H. Gombricha Umění a iluze.
A samozřejmě, extrémismus je sviňa. Souhlasím.

7. 6. 2015 02:04 speedy

wein: To bychom pri extremnim strachu z mozneho nevhodneho vykladu uz nikdy nesmeli pouzit treba ani samotne slovo ptak. Takze tatove budou radeji rikat detem - hele, na obloze leti dvojnozi, teplokrevni a vejce snasejici obratlovci. Nehlede na geometricky tvar kosocrtverce (Renault) atd.

6. 6. 2015 11:34 wein

Malá terminologická: Značky jsou pokračováním heraldiky. Pan předseda Fiala se mýlí, pták na starém logu letí doprava. Stačí si za Fialu umístit staré logo a kde je pravá a kde levá?! Nový tvar, pokud je to pták, tak mi evokuje třepetající poštolku nad polem, kterak slídí po nějakém soustu... Speedy by měl počítat s tím, že různočtení jednoduchých tvarů je zcela přirozená věc, se kterou grafik musí počítat.

4. 6. 2015 15:50 * Karel *

nelíbí, je to částečná ztráta identity a navíc nový tvar je zaměnitelný/neoriginální

4. 6. 2015 13:54 ups

Vypadá to, jakoby nějakému písmenku uletěl háček.

3. 6. 2015 14:12 dj bobo

povedené, jak kompo, tak typo. bez ptáka klidně i Ostravská Důlní Společnost :-)
jednoduché až na dřeň, a to je dobře. plkání okolo kolem už si politici/tyčky obstarají sami.

3. 6. 2015 10:20 Swantoviet

Hm, ODS jako správná ČESKÁ konzervativní strna s*ala na duševní vlastnictví a plagiovala co se dalo, viz. brand á la NBA. :-D

K dnešnímu faceliftu: Typo skvělá, kompozice OK, pták se mi líbí.

Prosím, aby všichni hodnotili brand a nikoliv partaj.

3. 6. 2015 10:11 wgx

Technicky dobře zvládnuté, ale jinak se mi to moc nelíbí. Je to strohé, bez emocí. Letící pták jako velmi silně zažitý symbol ODS, jde tady trochu do pozadí. Proti původnímu logu je menší a graficky příliš fádní, minimalistický, uzavřen do kružnic, postrádající svobodu. Kdybych to měl oznámkovat jako ve škole, dám za 3.

2. 6. 2015 19:49 Honza A

Me to připadá, ze ptak leti do dalky, pryc od nas...

2. 6. 2015 17:07 HEHE

btw: z vážného kyblíku radosti... to "S" je celkově tmavší, oproti vyváženější předchozí variantě. Opticky je v prvním případě malé, v druhém případě pak nízko posazené.

2. 6. 2015 17:00 HEHE

Jakožto zástupce neznalé cílové veřejné biomasy, od nové strany ODŠ, očekávám narovnání politické kultury. Mohu jen na značovat, i stěny mají uši.

2. 6. 2015 13:50 speedy

Eda: je to jasne stylizovany letici ptak, a kdo v tom vidi prdel, a navic ma potrebu to napsat na blog pro grafiky, mel by se nad sebou zamyslet (radobyvtipne uvazovani na urovni zaka prvni tridy)

2. 6. 2015 11:58 Eda

Tonik: Klid Toníku, nějak zapomněl pro koho jsou loga primárně určena - pro masy, nikoliv proto, aby se pár odborníčků mohlo poplácat po rameni a říct, to je dobrá práce. Důležité tedy je, jak na logo reagují prostí lidé, co v nich evokuje a zda si jej spojí se společností (firmou, stranou etc.). Takovým člověk jsem i já, prostý pobíječmuch, sice nejsem odborník, ale mě to zkrátka ptáka nepřipomíná, ani dokonce toho, kterýho jsme kreslili v první třídě. Zato mi to připomíná právě ty dvě půlky, ono i to zaoblelní by tomu odpovídalo a straně také....vesměs je to dobře odvedené logo...

2. 6. 2015 01:26 MatesV

Font je perfektní, odstín modré taky mnohem lepší, než dříve. Ale původní pták se mi líbil víc, možná by stačilo ho jen trochu zjednodušit. Tohle mně přijde jako řadové 'moderní' logo. Mám pocit, že všechno se dneska dělá stejně...:-/

1. 6. 2015 19:58 Tonik

Podle myho urcite posun, pismo dobry, zjednoduseny motiv taky, dobre to sedi na to pismeno S. Neni to spatny. A rozhodne je to vic zjednodusenej ptak nez zadek. Ten tam muze videt jen primitiv, co ma sam v hlave nas****.
A kdyz je tady tolik chytrych a uzasnych grafiku - kde jsou vase prace? Vypada to, ze Font vybira jen to nejhorsi (aspon podle komentaru) a vase super moderni designy jsou nekde ukryte. Pochlubte se a ukazte neco svyho, kdyz jsou vsichni tak hrozni.

1. 6. 2015 17:34 Eda

Vypadá to jak prdel.

1. 6. 2015 15:53 Dan

"pták" mi spíše evokuje šipku dolů... alespoň font udělal malý krok vpřed

1. 6. 2015 15:26 Vítek

Takže zase klasika, nejedná se o NOVÉ logo, ale pouze o facelift - minimalistický.
Za typografii ruka nahoru. Co se týče symbolu ptáka - je to nemastné a neslané. Ale také na druhou stranu - kdo by čekál něco od konzervativců. Asi není proč.
Lepší než předchozí verze, ale žádná hitparáda se nekoná....

1. 6. 2015 15:17 Jakub

Za mě dobrý. Čistý.

1. 6. 2015 15:09 Standa

První fáze šipky dolů... Jsem zvědavý na web

1. 6. 2015 13:41 Matlafous

Co mě napadá:

Vágní eurologo.
Nuda, nuda, šeď, šeď.
Diletanství.
Pták neletí vzhůru, ale klesá dolů.

Takže Libor Jelínek přesně vystihl hlavní aspekty ODS. Skvělá práce.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.