Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Kterak matfyz vybíral logo

Zajímavé čtení přináší zápis z 2. zasedání propagační komise ze dne 24. 10. 2014, na kterém se vybralo nové logo Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy…

Varianty nového loga

 

Ze zápisu vybíráme:

V další části zasedání komise byly prezentovány návrhy grafického řešení nápisu Matfyz. Zadání pro zúčastněné firmy bylo jednotné „prezentace slova Matfyz“. Celkem prezentovala své návrhy tři grafická studia.

První prezentaci provedlo studio ReDesign. Celkem byly ukázány 4 grafické návrhy. Během krátké prezentace byla zdůrazněna potřeba jednotného vizuálního stylu. Během krátké diskuze po prezentaci návrhů se ukázala možná potíž s licencovaným písmem použitým v jednom z návrhů (dotaz J. Kousala). J. Dolejší navrhl použít barevné rozlišení oborů dle prezentovaného loga (M – červená, F – modrá) a přidat například zelenou pro informatiku.

Druhá série grafických návrhů byla prezentována firmou Remembership. Přednášející zdůraznili, že vycházeli z malého průzkumu mezi studenty, který si sami udělali, a na jeho základě pracovali se sdělením, že „Matfyz je plus“. V textu slova „matfyz“ proto používají „+“ na místě „t“. P. Svoboda navrhl, zda by nebylo lepší pracovat se sdělením „matfyz = +“. J. Podolský vyjádřil pochybnosti nad čitelností slova. M. Cieslar se zajímal o to, jak dlouho firma působí na trhu, jak je tato společnost velká, jaké velké zakázky měli. Odpovědí bylo, že fungují asi 1,5 roku v počtu 6 osob a zaměřují se na budování spíše menších značek. Další dotazy směřovaly opět k čitelnosti, použití v zahraničí a byla vyjádřena pochybnost o tom, zda plus spíše neevokuje podobu křížku.

Návrh třetí (firma Carton Clan) pracoval s obdélníkem sestaveným z několika geometrických tvarů doprovázející slovo matfyz. Grafická skupina se zabývá především prezentací uměleckých věcí, přednášející ukázala např. zašifrované vizitky. Na rozdíl od předchozích návrhů byl tento značně tvarově varibilní, bylo prezentováno několik nápadů na seskupení útvarů např. do tvaru stylizované odmocniny (pro matematiku), planety (pro fyziku), počítače (pro informatiku) a učitele (pro učitelství). M. Vlach konstatoval, že se jedná nejen o hraní s „kostičkami“, ale i s barvami. Rozproudila se diskuse o tom, že motiv založený na podobném principu byl několikrát použit na obálce knih. Prezentující uvedla, že podobný ve smyslu použití geometrických útvarů jistě ano, ale ne přesně tento. Tudíž nehrozí autorské napadnutí motivu. Proběhla diskuse k jednotlivým návrhům, M. Vlach opakovaně zdůraznil, že nediskutujeme o zcela konkrétní podobě typografického loga, ale o tom, který z návrhů má takový potenciál, aby mělo smysl s jeho předkladateli dále spolupracovat. J. Valenta konstatoval, že nápad v návrhu první firmy byl nulový a u druhé zanedbatelný. MFF UK by se měla prezentovat jinak než řada různých firem. Uvedl, že se třetím návrhem by bylo možné pracovat. J. Kousal navrhl o návrzích hlasovat. J. Wild podotknul, že pouze třetí návrh vykazuje alespoň nějakou variabilitu. M. Vlach vysvětlil svůj postoj, že se snaží přistupovat k novému logu také tak, aby „neuráželo“ nikoho z M, F, I sekce. M. Mareš upozornil na možnost pracovat se třetím návrhem trojrozměrně, tzn. bylo by možné z něj sestavit i nějaký propagační předmět, hračku. M. Cieslar přistoupil k hlasování s tím, že hlasujeme o tom, který návrh má cenu dále rozpracovávat, a tedy se kterou firmou pokračovat ve spolupráci. Každý mohl hlasovat pro dva návrhy. V tomto okamžiku bylo v sále přítomných 24 členů komise. Pro první návrh bylo získáno 7 hlasů, 12 pro druhý a 16 pro třetí. M. Cieslar konstatoval, že propagační komise není jednotná, ale nejvíce členů se kloní ke třetímu návrhu. V. Koudelková navrhla, aby se rozpracovalo návrhů více a daly se posoudit též studentům. L. Veverka uvedl, že tato varianta je značně nákladná. Na to M. Cieslar diskusi o logu uzavřel s tím, že propagační komise doporučuje dále pracovat se třetím návrhem.

Následně po prezentaci a zahájení zavádění značky se objevil web, jehož autor – student Jiří Setnička požaduje k logu diskuzi: „Proto se mi také nelíbí, že o novém logu nebyla otevřena žádná veřejná diskuze a bylo mezitím v relativní tichosti přijato a propagačním akcím fakulty již bylo doporučeno ho začít používat.“

Zdroj a více zde.

Grafický manuál ke značce najdete zdezde (dokument Adobe PDF).

Co na průběh výběru nové značky matfyzu a samotnou značku říkáte? :)


Komentáře k článku

1. 7. 2017 19:32 Archimedes

U toho hlasování jsem byl a rozhodně to nebylo jednoznačné.

Bylo potřeba logo pro "praktické" účely - ten starý kulatý přeplácanec MFF UK, co vypadá dobře jako metrová plaketa na zdi, ale v prezentaci je zcela nepoužitelný, není snadné změnit kvůli vyššímu vedení univerzity. Ten musí zůstat "oficiální", bohužel.

Bylo potřeba něco, co zaměstnanci budou chtít používat - to se vcelku splnit povedlo (proto jsem se i ocitl omylem tady, když jsem hledal stránku s logotypem v plné verzi). Bylo potřeba něco, co bude čitelné, jednoduché a co uspokojí různorodou smečku od matematiků po učitele a to pokud možno na delší dobu. Jinak by to dopadlo jako některá jiná loga, která byla vysoutěžena a zaměstnanci instituce je ignorují, kdekoliv můžou, protože jsou pro jejich účely propagace nepoužitelná (podobný osud možná čeká nové logo ČVUT, kdy například při dodržení pravidla logotypu není možné udělat třeba imatrikulaci na směrovku letadla, která by z hlediska letectví nebyla na pěst).

Ten polotangram není dokonalý, ale je používán pro svůj účel celkem bez keců. To je celé.

19. 6. 2015 00:27 no konečně

tady na fontu taky něco zajímavého!

18. 5. 2015 11:42 profík

Stačilo málo, ale místo toho vznikla nějaká onanie s meaningless barvičkama a objektem, který se okouká rychleji než se stačí vůbec ohřát. Ať žije mrhání časem a penězi.

18. 5. 2015 03:04 Van

Tangram.
Zpotvořený tangram.
Nepřesně zkonstruovaný zpotvořený tangram.

17. 5. 2015 11:36 Petr

Dj bobo > přesně, Charms :-) :-)

15. 5. 2015 10:11 speedy

a mě Ivánku kamaráde .-D

15. 5. 2015 09:45 dj bobo

bože kriste hrom do toho!
a ten zápis, to je čtivo! Trošku mi to připomělo D. I. Charmse.

15. 5. 2015 00:57 Pastelka

Ten zápis je neskutečně zábavné čtení. V duchu jsem si to představil jako divadelní představení.

14. 5. 2015 23:36 Jakub

Chtěl bych vidět i ty zbývající návrhy, který ta "odborná" komise tak snadno a s přehledem hned smetla ze stolu.

14. 5. 2015 14:58 stanislav bílek / www.apoka.cz

at je výsledek jakýkoliv, a je již několikrát zmíněno jinde, nicméně udivuje mne erudovanost a odbornost s jakou se pouští studenti zcela jiného oboru do hodnocení takové problematiky jako je tvorba a vizuální stránka logotypu / viz. aktivita jednoho ze studentů /- ač chápu, že je částečně toto logo zaštituje. Přeji, aby i jim do jejich práce vstupovali například architekt či lékař a tvrdil, že dané matematické řešení je hloupé apod.. ale chápu, každý může snadno říci, že modrá je málo modrá a logo je příliš hranaté, či málo kulaté, ale trochu respektu k práci z jiného oboru bych očekával.. je to úsměvný ...




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.