Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Plakát nového filmu Svěrákových je výjimečně ilustrovaný

na homepage

Vytvořit zajímavý filmový plakát, který přitáhne do kin co nejvíce diváků, bývá pro tvůrce často tvrdý oříšek. Režisér nového snímku Betlémské světlo Jan Svěrák ale neponechal nic náhodě. Oslovil renomovaného dánského ilustrátora Madse Berga, který si ve filmu zamiloval situaci, kdy hlavní hrdina ztvárněný Zdeňkem Svěrákem sedí v rakvi. A tak už brzy diváci uvidí na plakátovacích plochách svých kin ne úplně tradiční ilustrovaný plakát.
A podívejme se i na plakát k novému filmu o fotbalistovi Janu Kollerovi…

 

Sverak cely

 

„Na filmových plakátech dnes převažují fotky herců, tak mi přišlo osvěžující, udělat filmový plakát čistě malovaný. S tátou v hlavní roli si to můžeme dovolit, náš divák ho totiž pozná, i když je jen v siluetě z profilu jako anglická královna na známce,“ svěřil se se svým rozhodnutím pojmout filmový plakát snímku Betlémské světlo režisér Jan Svěrák.

A proč se rozhodl oslovit právě dánského umělce? „Původně jsme měli tento film točit jako mezinárodní koprodukci. Hledal jsem proto dánské tvůrce, abychom splnili podmínky spolupráce. A našel jsem například charismatickou herečku Patricii Schumann pro roli záhadné Ludmily obdařené nadpřirozenými schopnostmi.  A pak mě při brouzdání na internetu oslovily retro art deco grafiky Madse Berga,“ dodal Svěrák.

 

 

dalsi ukazky madse

Další ukázky práce skvělého Madse Berga naleznete na jeho webu zde.

 

Že filmový plakát často rozhoduje o tom, zda se diváci na film vydají, či ne, vědí tvůrci už dlouho. Přesto by dnes jen menší část těch českých uspěla ve světovém měřítku. Ilustrátor Mads Berg ale jako by navázal na zlatou éru českého filmového plakátu, která od 60. let minulého století dokázala plakáty povznést na umělecká díla. Jan Svěrák v tomto případě nechal dánskému umělci volnou ruku.

„Poslal jsem do Dánska scénář a Mads Berg si v něm zamiloval situaci, kdy můj táta sedí v rakvi, a chtěl ji na plakát namalovat. Přišlo mi to nejdříve jako rouhání, ale musel jsem souhlasit s Madsem, že to vystihuje černý humor i fantastično Betlémského světla. A že tyhle situace v našem filmu skutečně jsou. Pak už jsme jen na dálku řešili, aby byl táta v kresbě k poznání a aby bylo jasné, že to, v čem sedí, není loďka nebo kufr,“ popsal vznik plakátu režisér.

 

Zdroj a více zde.

 

 

Příběh Jana Kollera se řadí mezi světový unikát.

Kolller 1  Koller 2

 

Spousty prestižních zahraničních serverů se mu v minulosti věnovalo a shodli se na tom, že story „Českého Honzy“ je skutečnou pohádkou, která je asi už navždy nenapodobitelná. Sympatický obr totiž celé dětství, mládí a začátek plnoletosti nastupoval za amatérské kluby na vesnické úrovni. Nejčastěji pak za Smetanovu Lhotu v Jižních Čechách. Nikdo by si tenkrát ani v tom nejodvážnějším snu nedovedl asi představit, že z kluka, který dává góly ve vísce o 300 obyvatelích, bude jednou postrach všech fotbalových obran a brankářů.

K dokumentu byly představeny dvě varianty plakátu – s celou postavou uprosřed stadionu a křičící tvář Jana Kollera v detailu.

Zdroj zde.

 

Jak se vám tyto plakáty k novým filmům líbí?


Komentáře k článku

19. 1. 2022 00:31 Jirka

Jaké české výtvarníky když téměř všechny filmové plakáty v posledních desetiletích dělá jeden člověk, který to má přes kamarády a příbuzné propachtované. Sbírá za to ceny typu Český Lev za nejlepší filmový plakát. Většinou na tom plakátě je fotka z filmu nebo herce a přes to text, jak originální. Žádná velká grafika, nic kreativního, ale takhle dobře to v Čechách přeci nikdo jiný neumí. Buďme tedy rádi z výstupu ze smradlavého českého rybníčku s jedním rybářem. Co se plakátu na Betlémské světlo nedá upřít je fakt, že se jedná o plakát v pravém slova smyslu, o autorskou ilustraci, která má svou váhu a jistě vynikne vedle nijakých plakátů typu Zátopek apod. Nicméně vsadím se, že pro Českého Lva za plakát si zase půjde . . ., no vy víte kdo.

12. 1. 2022 13:29 Jirka

Michal: sedíte si na vedení? Film je v české produkci, původně měl být v koprodukci s Dány. Díky tomu Svěrák objevil Madse Berga.

7. 1. 2022 17:55 Michal

Nějak moc nerozumím tomu, že zadání plakátu Dánovi vyřeší podmínku mezinárodní koprodukce. Může mi to někdo vysvětlit. Předem díky.

7. 1. 2022 13:15 Petr

Nejdřív mi přišlo líto, že neoslovil české výtvarníky, ale když to vyžadovala spolupráce, tak se nedalo nic jiného dělat. Ilustrace mě nijak moc nenadchla, celý plakát ale určitě vynikne, na film se těším.




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.