Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Nový vizuální styl města Mělník

Město na soutoku dvou největších českých řek změnilo své logo a do nového roku vstoupí s novou vizuální identitou. Její autorkou je grafická designérka Věra Marešová.

„Stejně jako mnoho dalších českých měst má i Mělník svou bohatou historii, vzkvétající kulturu, a neustále se rozšiřující nabídku aktivit a služeb. S tím vším se rozšiřuje i objem potřebné komunikace. Vzhledem k tomu, jak je současný veřejný prostor přeplněný logy, symboly a značkami, uvědomili si mělničtí úředníci, že samotné logo k použitelné identifikaci nestačí.

Cesta k novému vizuálnímu stylu města trvala 1,5 roku. V první polovině minulého roku byla sestavena pracovní skupina složená z úředníků, kteří budou vizuální styl nejčastěji užívat (odbor kultury a propagace, IT, ale i vedení města…). Byl přizván koordinátor a celý proces byl konzultován i se zástupci významných grafických studií. Pomohla nám také osvěta odborných portálů a organizací v podobě článků na toto téma.

Po důležitém ujasnění cílů města byla vypsána dvoukolová soutěž s odměnou 120 tis. Kč pro vítěze a skicovným pro účastníky druhého kola. Při hodnocení prací účastníků měla hlavní slovo odborná porota složená ze zástupců akademické sféry, ale i z řad renomovaných tvůrců. Cílem nebylo zahodit logo, které město používalo přes 6 let, ale navázat na něj, dopracovat ho, a rozvinout z něj jedinečný a komplexní vizuální styl. Tohoto úkolu se nakonec zhostila zkušená Mgr. Věra Marešová, která stojí například za oceňovaným vizualním stylem města Brna.

 

Faceliftované logo ubralo rozvlněnou dynamiku v písmu, ale přidalo druhou vlnku, jako symbol soutoku dvou řek, který je zároveň symbolem koexistence a spolupráce. Na tyto prvky pak navázaly další součásti vizuálního stylu např. dopisní papíry, vizitky, piktogramy, orientační systém budov Městského úřadu či návrhy prezentačních a propagační formátů města. Předností nového vizuálu je jeho široká variabilita a možnost využívání prvku vlnky, se kterým si grafik může a má hrát, a vytvářet tak nespočet dalších forem a významů  rozeznatelným propojovacím prvkem.

 

 

Uvědomujeme si, že nejsme na konci celé cesty, ale naopak na začátku – nasazení a používání vizuálního stylu probíhá postupně. Před slavnostním uvedením vizualního stylu, byly studiím a grafikům, kteří s městem spolupracují zadány úkoly na kterých si mohli práci s vizuálním stylem osvojit. Vznikly tak propagační materiály adventních akcí, první propagační materiály pro následující rok, a prosincové číslo městského zpravodaje již také vyšlo v novém vzhledu.

Bude potřeba nejméně rok aby se pro veřejnost projevilo kouzlo zpracovaného vizuálního stylu v celé šíři – ale už nyní je vidět, že je funkční, a splňuje cíle města.“

Petr Šťastný


Komentáře k článku

29. 12. 2017 15:39 pala

Nechápu, jak to v někom může evokovat porto nebo FM. Teda chápu, ale ta vizuální řeč je úplně jiná, postavená na jiných principech.

22. 12. 2017 13:13 graphicjunkie

Super, moc se mi to líbí. Frýdek i Porto to ve mně sice evokuje taky, ale pokud jde o redesign toho původního loga, tak to není nějaké tupé následování trendu, ale skvěle odvedená práce.

22. 12. 2017 00:42 Radim Zahraj_Typoadesign.cz

Urcite nezavidim dohled koordinatora a vyznamnych grafickych studii:-)..Pokud byly dány mantinely starym logem a tohle je jeho redesign a novy smer, pak zdarila prace,palec nahoru...

21. 12. 2017 15:37 RS

@Michaela T. - Taky mě prvně napadl Frýdek≈Místek, ale všechno je to Porto.

21. 12. 2017 13:37 Michaela T.

Je to opravdu povedené, ale za mě to vizuálně hodně splývá s novou identitou Frýdku-Místku.

http://www.font.cz/logo/frydek-mistek-ma-novou-identitu.html

Více i méně se shoduje barevnost i práce s vlnovkou. Mne osobně přijde sympatičtější variantka Frýdku, hlavně díky propojení s ilustrací města.

V poslední době jde jasně vidět, jaké trendy u nás dnes v této oblasti panují. Těším se však, až někdo nabídne odlišný přístup (v dobrém smyslu slova).

21. 12. 2017 13:05 lh

logo slabsi, ale ta textura z vlnovek ma potencial. Akorat nechapu proc se s ni nepracuje stejne. Napr. proc srdicko na tricku je tvorene vlnovkama, kdyz zde muze byt textura ve tvaru srdce. Zatim je to mix vice ci mene povedenych aplikaci.

21. 12. 2017 12:58 Ondřej Musil

To se čte jako pohádka, navíc s dobrým koncem, což v poslední době není obvyklé. Moc hezká, příjemná práce.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.