Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Jára Cimrman má kulatou známku

Česká pošta ve středu vydala první kulatou poštovní známku. Jsou na ní možné podoby fiktivního českého génia Járy Cimrmana, který právě kulatou známku vynalezl. Podívejte se i na další možné podoby tohoto Největšího Čecha…

Známka vyšla ve dvou provedeních. První nese nominální hodnotu A, tedy 13 korun, a byla vydána na přepážkovém listě obsahujícím 25 známek stejného obrazu, ale různě natočených.

Druhá známka má nominální hodnotu Z, tedy 30 korun. Na každé ze známek je jiná možná podoba Járy Cimrmana. Celkem je známo 136 podob tohoto génia.

Jde o tzv. vlastní známku, které pošta vytváří na návrh zákazníka.

Autorem námětu samolepicích známek je herec Žižkovského divadla Járy Cimrmana a výtvarník Jaroslav Weigel (taktéž herec divadla nebo autor kulis a kostýmů ke hrám), o grafickou úpravu se postaral jeho syn Michal.
Autorem grafické úpravy typografie písma vlastních známek je akademický malíř a grafik Petr Foltera.

Zdroj a více zde.

Podoba Mistra existuje i v podobě autobusty.

 

Další podoba Járy Cimrmana je bohužel jen zezadu.

 

Jára Cimrman se narodil ve Vídni.

Jeho otec byl český krejčí Leopold Cimrman a matka rakouská herečka Marlen Jelineková-Cimrmanová.

On sám se cítil být Čechem, o čemž vypovídá i poslední zápis z jeho deníku, kde vyjadřuje touhu „uvidět svou vlast Böhmen“.
Byl jedním z největších českých dramatiků, básníků, hudebníků, učitelů, cestovatelů, filozofů, vynálezců, kriminalistů a sportovců své doby.

Podle nejnovějších zjištění byla vyvrácena tvrzení o tom, že poslední místo, kde Cimrman jistě pobýval je pojizerská osada Liptákov.

Cimrman se prokazatelně dožil první světové války, ale díky infekční žloutence nebyl odveden na frontu. Většinu času tak trávil v pražské kavárně Louvre na Národní třídě, kde také napsal převážnou část hry České nebe, kterou dokončil ve svém skromném příbytku na půdě obecné školy v Dymokurech, odkud vedl čilou korespondenci s přáteli v boji. O jeho dalším osudu již další důkazy neexistují. Údajné místo jeho skonání se nachází v lese na tzv. Husí cestě, poblíž obce Skalka v Ústeckém kraji. Za svého života se nedočkal uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí dr. Evženem Hedvábným je evropská veřejnost seznámena s jeho géniem.

Jára Cimrman předložil americké vládě projekt Panamského průplavu včetně libreta stejnojmenné opery. Reformoval haličské školství. S hrabětem Zeppelinem konstruoval první vzducholoď s tuhou konstrukcí ze švédské oceli a s gondolou z českého vrbového proutí.

Jako anarchista vyhoštěný z Německa si nesl v osobních dokladech záznam „strůjce nepokojů“, což vedlo švýcarskou firmu Omega k nabídce, aby zdokonalil setrvačník dámských hodinek Piccolo. Zároveň v těžkých podmínkách tamních Alp zavedl (a po nějaký čas také vykonával) funkci porodního dědka. Dále zkoumal život polárních Samojedů a na útěku před vyhladovělým kmenem Mlasků minul severní pól o pouhých sedm metrů. V Paraguayi založil loutkové divadlo. Ve Vídni založil kriminalistickou, hudební a baletní školu.

Vedl obsáhlou korespondenci s G. B. Shawem, na niž bohužel zarputilý Ir neodpovídal. Vynalezl jogurt. Nezištně pomáhal řadě světových velikánů: manželům Curieovým nanosil do sklepa na vlastních zádech pětačtyřicet puten smolince, prof. Burianovi asistoval při prvních plastických operacích, Edisonovi předělal pupík na objímce jeho první žárovky, Eiffelovi sehnal podnájem, J. V. Sládkovi opravil původně chlípný závěr jeho známé básně Lesní studánka, Čechovovi pochválil novou knihu povídek a pohnojil višňový sad.

Je také tvůrcem filozofie externismu. Jako vášnivý přírodovědec objevil monopól. Tento objev však upadl v zapomnění, neboť ekonomy 20. století došlo k záměně. Vymyslel označení pro sněžného muže „Játy“, který byl později Angličany zkomolen a převzat jako „Yetti“. Objevil také CD (Cimrmanův disk) znovuobjevený roku 1979 a nazvaný kompaktní disk.

Cimrman však místo dnešního polykarbonátu používal ekologický včelí vosk. Další vynálezy: dvoudílné plavky, plnotučné mléko, princip internetu (později implementovaný jeho dlouholetým spolupracovníkem Vencou Čertem) a mnoho dalších.

 

Více o Cimrmanovi zde.

 

     

Kulaté známky – vynález to Járy Cimrmana – nejsou úplně neobvyklé, vydávají je pošty po celém světě.


Komentáře k článku

8. 12. 2014 13:24 ush

Ty po je bohužel děs...

30. 11. 2014 15:13 * karel *

ta deformace písma je věru odborná... :/

27. 11. 2014 14:27 honza

Opravte: Autorem ... je herec Žižkovského divadla... (taktéž herec divadla...




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.